• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Partinin öfkesi dinmiyor
12 Mayıs 2010 Çarşamba 15:06

Ak Parti'nin öfkesi dinmiyor

Deniz Baykal'ın, CHP genel başkanlığından istifa ederken, gizli kamera görüntüleri için iktidarı suçlaması AK Partililerin tepkisine neden oldu.

Açıklamanın ardından Başbakan Tayyip Erdoğan, "Suçlama, en az yaşananlar kadar çirkin." derken, dün parti yöneticilerinden de benzer değerlendirmeler geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Baykal'ın tavrını 'kendi tabanına mesaj verme, tabanını AK Parti karşısında kenetleme isteği' olarak yorumladı. Bozdağ, istifanın kendilerini üzdüğünün de altını çizdi. AK Parti'nin benimsediği siyasî ahlakı, 'rakipleriyle politika, program ve düşünce ekseninde mücadele etmek' şeklinde özetleyen Grup Başkan Vekili, bu çerçevenin içinde hiçbir zaman bel altı vurmanın, gayri hukukî ve gayrî ahlaki yollara sapmanın olmadığını kaydetti.

Deniz Baykal'ın açıklamalarını Zaman'a değerlendiren Bekir Bozdağ, "Sayın Baykal'ın istifası kendi kararıdır. İstifa erdemdir." dedi. Bozdağ, "Sayın Baykal gibi Türk demokrasisine önemli hizmetleri olan bir ismin böylesine çirkin bir olay sonrası istifa etmek zorunda kalması bizi üzmüştür." ifadesini kullandı.

Baykal'la ilgili iddialar ortaya çıktığında takındıkları tavrı örnek gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili, "Sayın Baykal'la ilgili çirkin iddialar ortaya çıkınca parti olarak benimsediğimiz tavır, sahip olduğumuz ahlakımızın, insanlığımızın ve edebimizin gereğidir. Bel altı vurmak isteyenlere, gayri hukuki ve gayri ahlaki yol ve yöntemlerle siyaseten mücadele etmek isteyenlere pirim vermeyen ve alet olmayan bir yaklaşımdır. Sayın Baykal tarafından takdir edilmesi gereken bu yaklaşımın suçlama vesilesi kılınması kabul edilemez bir yaklaşımdır." diye konuştu. Buna rağmen Deniz Baykal'ın kendilerine de çamur sıçratmaya ve tartışmanın içine çekerek konuyu siyasileştirmeye çalıştığını söyledi. AK Parti'ye bu şekilde çamur sıçratmanın mümkün olamayacağını ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti: "Sayın Başbakan'ımız başta olmak üzere hükümetimizin ve partimizin çirkin iddialar konusunda aldığı tavır ortadadır. Sayın Başbakan'ımızın konunun aydınlatılması için İçişleri, Adalet Bakanı, Milli İstihbarat ve diğer yetkililere talimat verdiği açıkça basında yer almışken bizim insanlığımız, ahlakımız ve edebimiz gereği takındığımız tavrı, siyaseti bel altı vurmayı alışkanlık haline getirenlerin anlaması elbette beklenemez."

AK Parti Grup Başkan Vekili, Deniz Baykal'a elindeki belgeleri açıklaması çağrısında bulunurken, "Sayın Baykal, lütfen bu kirli senaryoyu ve çamuru AK Parti'ye bulaştırma gayretinden vazgeç. Elinde bilgi, belge, bulgu varsa lütfen hem kamuoyuna açıkla hem de yargıya teslim et." diye seslendi. AK Parti eski genel başkan yardımcılarından Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat da, "Baykal birini suçlamak istiyorsa yakın çevresine baksın.'' tavsiyesinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA