• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Partinin Meclis Başkanı adayı İsmet Yılmaz
26 Haziran 2015 Cuma 14:05

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı İsmet Yılmaz

Başbakan Davutoğlu, AK Parti'nin TBMM Başkan adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz olduğunu açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "MYK'da yaptığımız istişareler neticesinde TBMM Meclis Başkan adaylığı için AK Parti olarak, Sivas milletvekilimiz Sayın İsmet Yılmaz'ı önermeyi kararlaştırdık" dedi.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, seçimin ardından çok yoğun istişare toplantıları yaptıklarını bildirdi.

Davutoğlu, istişareleri partinin bütün kurulları ve milletvekilleriyle gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu aslında AK Parti'nin farkını da ortaya koyan bir tutumdur. Biz ilk andan itibaren, Cumhurbaşkanımızın partinin kuruluşunu gerçekleştirdiği andan itibaren hep ortak aklın, vicdanın harekete geçirilmesine önem verdik" diye konuştu.

Bazen farklı kanaatler sergilediğinde bunun saygı içinde tartışabilen kişilerin olmasının AK Parti grubunun gücünü gösterdiğini vurgulayan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Daha sonra bu iki arkadaşımızı ortak değerlendirdiğimizde bir arkadaşımızın ismi öne çıktı dün gece yarısı itibarıyla. Ben de o arkadaşımızla ilgili kanaatimi de bugün MYK'ya aktardım. Her iki arkadaşımız da üstün vasıflara sahip arkadaşlar. Diğer birçok ismi geçen ve milletvekillerimizden destek alan arkadaşlar da aynı şekilde üstün vasıflara sahiptir. MYK'da yaptığımız istişareler neticesinde TBMM Meclis Başkan adaylığı için AK Parti olarak Sivas milletvekilimiz Sayın İsmet Yılmaz'ı önermeyi kararlaştırdık. Kendisi için, partimiz için, ülkemiz için, TBMM çalışmalarına katılan bütün milletvekilleri için hayırlı olmasını diliyorum. Bugünden itibaren müracaatı da gerçekleşecek, temasları da yapılacak. En hayırlı kararın oluşacağı yönündeki kanaatimi bir kere daha ifade etmek istiyorum. Bu istişarelerimiz devam edecek. Önümüzdeki günlerde özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesine müteakip bu sefer koalisyon çalışmalarıyla ilgili olarak da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. En doğru kararı alabilmek, ülkemizi en hayırlı sonuca ulaşabilmek için bundan sonraki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam ettireceğiz."

"Kılıçdaroğlu'nun ifadelerini olumlu buluyorum"

Meclis başkanlığı konusunun koalisyon görüşmelerinin bir parçası olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Koalisyon görüşmeleri, meclis başkanlığı seçiminden sonra ve Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesiyle başlayacaktır. Şu ana kadar yapılan hiçbir resmi temas olmamıştır. Karşılıklı görüşler, fikirler beyan edilmiştir. Bu çerçevede de Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugün basına yansıyan ifadelerini son derece olumlu buluyorum" şeklinde konuştu.

"Şu anda siyasi gerilimlere değil, ülkenin uzlaşı içinde ülkeyi yönetecek bir hükümet yapısına ihtiyacı var" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Koalisyon sebebiyle bakanlık sayısında artış gibi bir şey düşünülmez. Ancak 13 yıllık birikim üzerinde ihtiyaç hasıl olmuşsa ki, tek başına hükümeti kurma görevini almış olsaydım da bazı düşüncelerim zihnimde vardı. İhtiyaç hasılı olan konular varsa da bunları değerlendiririz ve bakanlıkların yeniden yapılandırılması konusunda tekrar bir istişare yapma söz konusu olduğunda da ele alırız"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA