• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti’nin felaketi:  “Muhalefetsizlik”
17 Ocak 2016 Pazar 13:19

AK Parti’nin felaketi: “Muhalefetsizlik”

HİSDER’de siyasi hatıralarını anlatan Konya eski milletvekili Mustafa Kabakcı, “AK Parti’nin başına gelen en büyük felaket kendisinden daha iyi bir muhalefetin olmamasıdır” dedi.

Hikmet, İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Cuma Sohbetleri’nde, Ak Parti’den 23. ve 24. Dönem Konya Milletvekilliği yapan Mustafa Kabakcı, Siyasi Hatıralarını anlattı. Kabakcı, “Ak Parti’nin başına gelen en büyük felaket kendisinden daha iyi bir muhalefetin olmamasıdır.” dedi.

Selçuklu Belediyesi Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette eğitimci ve iş adamı kimliğiyle de tanınan Mustafa Kabakcı, siyasete Büyük Birlik Partisi’nde atıldığını ve daha sonra iki dönem Ak Parti’de Konya milletvekilliği yaptığını ve şu anda da aktif siyasetin içinde olduğunu belirterek konuşmasına başladı. “Siyaset başka bir şey, politika dediğimiz şey ayrı bir şey. Politika şartlara göre değişebiliyor ama siyaset hayatın her sahasını kapsıyor. Her dönemin de kendine ait siyasetçileri var. Kendine ait seçmeni de var diyen Kabakcı, “Siyasette söylediğiniz her sözü ölçerek, biçerek söylemek zorundasınız. Siyasette çok yerde ayağınız yerden kesilmemeli” şeklinde konuştu. Konya eski milletvekili Haydar Koyuncu’nun siyasetle ilgili olarak “Siyasette karşılaştığın her davranış, yaşadığın her olay, duyduğun her söz ağzı kapalı bir zarftır. Alacan cebine koyacaksın, cevabı ne zaman istersen o zaman yazacaksın” şeklindeki sözlerini hatırlatan Kabakcı, şunları dile getirdi: “Bu da siyasette önemli bir şey. Yani her zarfı açma ne kudretiniz vardır ne yetkiniz vardır ne de nezaket böyle bir şeye çok zor uyar. Ama siyaseti yaparken bir şeyi çok net söyleyebilirim. Samimi olarak söylüyorum; inanmadığım hiçbir şeyi konuşmadım.  Bu laf belki çok iddialı olacak. Ama inanmadığım hiçbir şeyi konuşmadım. İnsanların böyle duygularıyla oynayayım, onları bir getiriye çevireyim şeyi hiç olmadı. Allah şahit ki biz bu milletin sevdalılarıyız. Hiç parti ayırımı yapmaksızın bu millete inanıyoruz.”

Siyaset İstediğin Gibi Olur Mu?..

Eğitimle 25 yıl meşgul olmasına, bu konuda dosya ve raporlarının da bulunmasına rağmen 8 yıl içerisinde kendisine eğitimle ilgili hiç kimsenin bir şey sormadığına işaret eden Kabakcı, siyasetin çok faydalı taraflarının da bulunduğunu ifade ederek “Bir garibe derman olmak, darda kalmış birinin elinden tutmak, düşüncelerinizi Konya’nın gündemine taşımak. Meselâ,  savunma sanayii ile ilgili birkaç şeyi gündeme getirdiğimi düşünürüm kendi adıma. Felaket Kurtarma Merkezi ile ilgili de” dedi.

“Konya’nın Geleceğine Vizyoner Bir Bakış” adlı kitabından da bahseden Kabakcı, o eserde yer alan Konya projelerinin çoğunun hizmete girme aşamasında olduğunu hatırlatarak eskiden bakanlık ve vekillik yapmış siyasetçilerin Konya’ya hizmet adına tecrübelerinden faydalanmak ve fikirlerinden istifade etmek için Konya’daki vekil arkadaşlarına, “Eskiden vekillik ve bakanlık yapmış milletvekilleriyle 6 ayda bir, bakanlarla da senede bir yemekli toplantı organize ederek tecrübelerinden faydalanmak ve fikirlerinden istifade ederek Konya’ya yeni bir şey kazandırırız.” teklifinde bulunduğunu söyledi.

Ak Parti’nin Başına Gelen Felaket…

Sohbetin soru-cevap kısmında kendisine sorulan soruları da cevaplandıran Mustafa Kabakcı, bir suale cevaben şunları söyledi: “Bir âlimin başına gelecek en büyük felaket, kendinden başka bir âlimin civarda olmamasıdır.  Ak Parti’nin başına gelen en büyük felaket ise kendisinden daha iyi bir muhalefetin olmamasıdır. Ben bugün Türkiye’nin şansızlığının daha iyi bir muhalefet olamamasında görüyorum. ”

Bir başka soruya da “Samimi olarak birbirimizin kıymetini bilmeliyiz ve birbirimizden faydalanmaya çalışmalıyız” diye cevap veren Kabakcı, Azerbaycanlı şâir Ramiz Rövşen’den iki şiir okuyarak konuşmasına son verdi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA