• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Partiden memur ve emeklilere müjde
11 Mart 2009 Çarşamba 11:03

AK Parti'den memur ve emeklilere müjde

Dolar ve ekonominin olumsuz sinyaller vermesi üzerine, AK Parti yeni paket hazırlığına girişti. Memur veya emeklilere 200-300 TL tutarında ödeme yapılması gündemde.
Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, iç tüketimi artırarak piyasayı canlandırmak üzere memur veya emeklilere 200-300 TL tutarında harcama amaçlı bir defaya mahsus ödeme yapılması yönünde çalışmaları olduğunu aktardı. Ekren, tekstil, otomotiv, demir-çelik, denizcilik, müteahhitlik ve turizm sektörlerini içeren özel bir paketle kredi, vergi, istihdam teşviki öneren bir paket hazırladıklarını da belirtirken, Eximbank'ın olanaklarını artıracaklarını vurguladı.

'HER ŞEY KONTROL ALTINDA...'
AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmadan toplandı. Erdoğan, miting program nedeniyle toplantıya katılamadı. MKYK'ye bu kez AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu başkanlık etti. Toplantıda ağırlıklı olarak ekonomik gündem ele alındı. Ekonomik gelişmeler konusunda MKYK üyelerine bilgi veren Devlet Bakanı Nazım Ekren, Merkez Bankası'nın dolardaki yükseliş karşısında devrede olduğunu vurguladı. Özellikle geçen hafta perşembe ve cuma günleri yurtdışına dolar çıkışı olduğunu belirten Bakan Ekren, sadece bir bankadan 500 milyon doların çıktığı bilgisini verdi. Ekren, Merkez Bankası'nda yeteri kadar rezerv olduğu için dövizdeki dalgalanmalara müdahale edecek kapasite olduğunun altını çizerek, 'Merak etmeyin, her şey kontrol altında' diye konuştu.

MKYK üyesi Altan Karapaşaoğlu'nun işsizliği çözmek için kamuya 1 milyon kişinin alınması önerisini uygun bulmadı. Sözleşmeli personel alımı yönünde kararname çıkardıklarını anımsatan Ekren, bunun da işsizlik üzerinde etkili olabileceğini vurguladı.

EMEKLİYE EK ÖDEME
DEVLET Bakanı Nazım Ekren MKYK üyelerinin krize karşı vatandaşın kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması başta olmak üzere çeşitli önerilerini dinledi. Ekren, henüz ayrıntıları netleşmeyen bir paket çerçevesinde memur veya emeklilere bir defaya mahsus 200-300 TL tutarında özel bir ödeme yapmayı planladıklarını söyledi. Ekren, altı sektöre teşvik içeren bir paket üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
Devlet Bakanı Nazım Ekren, piyasayı canlandırmak için yeni önlem paketinde memur ve emekliye bir defaya mahsus 200-300 TL gibi bir ödeme planlarının olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren, dün akşam AK Parti MKYK toplantısında ekonomik krize karşı yeni önlem paketi hazırlığı yaptıklarını açıkladı. MKYK üyelerinin krize karşı önerilerini dinleyen Ekren, ‘Tüm krediler bir yıl dondurulsun’, ‘Devlete borçlu olan kuruluşların bu borçları devletten alacaklarına mahsup edilsin’ gibi önerileri not etti. Ekren ‘işsizliği çözmek için kamuda 1 milyon kişinin istihdam edilmesi’ önerisi üzerine kamuda sözleşmeli personel alımının kolaylaştırıldığını ve bu yönde çalışmaların olduğunu söyledi. Ekren, henüz olgunlaşmayan yeni önlem paketinde piyasayı canlandırmak için memur ve emekliye bir defaya mahsus 200-300 TL gibi bir ödeme yapma planlarının olduğunu da açıkladı.

DOLAR KONTROL ALTINDA
BAKAN Ekren, dolardaki son yükselişleri değerlendirirken de, ‘Geçen hafta perşembe ve cuma günleri yurtdışına önemli ölçüde dolar çıkışı yaşandı. Sadece bir banka 500 milyon dolar çıkardı’ dedi. Dolardaki yükselişin kontrol altında olduğunu kaydeden Ekren, Merkez Bankası’nın bu yöndeki açıklamasına vurgu yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA