• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Partiden 50 vekil imzasını çekti
05 Nisan 2010 Pazartesi 13:34

Ak Parti'den 50 vekil imzasını çekti

TBMM Başkanlığı'na sunulan Anayasa değişiklik teklifinden 50'den fazla Ak Partili milletvekili imzasını çekti.
TBMM Başkanlığı'na sunulan Anayasa değişiklik teklifinden 50'den fazla Ak Partili milletvekili imzasını çekti. İmza sayısı 184'ün altına düştüğü için teklif geçersiz sayıldı. Bunun üzerine yeni teklif, imzaya açıldı.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Anayasa değişikliği teklifindeki imzaları geri çekmek suretiyle, ''Bu konudaki anlamsız tartışmaya son noktayı koymuş olduklarını'' belirterek, ''Şu an itibariyle Türkiye, Anayasa değişikliği teklifini özü, ruhu, kapsamıyla birlikte tartışmaya başlamalıdır'' dedi.
 
Kılıç, yaptığı açıklamada, 30 Mart 2010 tarihinde 223 milletvekilinin imzasını taşıyan Anayasa değişikliği teklifini TBMM'ye sunduklarını hatırlatarak, teklifin özünde, Türkiye'nin siyasi, demokrasi ve hukuk hayatında önemli düzenlemeler getirmeyi hedeflediğini kaydetti.
Teklifin özünün, Türkiye'de demokrasiyi güçlendirmek, özgürlükleri genişletmek, hukuk devletinin ilkelerini, prensiplerini güçlü kılmak, bireyin hukukunu ön plana çıkarmak ve güçlendirmek olduğunu anlatan Kılıç, ''Çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız için yeni haklar getirmektir, fırsat eşitliğini yeniden düzenlemektir. Bu çerçevede hazırlığı yapılmış olan Anayasa değikliği teklifinin Türkiye'nin siyasi, demokrasi hayatına çok önemli katkılar sağlayacağına ilişkin kanaatimizi bugün aynı kararlılıkla taşıyor ve yeniden ifade ediyoruz'' diye konuştu.
 
''Anayasa değişikliği teklifinin özü itibariyle tartışılmak yerine, altında bulunan imzalar yönünden tartışılmasının tercih edildiğini'' ifade eden Kılıç, şunları söyledi:''Anayasa değişikliği teklifinin altında bulunan imzalar doğruydu değildi, TBMM Başkanı'nın imzası vardı yoktu' gibi tartışmaları tamamen değişiklik teklifinin özünden uzak ve çarpıtma amaçlı yaklaşımlar olarak değerlendirdik. Gerek Türk kamuoyunun, gerekse Türk siyasi hayatının Anayasa değişikliği teklifini, imzaları yönünden değil; özü itibariyle bir demokrasi ve özgürlük paketi olarak tartışmasını istiyoruz. Bugün ve bundan sonraki günlerde Anayasa değişikliği teklifinin getirdiği reformların Türkiye'de tartışılmasını istiyoruz. Bu büyük reformun, bu önemli demokrasi adımının imza tartışmasının gölgesinde bırakılmamasını arzu ediyoruz. Bu amaçla Anayasa değişikliği teklifinin altında Samsun Milletvekili sıfatıyla bulunan imzamı, ben bugün itibariyle TBMM Başkanlığına sunmuş olduğum dilekçeyle geri çekmiş bulunuyorum. Aynı şekilde belli sayıda milletvekilimiz  teklifin altında bulunan imzalarını TBMM Başkanlığına sunmuş oldukları dilekçelerle birlikte geri çekmiş oldular. Bundan sonraki süreç de mevcut Anayasa değişikliği teklifi üzerinde TBMM Başkanlığı ile Anayasa Komisyonunun icra edeceği işlemi beklemek durumundayız.''
Kılıç, gazetecilerin ''kaç imzanın geri çekildiği'' sorusu üzerine, ''Şu an bize intikal eden bilgi doğrultusunda söylüyorum; TBMM Başkanılığına intikal eden geri çekme dilekçelerinin sayası 50'nin üzerine çıkmış bulunmaktadır'' dedi.
 
Teklife imza atan diğer milletvekillerinin de imzasını geri çekip çekmeyeceği sorusuna karşılık, Kılıç, ''Milletvekillerinin tamamen kendi iradelerine bağlıdır. Bildiğiniz gibi, Anayasa değişikliği teklif olarak sunulur. Anayasa değişikliği teklifinde bulunma hakkı, tamamen TBMM üyelerine ait olan bir haktır. Bu hakkı kullanmak isteyen milletvekilleri kullanabilecektir. Ama burada aslolan 184 sayısıdır. Şu an itibariyle Başkanlığa intikal eden dilekçelerle değişiklik teklifinin altındaki imza sayısı, 184'ün altına düşmüştür'' diye konuştu.
Kılıç, ''Teklifin geçerliliği ne olacak?'' sorusuna, bu durumda TBMM İçtüzüğü'nün hükümlerinin belli olduğunu belirterek, bunun Başkanlık ve Anayasa komisyonu tarafından uygulanacağını belirtti.
 
-''YENİDEN İMZAYA AÇILDI''-
 
''Ancak hemen ifade edelim; Milletvekilleri, Anayasa değişikliği iradesinin arkasında sapasağlam durmaktadır'' diyen Kılıç, değişiklik teklifinin yeniden imzaya açıldığını söyledi. Kılıç, ''Arzu edilen sayıda milletvekili, Anayasa değişikliği teklifinin altına yeniden imzalarını koyabilecektir. Değişiklik teklifi, TBMM'nin bütün üyelerinin imzasına şu an itibariyle açık durumda bulunmaktadır'' dedi.
 
Gündemde tutulmak imza tartışmalarının atılmış olan bu adımla birlikte tamamen boşa çıkmış olacağını kaydeden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:''Şu andan itibaren gerek siyasetçileri, gerek medyayı, gerekse kamuoyunu Anayasa değişikliği teklifini imzaları yönünden değil, özü itibariyle tartışmaya davet ediyoruz. Bu değişiklik teklifinin özü demokrasidir, özgürlüktür, insan haklarıdır, bireyin hukukudur, hukuk devletinin güçlendirilmesidir. Gereksiz, anlamsız bir imza tartışması yaratılmıştır. Ancak bu tartışmalar, zaten baştan da ifade ettiğimiz gibi, boş tartışmalardı. Anayasa değişikliği teklifinin özünü gölgelemeye, perdelemeye yönelik maksatlı girişimlerdi. Ancak öyle bile olsa, biz imzalarımızı geri çekmek suretiyle bu anlamsız tartışmaya son noktayı koymuş olduk. Şu an itibariyle Türkiye, Anayasa değişikliği teklifini özünden, ruhuyla, kapsamıyla birlikte tartışmaya başlamalıdır. Teklifin özü daha fazla demokrasidir, özgürlük alanının genişlemesidir, bireyin hukukunun kuvvetlendirilmesidir, hukuk devletinin egemen olmasını temin etmektir. Türkiye'nin hukuk ve siyasi hayatı adına, Türkiye'nin insanları adına çok önemli bir hukuk düzenlemesidir.'' 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA