• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Partiden 14 aday kim olur?
13 Mart 2011 Pazar 13:11

Ak Parti'den 14 aday kim olur?

Gazeteci ve Haberkonya yazarı Hamdi Bağcı Ak Parti'den kimlerin 14 kişilik vekil listesine girebileceği konusunda bir yorum yazdı.
Gazeteci ve Haberkonya yazarı Hamdi Bağcı Ak Parti'den kimlerin 14 kişilik vekil listesine girebileceği konusunda bir yorum yazdı.
 
İşte dikkat çekici o yazı;
 

Milletvekilliği önemli, evet hem de bir şehir için, ülke için çok önemlidir… Milletvekili bir şehrin sorunlarını TBMM’sine taşıyabildiği gibi aynı zamanda şehrin sorunlarının çözümünde birinci derecede önemli görevler almaktadır. Milletvekillerinin niteliği, kalitesi, etkinliği şehrin aldığı hizmetle doğru orantılı olmaktadır. Bununla birlikte yasalaşan kanunların oluşturulmasında, yasama işlevinin oluşmasında, Anayasa’da yapılacak değişikliklerde, ülkenin geleceğinde, milletvekilleri asli unsur oldukları için aday adaylığı süreci de, milletvekilliği seçimi de çok çok önemlidir. 

Şimdilerde birkaç parti haricinde aday adaylığı sistemi uygulanıyor ve birçok insanda aday adayı olmak için partilerin kapısını aşındırıyor.

Tabi aday adaylığı başvuruları konusunda merkezde Ak Parti var ve aday adayı sayısının Konya’da Ak Parti’de 200’e varacağı yönünde beklentiler var, MHP ve CHP Ak Partiyi takip ediyor ama o partiler Ak Parti kadar hareketli değil.

Evet, Ak Parti’nin yine önümüzdeki seçimlerde birinci parti olacağı ve Konya’dan TBMM’ye seçilecek 14 milletvekilinin en az 10’un Ak Partiden çıkacağı düşünülüyor. Böyle olur mu? Zamanla başka sürprizler yaşayabiliriz miyiz bilmiyorum, bildiğim beklentiler bu şekilde… İşte bu çerçevede biz de yorumlarımızı ifade ederken genel anlamda Ak Parti merkezli durum değerlendirmesi yapacağız.

Birincisi, aday adayı olarak açıklanan isimlere baktığımızda çok fazla ideal isimlerin var olduğunu söylemek ne kadar mümkün bilmiyorum, benim takip edebildiğim kadarı ile sistemin bu şekilde oluşturulması milletvekili aday adayı sürecinin çok fazla laçkalaşmasına neden olmaktadır ve aday kalitesini de dolayısıyla düşürmektedir. Daha farklı bir yöntem keşke takip edilseydi ve liyakat esas alınsaydı elbette daha güzel olur ehil insanlar gündeme gelebilirdi, ama öyle olmuyor…   

İkincisi, ben aday adaylığı sürecinin çok iyi değerlendirilmesi ve aday adayı olmayan insanlar arasından da milletvekilliğine layık olduğu düşünülen insanlar var ise bunlarında değerlendirilip gerekirse dışarıdan da ehil insanların adaylıklarının söz konusu olabilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Üçüncüsü, Ak Parti’nin mevcut milletvekillerinin değiştirilmesi mantıklı olacaktır. Neticede Geçtiğimiz sürece bakarsak Sayın Hasan Angı’nın özellikle bu dönemde çok başarılı işler yaptığını söyleyebilir miyiz? Sayın Özkan Öksüzün, Sayın Harun Tüfekçinin, Sayın Ayşe Türkmenoğlu’nun, Sayın Kerim Özkul’un, Sayın Muharrem Candan’ın, Sayın Ahmet Büyükakkaşlar’ın çok başarılı olduklarını söyleyebilir miyiz? Mesela Anayasa değişikliğinde Başbakanın çok fazla katkı yapması için Milletvekili olmasına geçen dönem yeşil ışık yaktığı Sayın Hüsnü Tuna’nın, Sayın Ali Öztürk’ün üzerlerine düşenleri yaptıklarını ifade edebilir miyiz? Sayın Abdullah Çetinkaya’nın siz ismini hangi etkinlik için, hangi proje için, hizmet için duydunuz? Hatta Sayın Mustafa Kabakçı’nın çok etkili olduğu bir süreci yaşadığımızı söyleyebilir miyiz?  

Dördüncüsü, Sayın Hüseyin Üzülmez gibi eski oda başkanlarının ben TBMM’ye Konya Milletvekili olarak taşınmasının Konya için çok faydalı bir girişim olacağını zannetmiyorum. Eski oda Başkanlarının meclise taşınmasının zaman kaybı olduğunu düşünüyorum, bunu net bir şekilde ifade edelim.

Beşincisi, mutlaka birinci sırada Ahmet Davutoğlu’nun ve ikinci sırada da mutlaka Recep Konuk’un ismi listede yer almalıdır.   

Ahmet Davutoğlu Türkiye’de zaten mevcut durumda da önemli görevler ifa etmektedir. Konya Milletvekili olması bizim için bir gurur vesilesi olacaktır. Bununla birlikte dünyanın önemli gelişmelerinin yaşanacağını öngördüğümüz ilk 5 yılda çok stratejik bir önemde olacağını düşündüğümüz tarımın başına da Sayın Recep Konuk getirilmelidir. Biliyorum biz ciddiye alınacak bir insan değiliz, onun için bu öngörümüz ciddiye alınmayacaktır bunu anlamakta zorlanmıyorum. İnsan kendini bilmelidir ve ben de kendimi bilmekteyim ama yinede âcizane üzerime düşeni yapıyor ve kendimce fikirlerimi ifade etmek istiyorum. Kesinlikle benim kanaatimce bu seçim çok iyi değerlendirilmelidir, ben Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Recep Konuk’un Türkiye’de önümüzdeki süreçte alacağı görevin Türkiye’nin geleceği ile ilgili olacağını düşünüyorum.

Bu çerçevede kendimce ideal bir liste bile oluşturdum ve bunu da sizinle paylaşmak istiyorum,

Evet, benim listem şöyle:

1-     Ahmet Davutoğlu (Dışişleri Bakanlığı)
2-     Recep Konuk (Tarım Bakanlığı) 
 3-     Sami Güçlü 
 4-     Mustafa Kabakçı 
 5-     Orhan Erdem 
 6-     Suat Altınsoy

 7-     Ercan Uslu
 8-     Abdullah Ağralı
 9-     Ziya Altınyıldız
10- Hürriyet Ersoy
 11- Leyla Erdal
12- Ziya Özboyacı
 13- Ahmet Kesik
14- Haydar Koçaker

Dediğim gibi âcizane ben önerimi ifade etmek istiyorum, en azından üzerime düşeni yapmış oluyorum ve bundan sonrası Ak Partide ve umarım Ak Parti önümüzdeki seçimin sadece basit bir milletvekilliği seçimi olmadığını bilir ve buna göre sorumlu davranır.

Bizim temennimiz bu…

YORUMLAR
doğru birliste
sinan
sn yazar çok doğru bir liste ypmısnız umarım böyle olur liste.Recep Konuk un da 2 sırada olması lazım tabi en çok hakeden o 2. sırayı
88.251.4.74
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA