• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Partide temayül yoklaması sürüyor
01 Mart 2015 Pazar 15:45

AK Parti'de temayül yoklaması sürüyor

AK Parti'nin çeşitli illerde milletvekili aday adaylarına ilişkin temayül yoklamaları devam ediyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Gaziantep'te bir restoranda düzenlenen 120 aday adayının katıldığı temayül yoklamasında, 81 ilde 146 bin teşkilat mensubuyla yaklaşık 6 bin adayın temayül yoklamasını yaptıklarını söyledi.

AK Parti'nin, kurulduğu ilk günden itibaren devletle milleti bir araya getirdiğini belirten Soylu, AK Parti'ye atılacak her oyun milleti yeni anayasaya ve yeni Türkiye'ye ulaştıracağını ifade etti.

Atılacak her oyun Türkiye'yi bütün ideallerine yakınlaştıracağını dile getiren Soylu, "Attığınız her oyla, bugün Türkiye'nin, devletin içine sirayet etmeye çalışan, bizim milli irademizi bir şekilde tahakküm altında bırakmaya çalışan, o paralel yapıyla beraber kendi içindeki kirli cerahatını, güzel Türkiyemize, güzel ülkemize akıtmak isteyenlere karşı, 'hayır, bu devletin sahibi sizler değilsiniz, hayır, biz paralel devlet oluşturmaya müsaade etmeyeceğiz' diyerek, demokrasiye sahip çıkan bir anlayışı sergileyeceksiniz" diye konuştu.

Yeni bir evreye geçtik

PKK'ya yapılan silah bırakma çağrısına da değinen Soylu, Türkiye'de demokraside yeni bir evreye geçildiğini vurguladı.

AK Parti'nin, her türlü provokasyon ve tehdide, ihanet suçlamalarına rağmen Türkiye'nin geleceğinin, birlik ve beraberliğinin çözüm süreci olduğunda inat ve ısrar ettiğine işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

"Hep birlikte yeni bir evreye geçtik. Çözüm süreci iradesini ortadan kaldırmaya çalışanlara, kardeşi kardeşe vurdurmaktan medet umup Türkiye'yi zayıflatmaya, gücünü eksiltmeye çalışanlara karşı inatla, ısrarla, sabreyledik. Türkiye'de çözüm sürecinin başarısını sadece 785 bin kilometrekare olarak görmedik. Balkanların, bir taraftan Orta Asya'nın, Kafkasya'nın, bir taraftan da Ortadoğu'nun barışı olarak gördük, hep beraber."

Soylu, silahlara vedayla Türkiye'de demokrasinin yükseleceğini ve kişi başına gelirin artacağını ifade etti.

Türkiye'de siyasetin nasıl olduğunu hem muhalefete hem AK Parti'ye dudak bükenlere de gösterdiklerini dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

"Biz eski Türkiye'nin kodlarını kabul etmediğimiz için AK Parti'ye saldırıyorlar. Ve onlar beğenmiyorlar. Neyi beğenmiyorlar biliyor musunuz. Bir taraftan çözüm sürecindeki başarımızı, diğer taraftan da Şah Fırat Operasyonu'nda Türkiye'nin ortaya koyduğu kuvveti, kudreti ve iradeyi, bütün dünyanın şaşkın bakışları altında, kendi mirasımıza, kendi tarihimize, kendi medeniyetimize, stratejik aklımıza nasıl sahip çıktığımızı beğenmiyorlar. Onlar beğenmeye dursunlar. AK Parti ve kadroları, Türkiye'de siyasetin nasıl olduğunu, muhalefete de AK Parti'ye dudak bükenlere de öğretiyor, gösteriyor, öğretmeye devam edecek."

Kendilerini beğenmeyenlere milletin sandıkta cevap vereceğini aktaran Soylu, 28 Şubat anlayışına karşı çıktıkları için de AK Parti kadrolarını tebrik etti.

Soylu, konuşmasının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, Teşkilat Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan ve diğer katılımcılarla, kadına şiddet konusunda hazırlanan "Biz de varız" metnini imzaladı.

Bursa

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi (BUTTİM) Fuar alanında düzenlenen AK Parti Bursa İl Başkanlığı temayül yoklamasına katıldı.

Erdem, artık 7 Haziran'ın kapısına geldiklerini anımsatarak, "Gerçekten 7 Haziran ülkemizi ve bölgemizi ilgilendiren çok önemli bir seçimi birlikte yapacağız. AK Parti bugüne kadar girdiği bütün seçimlerden Allah'a hamdolsun yüz akıyla ve başarıyla çıkmıştır. Bu başarı bu yüz aklığı sebepsiz değil. AK Parti yaptığı her işi düzgün yaparak ilgili yapan ve önceden neyin nasıl yapıldığı herkes tarafından bilinen  açık ve şeffaf bir takım çalışmalarla bu neticeyi aldı" diye konuştu

Türkiye genelinde teşkilatların aday adaylarına nasıl baktığını tespiti için çalıştıklarını belirten Erdem, "Hiç şüpheniz olmasın verilecek kararda, en önemli etkilerden, en önemli belirleyici çalışmalardan bir tanesi. Demokrasinin kendisi aslında bir istişare sistemidir. Demokraside belirleyici olan halktır, kitlelerdir. İşte biz bu istişare sistemini, demokrasinin ruhuna uygun bu sistemi  en iyi uygulayan ve demokrasimize kazandıran bir partiyiz" ifadesini kullandı.

Haziran ayındaki seçimlerde halkın geleceğini oylayacağını vurgulayan Erdem, "Bu seçim, çok önemli bir seçim. Bu seçimi önemli yapan özellikle 13 yıllık iktidar olan AK Parti'nin yaptığı hizmetlerin artarak devam etmesi ve kalıcılık açısından önemli. Bu seçimi mutlaka halkımız da bizler de önemsiyoruz. AK Parti daha çok önemsiyor. Çünkü biz bu seçimden sonra inşallah sizlerin desteği, gayretiyle anayasayı değiştirecek bir çoğunluk bekliyoruz. Çünkü Türkiye'nin temel problemlerinin başında anayasa yatıyor.  Bu anayasa, darbe anayasasıdır. Artık bu elbise bu vücuda uymuyor. İşte bu seçimde, bir bakıma anayasanın değişimine yönelik kararı vermiş olacağız. Yine bu değişikliğe bağlı olarak PKK'nın dün Türkiye'de silah bırakmasıyla ilgili olarak gelişmeleri biliyorsunuz. İnşallah Çözüm Süreci'ni de bu seçimde AK Parti'nin sandıkta alacağı oy belirleyecektir. Bu açıdan da çok önemli bir seçimi yine birlikte yapıyoruz."

Bu güzel gelişmelerin yanında bazen istenmeyen olayların da yaşandığını anlatan Erdem, "Türkiye büyük bir ülke Türkiye'de bir takım gelişmeler oluyor. Bir takım gelişmeleri yaşıyoruz. AK Parti uluslararası arenada güzel işler yaptı. Bunlardan bir tanesi en son Şah Fırat operasyonuydu. Yine Musul'daki operasyonda da konsolosluk görevlilerinin burnu kanamadan oradan aldık, çıkardık. Terörle mücadelede dünyaya örnek olarak bir mücadele yapıyoruz.  Sivillerimizin burnunu kanatmadan bir mücadeleyi  her zaman olduğu gibi hayata geçiriyoruz" görüşünü paylaştı.

AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ise  temayül yoklamasıyla teşkilatların 235 aday adayını değerlendireceğini ifade ederek, "Buradan çıkacak sonuçlar Genel Merkezimize bir veri olarak değerlendirilecek. Genel merkezimiz istişareye çok önem veriyor. Buradaki teşkilatımızın görüşü çok önem arz ediyor. Sadece bu yeterli değil bu aşamadan sonra kamu yoklamaları ve anketler olacak buradan çıkacak sonuçlarda çok önem arz ediyor. Bunun yanında 3 aşamalı bir komisyon çalışması olacak. 6 Nisan'da kesin sonuçlar belli olacak 7 Nisan'da ise Bursa'nın 18 kişilik milletvekili aday listesi belli olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

İzmir

İzmir'de Halkapınar Spor Salonu'ndaki temayül yoklamasında, bazı milletvekili aday adayları kendilerini tanıtıcı broşür dağıttı, bazıları zeybek oynadı bazıları ise lokma dağıttı.

Kimi aday adayları da oy kullanacak delegelere çiçek ve şeker ikram etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, gazetecilere yaptığı açıklamada, temayül yoklamalarıyla amaçlarının "teşkilatın çeşitli kademelerinde görev alanların milletvekili adaylarına yönelik önerilerini almak" olduğunu belirtti.

Temayül yoklamalarını demokratik yarış olarak gördüklerini dile getiren Bostancı, sonuçların genel merkezde değerlendirileceğini kaydetti.

Temayül yoklamasını önemli bir veri olarak gördükleri ifade eden Bostancı, Türkiye'nin her yerinde saha araştırmaları da yaptıklarını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Türkiye'ye dönük kıstaslarının bulunduğunu bunun başlangıcının temayül yoklaması olduğunu, sahada bir kamuoyu araştırması da yapacaklarını, bu araştırmayla mevcut milletvekillerinin beğenilirliği, bilinilirliğini ölçeceklerini ifade etti.

Komisyonlar için hem temayül yoklaması hem de kamuoyu araştırmalarının önemli kriter olduğunu belirten Ünal, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da içerisinde bulunduğu üst kurulda nihai listenin hazırlanıp 7 Nisan saat 17.00'a kadar YSK'ya teslim edileceğini kaydetti.

Yaklaşık 4 bin delege oy kullandı

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ise temayül yoklamasının bir bayram havası içerisinde geçtiğini, 1. bölgeden bin 643, 2. bölgeden de 2 bin 188 kişinin yoklamada oy kullanacağını ifade etti.

Yoklamada çıkan sonuçların Ankara'ya götürüleceğini ve orada değerlendirileceğini belirten Delican, şu anda 7'si Ankara'dan başvuru yapmak üzere 200 milletvekili aday adaylarının bulunduğunu, bu sayının 2. tercih olarak İzmir'i isteyenlerle birlikte 235 olduğunu vurguladı.

Delican, hayırlı olması temennisinde bulunduğu temayül yoklaması sonuçlarının Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı nihai komisyonda değerlendirileceğini ifade etti.

Denizli

Denizli'de EGS Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan 25. dönem milletvekilliği seçimleri temayül yoklamasında 2 bin 50 partili, 20 aday adayı arasındaki tercihleri için oy kullandı.

Temayül yoklamasına AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay, İl Başkanı Şahin Tin, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve çok sayıda partili katıldı.

Şahin Tin, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye genelinde temayül yoklamalarının yapıldığını hatırlatarak, katılımın yüzde 90’lara ulaştığını kaydetti.

Temayül yoklamasında ilçe ve merkezden gelen parti üyeleri, kayıtlı oldukları sandıklarda oylarını kullandı.

Aydın

Aydın'da Atatürk Spor Salonu'nda yapılan temayül yoklamasında bin 861 partili, 42 aday adayı arasındaki tercihleri için oy kullandı.

Temayül yoklamasına AK Parti MKYK Üyesi Zeynep Karahan Uslu, İl Başkanı Ömer Özmen ve çok sayıda partili katıldı.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada seçimin demokrasi adına yeni bir adım, yeni bir aşama anlamını taşıdığını belirtti.

Adayları milletin tercihine en doğru şekilde sunma adına, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana müzakere ve görüş alma süreçlerinin sürdüğünü kaydeden Uslu, bu hafta sonu Türkiye genelinde yapılan temayül yoklamasının 2015 seçimlerinde yeni Türkiye’yi inşa edecek siyasi adayları belirlenmesine önemli katkısının olacağını ifade etti.

Uslu "Şüphesiz ki teşkilatımızın emektarlarının AK Parti’nin bugünlere gelmesindeki başarısının ardındaki gerçek mimarlar görüşünün, kanatlarının alınması bizim için büyük önem arz ediyor. İnşallah teşkilatımızın bu anlamdaki perspektifini bir kez daha genel merkeze en sağlıklı bir biçimde aktarabilmek adına, AK Parti’ye yakışır biçimde sistematik, şeffaf, denetime açık, en doğru biçimde temayül yoklamasına bir kez daha imza atacağız" diye konuştu.

Adana

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, temayül yoklamalarında ortaya çıkacak sonuçların yüzde 30 etkili olduğunu söyledi.

Elitaş, AK Parti Adana İl Başkanlığı tarafından Serinevler Spor Salonu'nda düzenlenen milletvekili aday adaylarına yönelik temayül yoklamasına katıldı. Elitaş, burada yaptığı konuşmada, delegelerin kullandıkları oyların geçerli sayılması için dikkat etmeleri gerekenleri anlattı.

Kadına yönelik şiddete karşı imza kampanyası başlattıklarını, kendisinin de imza attığını belirten Elitaş, delege ve milletvekili aday adaylarını kampanyaya katılmaya davet etti.

Elitaş, 2002 yılından buyana milletvekilliği seçimlerinde delegelerinin temayüllerini, onların görüş ve düşüncelerini ehemmiyet veren bir sistemi gerçekleştirdiklerini bildirerek, şunları kaydetti:

"Temayülden ortaya çıkacak sonuçlar yüzde 30 etkilidir. Kamuoyu yoklaması da yapacağız. Bu temayül yoklamasında öne çıkan milletvekili aday adaylarıyla ilgili tekrar anket yaptırılacak. Bu anket, üst kurulda değerlendirildikten sonra 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'yi temsil edecek Adana milletvekili adaylarının listesi belli olacak. Temayül yoklamasının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yeni bir anayasa için, Türkiye'nin huzuru ve bekası için, 12 Eylül darbe anayasasını rafa atıp, özgürlüklerin hasıl olduğu, bu milletin çağdaş medeniyet seviyesini aşacak bir anayasa için seçilecek milletvekili aday adayı arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve kutluyorum."

AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni de temayül yoklamasının Türkiye, Adana ve partiye hayırlı olmasını diledi.

Kadına yönelik her türlü şiddete karşı olduklarını aktaran Yeni, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olduğunu bu nedenle şiddete seyirci kalamayacaklarını söyledi.

Yeni, delege ve aday adaylarından "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Bizde Varız" kampanyasına imza vermeleri de istedi.

Temayül yoklamasında 132 aday adayı için 2 bin 200 partili oy kullandı.

Sakarya

AK Parti Sakarya İl Başkanlığınca Serdivan ilçesindeki Sakarya Spor Salonu'nda düzenlenen temayül yoklamasında 73 milletvekili aday adayı için oy kullanıldı.

AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, aday adaylığı sürecindeki ilk parametrenin temayül yoklamaları olduğunu söyledi.

Sonuçların genel merkezdeki komisyonlar tarafından değerlendireceğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:

"Temayül yoklamasında il yönetim kurulu, disiplin kurullarımız, hakem heyetlerimiz, mahalle başkanları, belediye meclis üyeleri, belediye başkanlarımız, ilçe teşkilatlarının ana kademeleri, gençlik ve kadın kolları oy kullanacak. Toplamda 2 bin 69 oy kullanılacak. Bu, parametrelerin bir tanesi. Bundan sonraki süreçte de genel merkezimizin kamuoyu anketleri ve saha çalışmaları var. Önümüzdeki hafta itibarıyla Genel Başkan Yardımcımızın başkanlığında mülakatımız var. Ondan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığındaki üst komisyon var. Sonrasında da 7 aday adayımız belirlenecek. Süreç, tüm aday adayı arkadaşlarımız adına hayırlı olur."

Temayül yoklamasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığının "Kadına yönelik şiddete hayır demek için biz de varız" sloganıyla hazırladığı metin imzaya açıldı.

Zonguldak

Kent merkezindeki restoranda düzenlenen temayül yoklamasında konuşan AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, 23 aday adayı arasından delegelerin 5 adayın ismini işaretleyeceklerini söyledi.

"İlimizin 5 milletvekili olduğu için arkadaşlarımız ona göre işaretleme yapacak" diyen Tosun, "Eksik veya fazla olduğu zaman o oylar geçerli sayılmayacak. Oylamamız akşama kadar sürecek. Oylar Ankara'ya girecek ve sayımları orada yapılacak. Adaylara başarılar diliyorum. Partimizi tercih edip aday olan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yaklaşık bin 500 kişi oy kullanacak. Kesin adaylarımızın belirlenme tarihi 7 Nisan'dır. Ondan sonra 14 Nisan'a kadar itiraz süresi olacak" diye konuştu.

Karabük

Büyük Kulüp'te yapılan yoklamada 843 AK Parti'li delege, 11 aday adayı arasından destekledikleri için oy kullandı.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, hazirandaki seçimlerin geçmiştekilerden daha önemli olduğunu söyledi.

Anayasa'yı değiştirebilecek sandalye sayısına ulaşmak istediklerini belirten Özel, "Teşkilatlarımızın görüşlerini almak önemli. Aday adayı arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Burada herkes seçimini kurallara uygun yapılmalı. O zaman verilen oylar geçerli olur" diye konuştu.

Yoklamaya AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar, aday adayları ve delegeler katıldı.

Kocaeli

İzmit ilçesindeki restoranda gerçekleştirilen temayül yoklaması, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi Ayşe Bahçecik ve Gençlik Kolları MKYK Üyesi Davut Arpa'dan oluşan komisyonun gözetiminde başladı.

İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 73 aday aday müracaatı aldıklarını belirterek, 41'inin kadın, 13'ünün 35 yaş altı, 9'unun da engelli olduğunu söyledi.

Aday adaylarıyla intizam içinde temayül yoklaması icra ettiklerini aktaran Ceyhan, "Yaklaşık 2 bin teşkilat mensubumuz, pusulada Kocaeli için uygun gördüğü 11 aday adayımızı işaretleyecek. Oylamanın ardından zarflar toplanarak genel merkezimizde sayılacak" bilgisini paylaştı.

Ceyhan, AK Parti'nin aday belirleme sürecinde temayül yoklamasının önem taşıdığını ama tek yöntem olmadığına dikkati çekerek, "Temayül yoklaması, bu usullerden sadece biri. 6 Mart'tan sonra genel merkezde oluşturulan alt komisyon marifetiyle 67 aday adayımız birebir mülakat ve istişareler yapacak. Ayrıca genel merkezimiz bölgedeki kamuoyu araştırmalarını yaptırdıktan sonra son istişarelere müteakip, 7 Nisan'da Kocaeli'nin 11 kişilik aday listesi ortaya çıkacak" ifadesini kullandı.

Bolu

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleştirilen temayül yoklamasına AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi Emine Çift, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Kadın Kolları Genel Merkez MKYK Üyesi Canan İzgi ve Gençlik Kolları Genel Merkez MKYK Üyesi Kübra Ökmen, komisyon üyesi olarak katıldı.

AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi Çift, Bolu'dan 16 kişinin aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu, 8'inin temayülde yer aldığını söyledi.

"Önemli bir seçime gidiyoruz" diyen Çift,  " Seçim dönemlerinde her siyasi partide olduğu gibi bizde de değerlendirme mekanizmalarımızdan biri olan temayül yoklamaları devrede. Dün, Türkiye genelinde yaklaşık 28 ilde butemayül yoklaması gerçekleşti. Bugün de kalan illerimizde temayül yoklamalarımız devam ediyor. Biz de Bolu'daki temayülü gerçekleştirmek üzere burada bulunuyoruz. İnşallah 16.00 itibarıyla sonuçlandıracağız. Sayımlar, genel merkezde yapılacak ve deklare edilmeyecek" şeklinde konuştu.

Temayülden çıkacak sonucun tek başına ölçü teşkil etmeyeceğine dikkati çeken Çift, "Değerlendirme mekanizmalarımızdan sadece biri. Anketler gibi farklı değerlendirme yöntemlerimiz ve ayın 6'sında başlayacak ve 16'sına kadar devam edecek alt komisyon çalışmalarımızda genel başkanımız, bakanlarımız, grup başkan vekillerimiz ve MKYK üyelerimizin oluşturduğu komisyon tarafından aday adaylarımız dinlenecek. Hepimizin de bildiği gibi geçici listelerin teslim edildiği tarih 7 Nisan. O tarih itibarıyla aday listelerimiz belirlenmiş olacak" ifadesini kullandı.

Ankara

AK Parti Ankara İl Başkanlığı 25. dönem milletvekili aday adayları için temayül yoklaması yapılıyor. Etkinlikte, yaklaşık 3 bin 600 teşkilat üyesinin 568 aday adayı için oy kullanması bekleniyor.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı 25. dönem milletvekili aday adayları için temayül yoklaması, Altınpark Anfa Salonu'nda gerçekleştiriliyor.

Temayül yoklamasında yaklaşık 3 bin 600 teşkilat üyesinin birinci ve ikinci bölge olmak üzere toplam 568 aday adayı için oy kullanması bekleniyor.

Etkinlikte il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, Ankara'da oturan Genel Merkez yetkilileri ile mahalle temsilcilerinden oluşan teşkilat üyeleri oy veriyor.

Sonuçlar açıklanmayacak

AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabahtan itibaren teşkilat üyelerinin oy kullanmaya başladığını söyledi.

Temayül yoklamasında 568 aday adayı için oy kullanıldığını dile getiren Yamalı, etkinlik kapsamında teşkilat üyelerinin Ankara'nın birinci bölgesi için 18, ikinci bölgesi 14 aday adayının ismini işaretleyeceğini belirtti.

Yoklamanın saat 16.00'ya kadar süreceğini ifade eden Yamalı, "Sonuçlar açıklanmayacak. Bunlar, aday tercihlerinde Genel Merkez tarafından masadaki bir bilgi olarak kullanılacak" diye konuştu.

Söz konusu etkinliğin milletvekili adaylarının tespitine yönelik ilk aşama olduğunu bildiren Yamalı, bundan sonra şehirlerde halk anketlerinin yapılacağını, Mart ayının sonuna doğru da Genel Merkez'de oluşturulacak üst kurulun bunları değerlendireceğini kaydetti.

Salonun çevresinde aday adaylarının tanıtımları için farklı yöntemleri kullanmasına ilişkin soru üzerine ise Yamalı, bunların daha önceki temayül yoklamalarında da olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Seçilmek istiyor aday adaylarımız. Kendilerini tanıtmak istiyorlar. Birçok tanıtım vasıtalarını kullanmaya çalışıyorlar. Biz tabii bunu olabildiğince önlemeye çalışıyoruz. En azından oylamanın yapıldığı bina içinde bunlara müsaade etmiyoruz ama dışarıda oluyor."

İlginç tanıtım yöntemleri

Bu arada aday adaylarının tanıtımları için salon çevresinde yapılanlar dikkat çekiyor.

Bazı aday adaylarının fotoğraflarıyla giydirilen otobüsler Altınpark Anfa Salonu yakınlarına park edilirken, bazılarının posterleri ise salon çevresindeki elektrik direklerine ve üst geçitlere asıldı.

Oy kullanacak teşkilat mensuplarına salona gelişlerinde aday adaylarının tanıtımı yapanlar tarafından kalemden not defterine kadar bazı hediyeler de verildi.

Aday adaylarının özgeçmişlerinin ve projelerinin yer aldığı broşürler de dağıtılırken, gelenlere bir aday adayının ekibi tarafından sucuk ekmek, bir başka aday adayının ekibi tarafından börek ikram edildi.

Van

AK Parti Van İl Başkanlığı, milletvekili adayı olmak isteyen 120 aday adayı için temayül yoklaması yaptı. Van-Erciş karayolundaki Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi salonunda düzenlenen programa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana rotasını milletin belirlediğine değinerek, hiçbir zaman vesayete ve statüko güçlerine teslim olmadıklarını ve milletin gösterdiği yolda kararlı adımlarla yürüdüklerini söyledi.

Van halkının bundan önceki seçimlerde AK Parti'nin başarılı olması için gece gündüz çalıştığını anımsatan Gül, 7 Haziran'da da 'Yeni Türkiye' ile 'Eski Türkiye'nin seçiminin yapılacağını ifade etti.

"İnşallah 'Yeni Türkiye'yi, ileri demokrasiyi isteyenler kazanacak" diyen Gül, AK Parti öncesi bölgede olağanüstü hal (OHAL), faili meçhul cinayetler, JİTEM'in yaptığı faaliyetler ve karanlık eller olduğunu dile getirdi.

AK Parti'nin 3 Kasım 2002'de bir Anadolu ihtilaliyle iktidara geldiğini ve ilk iş olarak OHAL kaldıran karara imza attığını kaydeden Gül, "O tarihten itibaren ret politikalarına, inkar ve asimilasyon politikalarına son vermiştir. Devlet merkezli anlayıştan insan merkezli anlayışa AK Parti iktidarıyla geçilmiştir" diye konuştu.

Gül, AK Parti iktidarları öncesinde yaşanan darbeler ile siyaseti ve milleti adam etmeye çalışan karanlık güçlerin iktidar olduğu dönemlerin sona erdiğini belirterek, inancından dolayı okula, işine gidemeyen mağdurların, kimliğini inkar eden politikaların kurbanı olan bir halkın yaşadığı tüm sıkıntıların ve yasakların ortadan kaldırıldığına dikkati çekti.

28 Şubat postmodern darbesiyle milletin önüne kurulan tuzakları herkesin gördüğünü ve merhum Necmettin Erbakan'a yapılanları bu milletin asla unutmayacağını aktaran Gül, şöyle devam etti:

"O zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne başörtüsüyle gelen milletvekili bir hanımefendi için dönemin yöneticileri 'başörtülü olarak milletvekili olamazsın, bu kadına haddini bildirin' diyenler oldu. Ama bugün TBMM'de başörtüsüyle milletvekilliği yapan kardeşlerimiz var. Dün üniversite kapılarında başörtülü olduğu için gidemeyen kardeşlerimiz bugün istedikleri gibi öğrenimlerine devam edebilmektedir. Darbeler artık tarihi çöp tenekesine atılacaklardır. Bizim sizlerden istirhamımız anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla bize destek vermenizdir. İnşallah bu milletimizin seçtiği milletvekilleriyle ilk işimiz sivil anayasayı tamamlamak olacaktır." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkenin yüzyıllık, kangren haline gelen terör sorununu, çözüm sürecini başlatarak bitirme kararlılığını ortaya koyduğunu hatırlatan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti iktidarımızın kararlılığı, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve hükümetimizin kararlılığıyla, 77 milyonun gerçek baharı yaşacağı bir 2015 baharını hep birlikte göreceğiz. Çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu sürecin tarafı, 77 milyondur. Van, Diyarbakır, Edirne, İzmir, Yozgat bu sürecin tarafıdır, Kürt, Türk, Laz, Çerkez bu sürecin tarafıdır. Bu sürecin arkasında Ahmeti Hani, Feqiye Teyran, Bediüzzaman Said Nursi, Selahattin Eyyubi, Fatih Sultan Mehmet, Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesi vardır, Türküyle, Kürdüyle 77 milyon insanın kararlılığı, iradesi vardır. Artık bu süreçte, hiçbir ana ağlamayacak, Kürdün ve Türkün kanı üzerinden siyaset yapanlara statükoculara millet gereken dersi verecek. Yeni anayasayla bu taçlandırılacak. Bu süreçten rahatsız olanlar, Türkün, Kürdün kanı üzerinden siyaset yapan statükoculardır. Ama onlar iyi bilsin ki millet bu süreci satın almıştır, milletin iktidarı AK Parti de sonuna kadar başarıya ulaştırma kararlılığı içindedir. Sürecin milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından temayül yoklamaları için il yönetimi, kadın ve gençlik kolları üyelerinden kurulan komisyonların kontrolünde delegeler sandık başına gitti.

Bitlis

AK Parti Bitlis İl Başkanlığı, 25 aday adayı için temayül yoklaması yaptı.

İsmail Eren Spor Salonu'nda yapılan temayül  yoklamaları için il yönetimi, kadın ve gençlik kolları üyelerinden kurulan komisyonlarda, partililerin aday olarak görmek istediği 3 kişiyi belirlemek üzere sandık başına gitti.

Oy kullanma işlemlerinden önce bir konuşma yapan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, parti olarak 4'üncü kez milletvekilliği seçimlerine gireceklerini söyledi.

Milletvekillerinin belirlenmesinde temayül yoklamalarının genel merkez için önemli olduğunu bildiren Akman, şöyle konuştu:

"Aday adayları için aynı zamanda kamuoyu araştırmaları yapılacak ve aday adayları arasında mülakat yapılacak. Bu dönem bildiğiniz gibi Bitlis 3 milletvekili seçecek. Bu üçünün de AK Parti'den olmasını arzu ediyoruz. Bu da buradaki teşkilat arkadaşlarımızın gayretiyle olacak. Bitlis, AK Parti'ye sahip çıkan bir ilimiz. Biz Bitlis'i hep ağırbaşlı ve bu davaya sahip çıkan insanlar olarak tanıdık. İnşallah bundan sonrada böyle tanıyacağız."

Konuşmaların ardından, delegeler oy kullanma işlemine başladı.

Hakkari

AK Parti Hakkari İl Başkanlığı, kentten milletvekili adayı olmak için müracaat eden 25 kişi için temayül yoklaması yaptı.

Atatürk Kültür Merkezi'nde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan temayül yoklamasında konuşan AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkan, Hakkari ve ilçelerinden milletvekilliği adaylığı için müracaat eden herkese başarı diledi.

7 Haziran 2015'te yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde AK Parti'nin yine tek başına iktidar olacağını söyleyen Demirkıran, "7 Nisan'da kesin adaylar belli olduktan sonra 3 kişiye adaylık verilecek. Aday gösterilmeyen diğer arkadaşlarımızın da adaymış gibi bize destek vermelerini istiyoruz. AK Parti'nin Hakkari'de büyük bir zafere imza atacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan çözüm süreci büyük ilerleme kaydetti. Buna hepimizin destek vermesi lazım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 600 delege 25 aday adayı için oy kullandı.

Iğdır

AK Parti İl Başkanlığı, milletvekili aday adayları için temayül yoklaması yaptı.

İl başkanlığı binasında başlayan yoklamada 635 delege 10 aday adayı için oy kullandı.

Teşkilat mensuplarının seçim sürecine katılmasında temayül yoklamalarının önemli bir unsur olduğunu bildiren AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yüzde 80'den fazla bir katılım bekliyoruz. Teşkilatımız, bu oylamayı çok önemsiyor. Tatlı bir rekabet ortamı var. Tüm aday adaylarımız, partimize yakışır bir şekilde çalışmalarını yapıyor. Önümüzdeki süreçte mülakatlar yapılacak ve ardından kesin adaylar belli olacak" ifadesini kullandı.

Muş

AK Parti Muş İl Başkanlığı, milletvekili genel seçimlerinde aday olmak için müracaat eden 61 kişi için temayül yoklaması yaptı.

Kent merkezindeki bir düğün salonunda yapılan temayül yoklamasında, AK Parti il yönetimi, kadın ve gençlik kolları üyelerinden kurulan komisyonlarda, partililerin aday olarak görmek istediği 3 kişiyi belirlemek üzere sandık başına gitti.

Yoğun katılım nedeniyle konuşma ve aday tanıtımının yapılmadığı temayül yoklamasında, koordinatör vekillerin talimatı ile seçimlere geçildi.

Temayül yoklamasına AK Parti Malatya Milletvekili Faruk Öz, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Namık Ergün, Merkez İlçe Başkanı Halil Subaşı, ilçe başkanları ve çok sayıda delege katıldı.

Tekirdağ

Tekirdağ'da, Süleymanpaşa ilçesinde gerçekleştirilen temayülde partililer, Tekirdağ'da aday olarak görmek istediği 6 kişiyi belirlemek üzere sandık başına gitti.

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletvekili adaylarının belirlenme sürecinde önemli unsurlardan bir tanesinin gerçekleştiğini belirterek, teşkilatın, 30 aday adayı içerisinden 6 kişiyi seçeceğini söyledi.

Temayül yoklamasında bin 350 partilinin oy kullanacağını ifade eden Akçay, "Teşkilatımızın kanaatini belirlemek için ana kademe ve kademe gençlik kollarımızın yöneticileri başkanları ve mahalle başkanlarımızın katılımıyla bugün aday adaylarımızla ilgili kanaatlerini alıyoruz. Bu aday belirleme sürecinde tabii ki unsurlardan bir tanesi, genel merkezimiz de yapacağı kamuoyu araştırmalarıyla, istişarelerle en doğru kararı vereceğine inanıyoruz" diye konuştu.

7 Nisan'a kadar adayların belli olacağını bildiren Akçay, şunları kaydetti:

"Mart ayı içerisinde komisyon çalışmalarımızla mülakatlar gerçekleşecek ve 7 Nisan'a kadar da inşallah sıralamalar adaylar belli olup, neticelendirilip yüksek seçim kuruluna listemiz verilecek. Bugün burada temayüle giren 30 aday adayımız var. Bunlardan bu temayüle katılan üyelerimizden de biz 6 tane tercih yapmalarını istiyoruz. Bu yapacakları tercihlerle genel merkezimizde dökümü yapılacak ve ona göre teşkilatımızın kararı belirtilmiş olacak."

Kırklareli

Kırklareli'nde gerçekleştirilen temayülde partililer, aday olarak görmek istediği 3 kişiyi belirlemek üzere sandık başına gitti.

AK Parti İl Başkanı Alper Çiler, burada yaptığı konuşmada, partililerin 8 milletvekili aday adayı içinden 3 kişiyi belirlemek için oy kullandığını söyledi.

Temayül yoklamasının parti üyelerinin taleplerini öğrenmek amacıyla yapıldığını hatırlatan Çiler, kullanılan oyların genel merkeze gönderileceğini kaydetti.

Yoklamaya yaklaşık yüzde doksan oranında katılım olduğunu ifade eden Çiler, "Temayül yoklaması, önce ilimiz sonra ülkemiz için hayırlı olsun. Burada kullanılan oylar, genel merkezimize gönderilecek. Genel merkezimizde kurulan heyet oyları sayacak ve değerlendirmede bulunacak. Asil aday olacak arkadaşımızın ismi belirlenecek. Aday adayı arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" diye konuştu.

Hatay

AK Parti Hatay il teşkilatınca, milletvekili aday adaylarıyla ilgili temayül yoklaması yapıldı.

AK Parti MKYK Üyesi Bülent Gedikli, AK Parti Hatay İl Başkanlığı tarafından Antakya Spor Salonu'nda düzenlenen milletvekili aday adaylarına yönelik temayül yoklamasında yaptığı konuşmada, 7 Haziran'da yapılacak seçimlerin önemine dikkati çekti.

AK Parti'nin girdiği seçimlerden büyük bir başarıyla çıktığını belirten Gedikli, "Bugüne kadar biz AK Parti olarak 3 genel seçim, 3 yerel seçim 3 referandum yaptık. 9 seçimde de hamdolsun büyük bir başarıyla çıktık. Birileri kol kola girmeye devam ediyor. Bunlar geçmişte de üzerilerine düşeni yaptılar. Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe teşebbüsleri, 6-7 Ekim olayları bütün bunlar ne içindi? Türkiye'nin bu yürüyüşünü durdurmak içindi ama başaramadılar. Milletimizin sayesinde başaramadılar. Milletimiz buna engel oldu" diye konuştu.

Türkiye'nin yeni, güçlü ve daha iyi bir Türkiye olmaya doğru gittiğini ifade eden Gedikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi ekonomiyi alt üst etmeye çalışıyorlar. Ekonomiyle uğraşıyorlar. Efendim 'kriz çıkacak, şu tarihte kriz mi olacak, Türkiye nereye gidiyor, Türkiye sultanlığa mı gidiyor, diktatörlüğe mi gidiyor' gibi bunları her tarafta yayıyorlar. Küresel finans, faiz lobileri, paralel yapı bütün bu şebekeler el ele vermiş kriz çıkarmak için uğraşıyorlar. Aman ha Türkiye büyümesin, Türkiye'de yatırım yapılmasın, dışarıdan sermaye gelmesin, Türkiye'yi engellemenin derdindeler. Onlar ekmeğinize el koymanın, cebinize el uzatmanın derdindeler. Biz buna asla müsaade etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz''

Milletten aldıkları emaneti asla çiğnetmediklerini vurgulayan Gedikli, şunları kaydetti:

"CHP'nin genel başkanı 'Türkiye'yi bize sadece 4 yıllığına teslim edin' diyor. Ya biz bunlara ülkeyi 4 yıllığına teslim etsek ne yaparlar? Yapacakları ilk iş doğrudan doğruya Baas rejimini kurarlar. Bunlara değil 4 yıl 4 dakika ülkeyi emanet etsek mahvederler ve perişan ederler. İşte bir 4 dakika serbest kaldılar. Bir baktık Esad'la kol kola şipşak fotoğraf çektiriyorlar. Bunların yaklaşımı bu. Türkiye'yi yönettiklerini düşünebiliyor musunuz? Emin olun şunları tartışır hale geliriz. Acaba Türkiye Amerikan mandası mı olsun İngiliz mandası mı olsun? Hangi mandayı tercih edelim. Bu kafa, böyle bir kafa. Ama milletimiz, bunlara inşallah asla bunlara müsaade etmeyecektir."

AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç da milletvekilliği için 101 aday adayının partiye müracaat ettiğini ve teşkilata, partiye yakışır, adil bir çizgide teşkilatın "meylini" alacaklarını kaydetti.

Temayül yoklamasında 101 aday adayı için bin 944 partili oy kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA