• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Partide istişare toplantıları sürüyor
30 Nisan 2013 Salı 18:54

Ak Parti'de istişare toplantıları sürüyor

AK Parti Konya İl Başkanlığının İstişare Toplantıları sürüyor. Bu kapsamda İl Teşkilatı bu hafta Konya Adnan Menderes Sebze ve Meyve Halinde esnaflarla bir araya geldi.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Teşkilatı, her hafta Pazartesi günü düzenlenen İstişare Toplantıları devam ediyor. Bu kapsamda İl Teşkilatı, Konya Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali’nde faaliyet gösteren esnaf ve hal yönetimi ile bir araya geldi.

Hal esnafı ile istişare toplantısı…

İl Başkanlığı Halkla İlişkiler Birimi tarafından organize edilen program, Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği’nin sahipliğinde hal içerisinde gerçekleştirildi. Programa AK Parti Konya İl Başkanvekili Beyazidi Bestami İnan, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüseyin Üzülmez, Mustafa Kabakcı, Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ve Gülay Samancı; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkan Yardımcıları, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ile Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Adnan Pirinç ile esnafı katıldı.

İnan; “Konyamıza yaraşır hali birlikte yapacağız”

Program ev sahipliği için Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Adnan Pirinç ile katılımlarından dolayı hal esnafına teşekkür eden AK Parti Konya İl Başkanvekili Beyazidi Bestami İnan, hal esnafının daha rahat koşullarda hizmet vermesini istediklerini dile getirdi. Başkanvekili İnan; “Hal esnafımız, yıllardır bu şehre hizmet veriyor. Bizler de bugün hal esnafımızla Konya’nın geleceği ve değişime dair istişarelerde bulunmak amacıyla bir araya geldik. AK Parti iktidarı ile birlikte hal esnafımızın sorunlarının çözülmesi için önemli bir irade ortaya kondu ve Hal Yasası kabul edildi. Bu yasa hallerimizin daha rahat çalışması ve hizmet vermesini sağlamıştır” ifadelerini kullandı.

Üzülmez; “Sorunları birlikte çözeceğiz”

AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez ise kendilerini hal esnafı ile bir araya getiren İl Teşkilatı’na teşekkür etti. Üzülmez, konuşmasını şöyle devam ettirdi; “Halin sorunlarını biliyor ve takip ediyoruz. 10 yıllık AK Parti iktidarımızda sektör ile alakalı birçok sorun çözüldü. Hal Yasası’nı çıkaran bizim iktidarımızdır. Yine son Torba Kanun’da hallerle alakalı 2-3 madde var. Tabii tüm sorunlar çözüldü mü? Elbette devam eden bazı sıkıntılar var. Ancak bunu hep birlikte istişare ederek çözeceğiz inşallah. Zaten bunun için buradayız. Konya’nın yeni bir hale ihtiyacı var. Bu konuda gerek belediyemiz gerekse biz milletvekilleri olarak çalışıyoruz. İnşallah Konya’nın 50 yıl sonrasına yetecek kapasitede ve ulaşım konusunda sıkıntı olmayan bir yer planlanırsa sıkıntının aşılacağı düşüncesindeyim. Bizce önemli olan birlik ve beraberliği sağlayıp kaliteyi ortaya koymak.”

 

Yerlikaya; “Demiryolu ulaşımında kalite artacak”

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ise AK Parti iktidarı ile birlikte yapılan kanunların atıl düzenlemeler olarak kalmasının zamanının geride kaldığını dile getirdi. Yerlikaya; “Bizler kabul edilen yasa ve düzenlemeleri uygulamada da takip ediyoruz. Örneğin 2010’da çıkan Hal Yasası’nda bugüne kadar belirli değişiklikler yapıldı. Çünkü o zamandan bugüne sektörde de bazı şeyler değişti. Dolayısıyla çıkardığımız yasa veya düzenlemelerin de günümüz şartlarına uygun olması gerekiyor. Bizlerin yaptığı budur AK Parti’nin farkı budur. Bizler, asla bir yasayı çıkarıp bir daha yüzüne bakmamazlık yapmıyoruz. Geçtiğimiz hafta çok önemli bir yasa çıkardık. Demiryollarının Serbestleştirilmesi ile alakalı. Bence çok önemli bir yasa bu. AK Parti iktidara geldiğinde duble yollarla Türkiye’nin ulaşım sorununu büyük ölçüde çözdü. Şimdi de yaptığımız yasa ile artık Türkiye’nin her yerine hatta balkanlar ve Kafkasya’ya kadar demiryolu ile ulaşımını daha da kolaylaştıracak. Buna göre altyapıyı devlet yapacak. Ama işletmeci özel sektör olacak. Bu da tabi taşımacılıkta bir rekabetin yanı sıra kaliteyi de beraberinde getirecek.

Kabakcı ve Samancı’dan birlik mesajları…

Konya’nın yaş sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan, bu konuda büyük fedakârlıklarda bulunan hal esnafını tebrik eden AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı; “Türkiye’nin gündemine bakıyorsunuz yoğun bir süreçten geçiyoruz. Gerek hükümetimiz gerek yönetimlerimizle yeni döneme hep birlikte hazırlanıyoruz. Bu süreçte sizlerin de büyük katkılar yapacağınıza inanıyoruz bu sayede çok daha güzel neticeler alabileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ise Hal Yasası ile birlikte sektörün sorunlarının büyük ölçüde çözüldüğünü ancak yasanın daha iyi uygulanmasının hem hal esnafının hem de vatandaşın faydasına olacağını kaydetti. Kabakcı ayrıca Konya’nın her alanda ilerlemesinin Konya’nın birlik ve beraberlik anlayışının sürdürülmesinden geçtiğini söyledi.

Akyürek hal çalışmalarını anlattı

Hal esnafının geçmişten günümüze Konya şehir kültürüne ve yaşamına büyük katkılar yaptığını ve insanımızı asla mahcup etmediğinin altını çizen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek; “Hal esnafımız, geçmişte mevzuattaki eksikliklere rağmen her zaman şehrimize büyük katkılar sağlamıştır. Bu nedenle ben hal esnafımıza ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Hal esnafımız, yalnızca komisyonculuk yapan bir sektör değildir. Esnafımız aynı zamanda en kaliteli, en sağlıklı ve fiyat açısından da milletimizin alabileceği ürünü sağlayan veya sağlaması gereken yerdir. Bunun için de güçlü ve sağlıklı bir hal kompleksine ihtiyaç var. Bu önemli ihtiyacın karşılanması için 2013 yılı içerisinde gereken çalışma yapılacak” dedi.

Konuşmaların ardından programa katılan hal yönetimi ve esnaf, problemlerini ve taleplerini dile getirdi, fikir alışverişinde bulundu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA