• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti’de adaylık süreci başladı! Konya’da başkanlar yola devam edecek mi?
09 Kasım 2023 Perşembe 17:53

AK Parti’de adaylık süreci başladı! Konya’da başkanlar yola devam edecek mi?

AK Parti'de mahalli idareler seçimleri için aday adaylığı başvuruları başladı. 17 Kasım'a kadar devam edecek olan müracaatlarda alınacak bağışlar Gazze’ye gönderilecek. Peki Konya’da değişim var mı? Mevcut belediye başkanları yola devam edecek mi?

AK Parti’de yerel seçimler için adaylık başvurusu süreci başladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, aday müracatlarının dijital ortamda alınmaya başlandığını açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "AK Parti'nin merkez organları müracaatta bulunmayacak. İl ve ilçe başkanlarından da almayacağız. Ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarını kapsayacak şekilde müracaatlarını almıyoruz. Mevcut belediye başkanlarımızın hiçbirinden müracaat almayacağız. Onları zaten müracaat etmiş olarak kabul ediyoruz ve değerlendirmeye tabi tutuyoruz" dedi. Yılmaz, "Büyükşehir belediye başkanlığı, il belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı ve belde belediye başkan adaylığı müracaatları, 17 Kasım'a kadar devam edecek. Meclis üyesi aday müracaatları da var. Büyükşehirlerin dışında kalan 51 ilde il genel meclisi üyeliği var. Yine bu illere ve bu illerin ilçelerine ilişkin ilçe belediye meclis üyelikleri var. Onlar da bugün başlayacak, 3 Aralık'a kadar devam edecek" dedi.

'AİDAT YERİNE BAĞIŞ ALIYORUZ'

Başvuruların dijital ortamda alınacağı bilgisini veren Yavuz, "Kişiler, ön başvurusunu istediği yerden yapabilecek. Aday formunun imzalı şekilde bize gelmesi gerekiyor. Sadece aday formunu çıkartıp imzalamak suretiyle aday olmak isteyenler, aday adaylığını kesinleştirecek. Bu sefer başvuru aidatı almıyoruz. Başvuru aidatı yerine bağış almaya karar verdik. Büyükşehir belediye başkan adaylarımız 50 bin TL bağışta bulunmak suretiyle adaylık müracaatında bulunabilecek. 30 büyükşehir dışında kalan il belediye başkan adaylarımız 30 bin TL, ilçe belediye başkan adaylarımız 20 bin TL, belde belediye başkan adaylarımız 10 bin TL, büyükşehir ilçelerinin meclis üyeleri 10 bin TL, büyükşehirlerin dışında kalan illerin ilçelerine ilişkin meclis üyelerinden de 5 bin TL bağış almak süratiyle aday müracaatlarını kabul edeceğiz. Bağışlar, tüm dünyanın gözleri önünde vahşice işlenen ve soykırıma varan saldırılardan etkilenen Gazzeli kardeşlerimizin temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için AFAD üzerinden kendilerine ulaşmış olacak. Bağış miktarı, 18-30 yaş arası genç kardeşlerimiz ile kadınlardan 1/2 oranında alınacak. Engelli kardeşlerimizden de 1/4 oranında almış olacağız. AK Parti'nin merkez organları müracaatta bulunmayacak. İl ve ilçe başkanlarından da almayacağız. Ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarını kapsayacak şekilde müracaatlarını almıyoruz. Mevcut belediye başkanlarımızın hiçbirinden müracaat almayacağız. Onları zaten müracaat etmiş olarak kabul ediyoruz ve değerlendirmeye tabi tutuyoruz" diye konuştu.

'3 TON KAĞIT İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİYORUZ'

Başvuruların yanı sıra teşkilat temayül yoklamasının da dijital ortamda yapılacağını aktaran Yavuz, "19 Kasım 2023 Pazar günü gerçekleşecek. Tüm Türkiye'de 1 günde olacak. Bu dijital sistem sayesinde başkasının yerine oy kullanmayı son derece minimize ediyoruz. Geçersiz oy yok denecek kadar az. 3 ton kağıt israfının önüne geçiyoruz. Teşkilat temayül yoklamasında da 3 ton kağıt tasarrufu ediyoruz. İtiraz ve şikayetler de dijital olarak alınacak. Bu sayede 'Seçim faturası doğaya kesilmesin' diye katkı sağlıyoruz. Bundan sonraki seçimlerde de dijital süreçleri devreye alıp, çevreye daha fazla katkı sağlamak istiyoruz" dedi. Milletvekillerinden de aday müracaatı almayacaklarını belirten Yavuz, seçimlerin 31 Mart 2024 Pazar günü yapılamasının kesin olduğunu söyledi.

BAŞKANLAR REKABETE SOKULMAYACAK

Geçtiğimiz ay, AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi öncesi Konya gündemine dair de açıklamalar yapan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, sürece dair bazı ip uçları vermişti. Yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yapan Angı, Konya Büyükşehir, Karatay, Selçuklu ve Meram’da başkanların yola devam edip etmeyeceği yönündeki soruya cevap vermişti. Konya Büyükşehir Belediyesi’ni ve Konya’nın 31 ilçesini Cumhur İttifakı’nın kazanacağını belirten Angı, bazı ilçelerde değişime gidilebileceğini söylemişti. Angı, halkın değişim istediği yerlerde aday adaylık sürecinin yaşanacağını, mevcut başkanların ise rekabete sokulup yıpratılmayacağını zaten doğal aday olduklarını ifade etmişti.

KONYA’DA BAŞKANLAR YOLA DEVAM EDECEK Mİ?

AK Parti kulislerinden alınan bilgiye göre Konya merkezde değişim beklenmezken taşra ilçelerde değişime gidileceği öğrenildi. Özellikle Beyşehir, Ereğli gibi bölgelerde bu seçimlere daha farklı hazırlanacak olan AK Parti Konya İl Başkanlığı, tüm ilçelerde yaptırdığı anketler ve kamuoyu yoklamalarıyla uzun soluklu bir süreç yürüttü. Mevcut belediye başkanlarının durumunu da bu kamuoyu yoklamalarının belirleyeceği öğrenildi. Kulislere göre Konya Büyükşehir, Karatay, Selçuklu ve Meram Belediyelerinde değişim beklenmezken taşra ilçelerde değişim yaşanacak.

KONYA’NIN MEVCUT BELEDİYE BAŞKANLARI

Büyükşehir: Uğur İbrahim Altay

Ahırlı: İsa Akgül

Akören: İsmail Arslan

Akşehir: Dr. Salih Akkaya

Altınekin: Muharrem Dere

Beyşehir: Adil Bayındır

Bozkır: Sadettin Saygı

Cihanbeyli: Mehmet Kale

Çeltik: Ali Meşe

Çumra: Recep Candan

Derbent: Hüseyin Ayten

Derebucak: Ahmet Kısa

Doğanhisar: Süleyman Pekmez

Emirgazi: Nurişen Koçak

Ereğli: Hüseyin Oprukçu

Güneysınır: Ahmet Demir

Hadim: Ahmet Hadimoğlu

Halkapınar: Mehmet Bakkal

Hüyük: Mehmet Çiğdem

Ilgın: Yalçın Ertaş

Kadınhanı: Mehmet Badem

Karapınar: Mehmet Yaka

Karatay: Hasan Kılca

Kulu: Murat Ünver

Meram: Mustafa Kavuş

Sarayönü: Nafiz Solak

Selçuklu: Ahmet Pekyatırmacı

Seydişehir: Mehmet Tutal

Taşkent: Osman Arı

Tuzlukçu: Nurettin Akbuğa

Yalıhüyük: Hasan Koçer

Yunak: Ali Konak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA