• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti Konya'da tulum çıkarır mı?

10 Mayıs 2011 17:01

        11 Nisan günü milletvekili adayları açıklandığında seçimin aslında sona erdiğini düşünüyordum. Bu görüşüm değişmedi.

Bugünlerde yapılan anketler ve araştırma şirketleri verilerine göre 2007 seçimlerine göre 12 Haziran günü de çok farklı bir sonuç beklenmiyor. Bu beklenti açıkçası bu günlerde biraz kırılmaya başladı. Bunun en büyük sebebi de MHP’deki kaset krizinin halk üzerinde nasıl bir etki yapacağı ile CHP’nin din merkezli halkı rahatsız eden söylem ve eylemleri.

Konya özelinde MHP ve CHP’nin performansında çok ciddi bir değişiklik gözlenmiyor. Hükümette olmasına rağmen AK Parti Konya teşkilatında ise çok daha tempolu yoğun bir çalışma var. AK Parti Konya ve merkez ilçelerle ilgili her gün en az bir basın bülteni postamıza düşüyor.

Seçim gününe kadar Türkiye’de olağan gelişmeler olur mu bilemeyiz ancak MHP’de yüzde 10’ların üstünde olan ibrenin geriye doğru gitme ihtimalini varsaymamız lazım.

Konya’da seçime gelince, önce 2007 seçim sonuçlarına bir bakalım. O tarihte Konya’nın toplam seçmen sayısı 1 milyon 184 bin kişi. Bu kişilerden seçime katılan ve geçerli oy kullananların toplamı ise; 1 milyon 22 bin kişi. Konya’da seçmenlerden %14’ü sandığa gitmemiş veya geçerli oy kullanamamış.
O tarihte meclise giren partilerden, Ak Parti; 664 bin oy ile yüzde 65, MHP 135 bin oy ile yüzde 13, CHP de 86 bin oyla yüzde 8 oranına ulaşmış. Meclise giremeyen tüm partiler ise 135 bin oy almışlar.

22 Temmuz 2007 seçimlerin Konya özeti bu. Gelelim bu güne. Konya’da 12 Haziran günü oy kullanacak seçmen sayısı 1 milyon 345 bin kişi. Bu geçen 4 yılda seçmen sayısı yüzde 15 artmasına rağmen milletvekili sayısı 16 dan dan 14’e düştü.

2007 rakamlarını orantısal olarak 12 Haziran seçimlerine taşıdığımızda karşımıza nerdeyse bugünküyle aynı milletvekilleri sayıları çıkıyor. Tabi Konya’nın iki vekil kaybını AK Parti karşılıyor. 12 Haziranda Konya’dan AK Parti:11, MHP:2 CHP: 1 vekil çıkarıyor.

Yukarıdaki verilerin tümü tabi ki matematiksel gerçekler. Birde hayatın gerçekleri var. CHP ve MHP bu dönem hayatın bu gerçekleri ile yüzleşecekler.

Halkın MHP’nin ortaya çıkan kasetlerle ilgili tepkisinin ne olacağını bilemiyoruz. Baraj civarında olan MHP için bu durumda seçimin çok zor geçeceğini söylemek mümkün. Eğer MHP baraj altında kalırsa Konya’da AK Parti için 13 milletvekili çıkacak demektir.

Diğer taraftan yeni lideri ile yeni dönemde farklı CHP sloganı ile yola çıkan CHP’de din merkezli algılayışta bir değişim olduğundan bahsedilemez. Genel Başkan ve yardımcılarının dini konularda söyledikleri bazı cümleler halk tarafından tepkiyle karşılanıyor. Son olarak İmam Hatip mezunlarının polis okullarına girmesini sağlayan ÖSYM kanunun iptali için anayasa mahkemesine giden CHP’nin bu refleksleri Konya’da tepkiyle karşılandı.

Bazı STK’lar bu konuda hemen gerekli tepkileri gösterdiler. CHP’nin normalleşen Türkiye’ye karşı, bu tutumu sürdürdükçe geçmişten farklı oy alması mümkün görünmüyor. Konya özelinde ise CHP’nin önceki oyunun yüzde yirmi daha azalması MHP barajıyla birlikte AK Parti’ye 14’te 14 yaptırır. Ancak bu şimdilik zor görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA