• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Parti Konya Milletvekilleri Mehmet Akifi andı
11 Mart 2012 Pazar 11:48

AK Parti Konya Milletvekilleri Mehmet Akif'i andı

AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Meclis İdare Amiri Mustafa Kabakcı ile AK Parti Konya Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Ayşe Türkmenoğlu İstiklal Marşının kabulünün 91. Yılı Münasebetiyle...
AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Meclis İdare Amiri Mustafa Kabakcı ile AK Parti Konya Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Ayşe Türkmenoğlu İstiklal Marşının kabulünün 91. Yılı Münasebetiyle mesaj yayınladı.
Kabakçı Mesajında;
İstiklal Marşı bir milletin bağımsızlığını ve varlığını gösteren en önemli simgelerden birisidir. Türk Milleti 'nin Al-Yıldızlı Bayrağı ile birlikte bağımsızlığını simgeleyen İstiklal Marşımız; kurtuluş mücadelemizin anlatıldığı, yediden yetmişe bu büyük milletin kahramanlık hikâyesinin en güzel anlatımıdır. Milli şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nın her kıtasını, her satırını, hatta her kelimesini yüreğinden kopup gelen duygularla ve çok büyük bir ustalıkla nakış nakış işlemiştir. Önemli olan; Akif’in yoktan var olan bir milletin öyküsünü yazdığı bu muhteşem marşta; bugünkü neslin o döneme ait zorlukları, yoklukları ve o zor günlerden dirilen bir milletin hikâyesini kavrayabilmesidir. O günün şartlarında yazılan marşımızın her kıtası, bugün her okunuşunda,  insanın yüreğini ürperten bir manaya sahiptir. Elbette her milli marş ait olduğu ülke için çok şey ifade eder ama bir milletin duygularını bu kadar güzel anlatan bir istiklal marşına çok az rastlanılır.
İstiklal Marşının anlamını ve manasını daha iyi anlayabilmek için Mehmet Akif Ersoy’u tanımalı ve o dönemin zorluklarını daha iyi anlamalıyız. Tarihimizi, nerelerden bugünlere geldiğimizi, küllerinden doğan bu milletin işgalden nasıl birlik ve beraberlik içerisinde kurtulduğunu çok iyi algılamalıyız. Akif’in de dediği gibi ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’. 
İstiklal Marşımızın kabulünü ve büyük şairi Mehmet Akif Ersoy 'u rahmet anarken,  bu büyük destanı bizlere armağan eden şehitlerimize Allah 'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. '  dedi
Türkmenoğlu ise mesajında;
“İstiklal Marşımızın 724 şiir arasından seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerince büyük bir coşku ve heyecan içerisinde dinlendikten sonra, 12 Mart 1921 tarihinde Milli Marş olarak kabul edilişinin 91. yıldönümünü kutluyoruz.
Türk Milletinin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan istiklal marşımızın milli şairi Mehmet Akif Ersoy vatan ve bayrak sevgisi, bağımsızlık aşkı gibi ortak değerler üzerinde şekillenen milli mücadeleyi İstiklal Marşı'nın mısralarına sığdırarak, Türk milletinin sesi olmuştur. Mehmet Akif Ersoy gibi değerleri yaşatmak, hatıralarına sahip çıkmak, eserlerini, fikirlerini, felsefesini, borcu bulunmasına ve üstüne giyecek paltosu bile olmamasına rağmen, her kuruşunu hak ettiği para ödülünü bile almayan bir ahlak anlayışına sahip kişiliğini, bugünkü nesillere aktarmak önemli bir sorumluluğumuzdur
Bunun yanında, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazış süreci çerçevesinde, yeni nesillerin; millet sevgisinden, bağımsızlık inancından, bilgi ve birikiminden ve mücadele azminden öğrenecekleri çok şey olduğunu düşünüyorum. İçinde yaşadığı toplumun milli ve manevi değerlerini, duygu ve fikir dünyasını çok iyi bilen Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşıyla, Türk milletinin acılarını, üzüntülerini, sevinçlerini, ümitlerini en mükemmel şekilde anlatmıştır.
İstiklal Marşında vurgulandığı gibi Türk Milleti ezelden ebede uzanan tarihi, kültürü, maneviyatı, ruh ve gönül yüceliğiyle her türlü engeli aşacak güce sahiptir. Milletimizi meydana getiren fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu, bu duygu birliğini dinmez bir coşkuyla ilelebet muhafaza edeceğiz. Bu ruhla, Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlanmaya, milletimizi medeni milletler camiasında hak ettiği güce ve itibara ulaştırmaya kararlıyız.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma hedefi etrafında birleşerek, daha iyi müreffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 91 yıldönümünü kutluyor, mili şairimiz, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün İstiklal kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.” Dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA