• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti İl yöneticileri Şekeri ziyaret etti
13 Mart 2012 Salı 18:05

Ak Parti İl yöneticileri Şeker'i ziyaret etti

Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet Konya Şeker'in yatırımlarını yerinde incelemek için Çumra Entegre Tesislerine bir gezi düzenledi.
Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet Konya Şeker'in yatırımlarını yerinde incelemek için Çumra Entegre Tesislerine bir gezi düzenledi. Geziye Sorgun ile birlikte Ak Parti İl Yönetim Kurulu, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyeri katıldı.
 
Gezide Konya Şeker’in geçmişte yaptıklarından çok bu yıl içerisinde yapacağı yatırımlara ilişkin bilgi veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, ”Bu yatırımlar sadece bizim irademizle gerçekleşmiyor, elinizde projeniz olacak, yatırımı yapacak kaynağınız olacak. Ancak bununla birlikte bir de yatırım yapmaya müsait bir iklim olacak. Bu iklimin tesisi de ancak hükümet iradesiyle sağlanabiliyor, o nedenle ülkemizde uygun yatırım iklimini oluşturan hükümetimize gönülden teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu:
Recep Konuk konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Eğer yatırım iklimini bulamazsanız bunları yapamazsınız. Sonuçta, Konya Şeker bu yatırım iklimini en iyi değerlendiren, yatırım ortamına en iyi adapte olmuş ve sonuçlarını da almış bir kurumdur. İl başkanımız da her zamanki sağduyulu duruşuyla, sükûneti ve mütevaziliğiyle bu yatırım ikliminden Konya’nın faydalanması için her zaman üretmek isteyene, yatırım yapmak isteyene destek olmuş, bu anlamda da her zaman kurumumuzun yanında yer almıştır. Değerli il başkanı ve il yöneticileri her ihtiyaç hissettiğimizde yanımızda oldular, yatırımlar için koşturdular, destek oldular, duaları da destekleri de hep bizimle oldu. Biz onların desteğini tüm bünyemizde hissetmenin özgüvenine sahip olduk.  Konya’nın çok şanslı bir kent olduğunu ve Dışişleri Bakanımız Sayın Davutoğlu’nun Konyalı olmasının büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir bakanlıkta olması, dünyadaki saygınlığı ve etkinliği eğer biz Konyalılar tarafından da doğru değerlendirilir ve somut yatırımlar ve projeler için Sayın Bakanımızın desteği alınırsa, yani hepimizin temennisi olan ve bölgenin kalkınması talebinin altı yatırım projeleriyle doldurulabilirse, yapılan bu işleri çok daha fazla katlayabileceğimizi düşünüyorum. İnşallah bunları da buradaki değerli hazirun ile gerçekleştirmiş olacağız.”
Konya Şeker tarafından bu yılın sonuna doğru pek çok yeni yatırımın devreye alınacağını belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, ilk başta patatesin merkezi olan Seydişehir ve Beyşehir arasında bulunan Seydibey Tesisleri’nde kapasitenin iki katına çıkarılacağını ve burada donuk sebze üretimine başlanacağını ifade etti. Özellikle bebek mamalarında kullanılan ve ülkemizin her yıl ithal etmek zorunda kaldığı 30 bin ton patates nişastasını bu kampüste kurulacak  nişasta fabrikasında üreteceklerini söyleyen Konuk, artık Türkiye'nin patates nişastası ithal etmek zorunda kalmayacağını, tesisin tamamlanmasıyla ithalata giden dövizin bölge üreticisine gelir olacağını kaydetti.
Meram’a inşa edilen ve dünyanın en büyük et-süt entegre tesislerinin bu yılın sonuna doğru işletmeye alınacağını açıklayan Konuk, 165 milyon dolara mal olacak olan bu tesislerde günlük 4200 baş hayvanın kesilip işleneceğini ve yine günlük ilk yıl 1250 ton, ikinci yıl da 2 bin ton süt işleneceğini ifade ette. Bu tesislerin devreye alınmasıyla birlikte istihdama da önemli bir katkı verileceğini belirten Konuk, “Belki burada çalışacak olanların sayısının 2 bin olması size bir şey ifade etmeyebilir. Ama, bu tesisler 2 bin doğrudan istihdamla 50 bin kişilik tarımsal istihdam sağlayacak. Yani 50 bin üretici ailesi bu tesisler için yapacağı süt inekçiliği ve besicilikten geçimini sağlayacak. Ayrıca, Seydibey’deki yeni yatırımlarımız da 10 bin çiftçi ailesine iş ve aş sağlayacak” dedi.
 
Konuk şöyle devam etti:
“İnşallah bu yılın sonunda 90 milyon dolarlık bir yatırımla unlu ve şekerli gıdaların tümünü burada üretiyor olacağız. Biz burada sadece mamul ürün üretmeyeceğiz, bu ürünlerle yani çikolata, kek, gofret şekerleme gibi ürünlerle hammaddesini ürettiğimiz katma değerli ürünleri üreterek rekabetçi yapımızı güçlendireceğiz, bölge insanının refahtan daha fazla pay almasını sağlayacağız. Yine bu yıl 25 milyon euroya mal olacak olan termik santrali de devreye alacağız. 37 megavatlık termik santralin işleyeceği kömürü de Ilgın’da evsel tüketimde kullanılmayan kalorisi düşük kömürleri akışkan yataklı kazanlarda değerlendirerek, hem ülkenin dışarıya ödediği paranın düşmesine, hem cari açığın azalmasına çok önemli bir katkı vermiş olacağız. Ayrıca bu ülkenin enerji açığına çok önemli bir çare üretmiş olacağız. Termik santrali inşallah Haziran ayı içerisinde devreye almış olacağız. Bu yatırımların yanında Cihanbeyli ilçemizde plastiğin bir araya getirildiği, ülkemizin sulama sistemlerinde dışarıya ödediği dövizin aşağıya çekildiği bir kapasite artışına gidilecek ve ayrıca plastiğinde kullanıldığı bir çuval fabrikasını da bu bölgeye kazandıracağız. Bu arada Korige Boru ve PVC boruları da Cihanbeyli’de üretilecek. Bu yatırımlar da bu yılın sonunda devreye girmiş olacak. Ayrıca, Altınekin ilçemizde yağ fabrikası kurulacak ve burada günlük 500 ton ayçiçeği ve kanola gibi ürünler işlenerek, ülkemizin yağ ve yağlı tohumlar açığı azaltılacak. Bu arada, sadece Amerika ve Kanada’da bulunan ultra klimalı seraları kuracağız ve 1 dekardan 100 ton domates alacağız.”
 
Konya Şeker’in uluslararası arenada saygınlığı bulunan bir şirket olduğunu, dış ülkelere teknoloji verme yarışına girdiklerini, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin tesisleri gezmek için geldiklerini kaydeden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk,” Artık burası, şimdilerde konuşulan, ancak orta veya uzun vadede geçileceği düşünülen yeni dünya ticaret düzenine, yani dünyada ticaretin serbest olacağı, mal ve hizmetlerin dolaşımının serbest bırakılacağı, gümrüklerin kalkacağı dönemi karşılamaya, o düzende ayakta kalabilecek rekabet gücüne ve gerekli alt yapıya sahip bir kuruluştur. Ülkemizi arzu edilen yerde temsil edecek güce kavuşmuştur. Hiçbir yatırımda Amerikalıların dediği gibi beyaz fil yatırımı yapılmamıştır. Her yatırım dişi kimlikli olmuş, üretken olmuş ve başka bir yatırımı destekleyecek şekilde projelendirilmiş ve dünya ile rekabet edecek şekilde dizayn edilmiştir” dedi.

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun da konuşmasında, Türkiye’nin örnek alan değil, veren bir ülke olduğunu, birçok ülkenin Türkiye’nin yönetimini, ticaretini, siyasetini örnek almak isteğini belirtti.
 
Sorgun şunları söyledi:
Sorgun “Bizim milletimizin mayasında bu var. Biz yeter ki kendimize ve kendi insanımıza güvenelim, bunun için hizmet yapalım,  o zaman yapamayacağımız hiçbir şey yok. Torpilimiz çok kuvvetli bizim... Yani bir insan sırtını Allah’a dayarsa kimse ona galip gelemez. Bize düşen gayret etmek gayret göstermek ve sonra da sonucunu Allah’a havale etmektir. Birden en üst noktaya çıkılmaz. Kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz eğri salatalık bile İsrail’den ithal ettiğimiz çıtır salatalıklardan daha iyidir. Bunun için kendi değerlerimize, kendi ürünlerimize değer vermeliyiz. Toplumda ve diğer alanlarda çok daha iyilerini bizim insanımız yapabiliyor. Bu noktada emeği geçenlere Allah razı olsun diyorum. Kim bir çivi çakıyor ve taş üstüne taş koyuyorsa Allah ondan razı olsun. Önemli olan kubbede hoş sada bırakmaktır. On yıllar ve yüz yıllar sonra arkanızda hayır dua eden bir sadaka-i cariye eden yoksa bile, yol kenarlarına diktiğiniz ağaçlar size duacı olacaktır diye düşünüyorum. Ziya paşanın bir sözü var.  “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” diye... Bu nedenle, her zaman birbirimizin doğrularını destekleyelim, yanlışlarını hatırlatalım. Ama doğrularımızda da hepimiz birbirimizin destekçisi olalım.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA