• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti İl Gençlik Kolları Akifi andı
16 Mart 2012 Cuma 13:51

Ak Parti İl Gençlik Kolları Akif'i andı

AK Parti Konya İl Gençlik Kolları, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşının Kabulü ve Çanakkale Zaferinin 97. Yıldönümünü Mehmet Akifin bestelenmiş şiirleri ile andı.
AK Parti Konya İl Gençlik Kolları, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Çanakkale Zaferi’nin 97. Yıldönümü’nü Mehmet Akif’in bestelenmiş şiirleri ile andı. AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Mehmet Akif Ersoy’un bir insanda toplanabilecek tüm vasıflara sahip olduğunu dile getirirken; İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi ise; “Çağlayan misali gürül gürül sesin içindeki sesi keşfetmek ve tevazu duvarına merdiven dayamaktır, Akif’i anlamak” dedi.
AK Parti Konya İl Gençlik Kolları’ndan önemli bir anma programı daha… “Anmak ve Anlamak Projesi kapsamında İl Gençlik Kolları; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 97. Yıldönümü, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u düzenlediği program ile andı.
Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’ndaki programa AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi, İl Kadın Kolları Başkanı Hasibe Özlem Çepni ile İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Gençlik ve İl Kadın Kolları Üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Milli Şairimizin birbirinden değerli şiirlerinin bestelenmesinden oluşan konser öncesinde bir konuşma yapan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, programı düzenleyen İl Gençlik Kolları Başkan ve yönetimi ile salonu dolduran vatandaşa teşekkür etti. Mehmet Akif Ersoy’un örnek bir şahsiyet olduğunu söyleyen Başkan Sorgun konuşmasını şöyle sürdürdü; “Çocukluğumdan beri merhum Mehmet Akif Ersoy’un hayatını okurum. Her defasında da Akif’in bir iki yönünü keşfederim. Mesela Mehmet Akif’in boğazı yüzerek geçtiğini ya da onun yağlı güreş yaptığını çok sonradan öğrendim. Bir bakıyorsunuz bir yandan zor savaş yıllarında kürsülerde halkı zorba ve sömürgecilere karşı direnişe çağırıyor, öbür taraftan ilmi bir heyetin sekretaryasını yapıyor. İstiklal Marşı ayrı, Safahat apayrı bir şaheser. O, bir mücadele adamı, bir şair, bir ilim adamı, bir aydın. Kısacası bir insanda toplanabilecek tüm vasıfları kendinde toplayabilen bir şahsiyet. Onu anmaya ve anlamaya devam etmeliyiz.”
Başkan Sorgun’un ardından katılımcılara hitap eden AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi, hayatını milletine adayan Mehmet Akif Ersoy’u, milletine atfettiği İstiklal Marşı’nı ve marşın kabulünün yıldönümünde onu anmak ve anlamanın kendileri için bir vefa borcu olduğunun altını çizdi. İzi; “Onu anmak ve anlamak; masumun, iffetli ve günahtan kaçan kimsenin; yani Asım’ın ve onun nesli olma iddiasındaki bizlerin bir görevidir. Ona vefa etmek ve en önemlisi bu vefayı hayatımıza işlemek en hassas borcumuzdur” dedi. Mehmet Akif’in çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyleyen AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi, Akif’i anlamanın dünyayı anlamak anlamına geldiğine vurgu yaptı. Ahmet İzi, konuşmasın şöyle sürdürdü; “Çağlayan misali gürül gürül sesin içindeki sesi keşfetmek, tevazu duvarına merdiven dayamaktır onu anlamak. Çanakkale’de Seyit Rıza’yı coşturan imandır, İstanbul’un kapılarını açtıran ilimdir Akif’i anlamak, irfan sahibi olmaktır. Hakka tapmak ve hakka taptığı için İstiklal’e inanmaktır Akif’i anlamak ve bilmek. Akif’i sevmek, hisli bir yürektir. Sözünde durmaktır ve sözünde durmayana adam gözü ile bakmamaktır. Ümitsizlik ve korkudan uzak durmaktır. Ağız dolusu ‘korkma’ diyebilmektir Akif’i anlamak. Mehmet Akif gibi duyabilmek, bülbülün fermanına müştehak olmaktır.”
Protokol konuşmalarının ardından program, Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş şiirleri konseri ile devam etti. Oldukça yoğun bir katılımın olduğu ve davetli ile katılımcıların eserlere eşlik ettiği konserde duygusal anlar da yaşandı
YENİ ŞAFAK/KONYA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA