• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti İl Başkanlığından 4 günlük seminer
16 Ekim 2012 Salı 15:03

Ak Parti İl Başkanlığı'ndan 4 günlük seminer

AK Parti Konya İl Başkanlığı, Alanyada eğitim semineri düzenledi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yanı sıra Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Genel Merkez yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, AK Parti İl Yönetimi, partinin ilçe yürütme kurulu üyeleri ve yine kadın ile gençlik kolları ürütme kurulu üyelerinin katıldığı seminerde birçok konuda bilgi paylaşımı ve fikir alışverişinde bulunuldu.
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Başkanlığı, Eğitim Semineri düzenledi. 4 gün süren ve Alanya’da gerçekleştirilen seminere Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in yanı sıra 23 ve 24. Dönem AK Parti Konya Milletvekilleri, Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi ile tüm belediye başkanları, il yönetimi, AK Parti ilçe yürütme kurulu üyeleri ve yine kadın ile gençlik kolları yürütme kurulu üyeleri hazır bulundu.
Sorgun; “Teşkilatımız her seçime hazır”
Seminerin açılış konuşmasını yapan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun; dava bilinci ve teşkilat disiplinini esas alarak yüzlerce kilometre yol yapıp eğitim seminerine katılan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Seminerin amacını teşkilatlar arasındaki kaynaşma, dayanışma ve disiplini sağlama olarak özetleyen Başkan Sorgun konuşmasını şöyle sürdürdü; “Dört gün süren bir eğitim semineri yapıyoruz. Aidiyetimiz, motivasyonumuz, kaynaşmamız, disiplinimiz ve yol arkadaşlığı için bu semineri yapıyoruz. Hele hele de üç büyük seçimin olduğu önümüzdeki döneme hazır olmamız için bu seminere büyük ihtiyaç vardı. Genel Başkanımız ve Başbakanımız belediye seçimlerinde bizden 31 ilçenin de belediye başkanlığını istedi. Bu bağlamda çalışmanın, kaynaşmanın ve disiplinli olmanın tam zamanı diye düşünüyorum. Teşkilatlarımız, daha önce olduğu gibi yarın seçim olacakmış gibi heyecanlı, hiç seçim
olmayacakmış gibi hazırdır.”
 
 
Sorgun; “Taraf değil bütünleştirici olun”
Belediye Seçimleri öncesinde teşkilat mensuplarını taraf olma konusunda bir kez daha uyaran AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, il teşkilatı olarak bu konuya büyük önem gösterildiğinin altını çizdi. Sorgun; “Dediğim gibi önümüzde Belediye Başkanlığı Seçimi var. Bu konuda hassas, duyarlı ve hazır olmalıdır. Bu konuda teşkilatlarımız bugüne kadar nasıl vakarlığını ve ağırlığını hissettirdiyse bundan sonra da öyle olacak. Bu bağlamda sizden ricam kimsenin kişisel hesaplara girmemesidir. Tek amacımız 31 ilçemizin 31’ini de almaktır ve alacağımıza da inanıyorum” dedi.
Dinçer; “Eğitimde inanılmaz başarılar elde ettik”
Seminerde “Neslin ve Geleceğin İnşasında Eğitim” başlığı ile bir sunum yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer hükümet ve bakanlık olarak yürütülen eğitim çalışmaları ve gelecek dönemin planlaması hakkında katılımcılara bilgi verdi. Bakan Dinçer bakanlık olarak yaptığı çalışmaları şöyle özetledi; “Milletimiz; hükümet ve bakanlığımızın adeta taş ustaları gibi yonttuğu eserlerimize yüzyıllarca sonra bile büyük bir hayranlıkla bakacak ve yararlanacak. Bakın 2001’den 2007’ye kadar parti programımızda yer alan ve milletimize verdiğimiz sözlerin yüzde 77’sini tutmuş bulunmaktayız. Bu inanılmaz bir rakam. Yine Türkiye üniversiteli istihdamda yüzde 72 ile bugün dünyada birinci durumda. Türkiye, dünyada kriz döneminde bile istihdamını arttıran birkaç ülkeden biri. Türkiye’de 2001’de lisede okullaşma oranı yüzde 51 iken 2011 itibarıyla bu oran yüzde 67’ye çıktı. Cumhuriyet tarihi boyunca bu ülkede yapılan derslik sayısı 354 bindi. Biz sadece 10 yılda 170 daha derslik yaptık. 2001’de bu ülkedeki okulların yalnızca yüzde 4’ünde bilgisayar vardı. Bugün 30 bin okulda 1 milyonun üzerinde bilgisayar ve bilgisayar laboratuarı bulunuyor. Yine 2003’e kadar 550 bin olan öğretmen sayısı bugün 850 bini aşmış durumdadır ve son bir yıl buna dahil değildir.”
 

Dinçer; “4+4+4 Türkiye için devrim”
4+4+4 Eğitim Sistemi hakkında da konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dünyada giderek düşen okula başlama yaşının Türkiye’de gereğinden fazla tartışılmasın anlayamadıklarının altını çizdi. Aralarında Hollanda da dahil olmak üzere dünyada birçok ülkede okula başlama yaşının 48 aya kadar düştüğünü söyleyen Bakan Dinçer; “Dünyada okullaşma yaşı giderek düşüyor. Bizler de bu bağlamda çocuklarımızın gelişen dünyaya daha iyi adapte olmaları, değişen ihtiyaçların karşılanması ve birer meslek sahibi olabilmeleri bağlamında 4+4+4’ün bir devrim olduğunu düşünüyoruz. Bu sistem ile 60 ile 66 aylık olarak 120 bin öğrenci okula başladı. Bu da bizlere bu sistemin ne denli bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu yıl 500 binin üzerinde öğrencimiz Matematik Uygulamaları Dersi’ni seçti. 405 bin öğrenci Kur’an – ı Kerim Dersi’ni seçti. Yine 300 bin öğrencimiz de Siyer Dersini seçti. Kısacası bu rakamlar da gösteriyor ki toplumumuz asla aklıselimini kaybetmiyor, duygusal davranmıyor, çocuklarının geleceği ve eğitimi için çabalıyor. Başka ne yaptık? 4+4+4 sisteminden sonra Arapça ve Osmanlıca’yı yabancı diller olarak müfredata koyduk. Resmi bayramlarda öğrencilerimizin törenlere katılmaları konusunu yeniden düzenledik. Okullarda milli güvenlik derslerini kaldırdık. Yine Talim Terbiye Kurulu’nu değiştirerek ders kitabı yazımını yeniden düzenledik. Milli Eğitim Bakanlığı’nda da personelin niceliğini azalttık ama niteliğini bir hayli arttırdık” şeklinde konuştu.
Göksu; “Gelecek nesle güzel hizmetler bırakma gayretindeyiz”
AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu ise seminerde “Teşkilatçılıkta Başarının İlkeleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Sunumunda ekip olmanın önemine dikkat çeken Göksu, Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e nasihatinden örnekler vererek, siyasette önemli olanın, gelecek nesillere güzel hizmetler bırakmak olduğunu ifade etti.
Demokrasinin olmazsa olmazlarından en önemlisinin siyasi partiler olduğunu; siyasi partiler içinse teşkilatların hayati önem taşıdığını kaydeden Mahmut Göksu, teşkilatların eğitimi, disiplini ve kaynaşmaları bakımından bu tür eğitim programlarına büyük önem verdiklerini aktardı. Göksu konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “Tek gayretimiz milletimize, ülkemize ve gelecek nesle güzel bir ülke bırakmak. Parti olarak eğitim programlarına bu yüzden büyük önem veriyoruz. Çünkü teşkilatlarımızın her daim hazır ve diri olmalarını amaçlıyoruz. Parti olarak işte bu yüzden bu ve buna benzer programlarla bunu başarmış bir partidir. Bugün seçime hazır tek partinin AK Parti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”
Göksu; “Genel başkanımız büyük bir lider”
Sunumunda siyasi arenada iyi bir lider ve ekibe sahip olmanın önemine de değinen AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu; “Teşkilatların bazı önemli temel özellikleri olmalıdır. Öncelikle partilerin liderlerinde bulunması gereken bazı önemli niteliklere göz atalım. Bir kere liderler; hedef koyan, risk alabilen ve vizyon sahibi olan kişilerdir. İşte başbakanımızın başarısının sırrı burada değerli dava arkadaşlarım. Başbakanımız sadece ülkesinde değil bölgesinde ve dünyada artık sayılı liderlerinden biri” şeklinde konuştu. İyi bir ekip kurma, inançlı çalışma, hedef koyma, planlama, takip ve sonuca odaklanmanın da siyasette başarıda büyük rol oynadığını aktaran Göksu, il ve ilçe yönetimlerine seçimlere daha iyi hazırlanmaları için eğitim seminerinden azami surette faydalanmalarını istedi.
Çepni; “Seçimler sahada kazanılır”
Göksu’nun sunumunun ardından kısa bir selamlama konuşması için kürsüye gelen AK Parti Genel Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Hasibe Özlem Çepni de seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bu tür eğitim programlarının kaynaşma, dayanışma ve teşkilat bilincini arttırdığını aktaran Çepni, konuşmasını şöyle tamamladı; “Seçim masa başında değil sahada kazanılır. Bu bağlamda bu eğitim programlarını parti olarak çok önemsiyoruz. Bu seminerin sonunda daha donanımlı, bilgili ve daha bilinçli bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”
Bal; “Biz bir etniğin değil büyük bir medeniyetin parçasıyız”
4 gün süren Alanya Eğitim Semineri’nin 2. gününde “Güvenlik Kıskacında Türkiye” konulu bir sunum yapan AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal, Türkiye’nin içinden geçtiği süreci güvenlik ekseninde değerlendirdi ve önemli tespitler yaptı. Türkiye’nin konumu itibariyle hem birçok avantaja hem de önemli dezavantajlara sahip olduğunun altını çizen İdris Bal, AK Parti Hükümeti olarak bu noktaları bilerek hareket ettiklerini söyledi. Bal; “Hem Başbakanımız hem dışişleri bakanımız hem de diğer tüm bürokrat ve hükümet yetkililerimizle birlikte Türkiye’nin gücünü, potansiyelini ve ideallerini bilerek hareket ediyoruz. Türkiye konumu itibariyle önemli bir ülke. Bunun farkında olan kimi güçler, ülkeyi bataklık içine çekmenin gayretinde. Bunu ya din ve etnik eksenli yapıyorlar ya da farklı yollarla. Ama şunu bilmeliyiz ki bizler etnik temelli değil medeniyet temelli bir coğrafyayız. Yani Şam Diyarbakır’dan Konya Tekirdağ’dan ya da Sinop Azerbaycan’dan farklı değil. Hepimiz aynı geçmişin ve aynı medeniyetin birer parçasıyız” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de 30 yıldır terörün bir türlü bitirilemediğinden de yakınan AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal, terörün bitirilememesinin en büyük nedeninin bugüne kadar terörle mücadele ve sorunun çözümü konusunda sığ çalışmaların en büyük pay sahibi olduğunu dile getirdi. Darbelerin de bu ülkenin canını yakan en büyük sorunlarından biri olduğunu kaydeden Bal, AK Parti iktidarıyla birlikte artık darbeler döneminin kapandığını söyledi.
Yerlikaya; “Muhalefet minderden kaçıyor”
Seminerde partililere seslenen AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ise Belediye Seçimleri’nin 6 ay öne çekilmesi konusunda TBMM’deki oylamayı değerlendirdi. Teklifin AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin tamamının imzasıyla genel kurula geldiğini hatırlatan Yerlikaya; “Yol kazası oldu. Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesinin ardından bir karar çıkacak. Muhalefet minderden kaçmaya devam ediyor ama biz kispetlerinden yakaladık ve bugün olmazsa yarın mutlaka onları seçim meydanına getireceğiz” dedi.
Kabakcı; “Bize uyumak haram”
Teşkilat bilinci ve aidiyeti içerisinde partilileri bir arada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı da eğitim seminerinin önemine değinen kısa bir konuşma yaptı. Kabakcı, şunları söyledi; “Burada dava arkadaşlarımızla bir arada olmak çok güzel ve bir o kadar da önemli. Çünkü teşkilatımızın ne kadar aidiyet bilincinin olduğunu bir kez daha gördük. Önümüzde önemli bir süreç var. Çok çalışmalı ve az uyumalıyız. Şunu artık bilmemiz gerekiyor; bizlere uyumak haram. Ne zamana kadar? Bu ülke düzlüğe çıkana kadar. Ben sizlere güveniyorum, bu kadrolara güveniyorum ve en önemlisi bu ülkeye güveniyorum”
Baloğlu; “6 ay önce veya sonra da olsa 31 ilçeyi alacağız”
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu da TBMM Genel Kurulu’nda oylanan Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı değişikliği konusunda konuştu. Oylama sonucunun istedikleri gibi gerçekleşmediğini aktaran Baloğlu, muhalefeti eleştirdi; “Muhalefet görülüyor ki sözünde durmadı. Ancak 6 ay sonra da olsa önce de olsa Allah’ın izniyle bizler seçimi yine uzak ara önde tamamlayacağız ve 31 ilçemizin 31 belediyesini de alacağız. Bundan kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın.”
Akyürek; “Yerel yönetimler daha da güçlenecek”
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise eğitim seminerinin “Deneyim Paylaşımı” bölümünde belediyecilik çalışmaları ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekerek konuşmasına başlayan Başkan Akyürek, “Yeni Büyükşehir Yasa Tasarısı Çalışmaları” ile ilgili görüşlerini de ifade etti. Türkiye yerel yönetim tarihinde büyük bir reforma imza atıldığının farkında olunması gerektiğini kaydeden Akyürek; “Yatırım yapamayan, hizmet üretemeyen belediye, belediye olamaz. Konya’da yeni bir dönem başlıyor. İlçelerimiz güçleniyor, Büyükşehir daha da güçleniyor. 31 ilçede belediye başkanları arasında uyum çok önemli” dedi.
 

Akyürek; “Görev peşinde değil hizmet peşinde koşun”
Konuşmasında siyasi tecrübelerini de paylaşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek mevki ve makamların rızık gibi olduğunu, sebebine sarıldığınızda ancak gelir bulduğunu ifade etti. Akyürek; “Ancak çok ağır bir imtihandır. Sakın belediye başkanlarımız seçim konuşuluyor diye zamanlarını boşa harcamasınlar. Son güne kadar hizmetle meşgul olsunlar. Görev sizin peşinizde koşmuyorsa siz onun peşinde asla koşmayın” diye konuştu.
Babuşçu; “Ülkemizi kuşatma çabaları var”
Seminer’de AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da il başkanlığı olarak yürüttükleri çalışma ve faaliyetler hakkında bir konuşma yaptı. Ülke gündemine dair de önemli değerlendirmelerde bulunan Babuşçu, Türkiye’nin birçok yönden bir kuşatma altında olduğunu söyledi. Babuşçu konuşmasında şunları dile getirdi; “Türkiye her anlamda bir kuşatma altında. Osmanlı’nın tasfiye süreci bitmedi, Türkiye ile devam ediyor. Bugün yeni senaryolar sahnede. Bu senaryolardan biri Kürt Senaryosu diğeri Alevi senaryosu. Ne zaman Türkiye ayağa kalksa hemen ensemize darbeler inmeye başlıyor. Ama Başbakanımızın vizyonu, hükümetimizin gayreti, kadrolarımızın bilinci ve çalışması ile Allah’a şükürler olsun ki kimse bu oyunlara bizi çekemeyecek. Suriye’deki olay sadece bir Arap Baharı meselesi değildir. Özel bir mutfakta coğrafyaya sunulan bir mutfak çalışmasıdır ve bizlerin bu oyunu bozmamız gerekiyor.
Topçuoğlu; “Geçmişi anlamadan geleceğe bakamayız”
Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu da seminerin ilk gününde Osmanlı’dan günümüze “Siyaset Tarihi” başlığı ile partililere bilgi ve birikimini aktardı. Osmanlı devletinin varoluşu ve yıkılışındaki sosyal olayları anlatarak günümüz Türkiye’sinin yaşadığı olayların benzerliğini ortaya koyan Topçuoğlu; “Tarihi bilmeden toplumsal yapımızı çözmek imkânsız. Daha Osmanlı Devleti’nin olduğu yıllarda, 1880’lere doğru kurulan ‘Jöntürk’  derneğinde binanın girişinde ‘Türkiye Türklerindir’ yazılı sloganları asılıydı. Oysa o zaman Türkiye diye bir devlet ortada yoktu” dedi. Topçuoğlu; sözlerini şöyle sürdürdü; “Osmanlı devleti kurulurken ‘İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın’ felsefesi vardı. Daha sonra 1402’deki Yıldırım Beyazıt ve Timur arasındaki savaştan sonra ‘Devleti yaşat ki; insan mutlu olsun’ felsefesine geçildi. Kısa bir süre önce ise, Türkiye’nin felsefesi “Güçlü Devlet, Güçlü Ordu” olmuş, yani ‘insan’ denen mahlûk önemli değil.”
Derin yapılanmanın kuruluşundan da bahseden Prof. Dr Abdullah Topçuoğlu, “2. Mahmut döneminden bugüne Osmanlı’nın son zamanlarını ve Türkiye’nin yakın tarihinden bazı olayları örnekleriyle anlattı. Osmanlı zamanından itibaren darbelerin planlı olduğu ve birileri tarafından yönetildiğini ifade eden Topçuoğlu, “Her darbe planlıdır ve darbenin ön hazırlığı vardır. Bundan dolayı darbe yapılınca büyük paralar heba olur. Nitekim, 28 Şubat’ta Türkiye’den resmi rakamlara göre 80 Milyar Dolar buhar olmuştur. Bu paraların bir kısmı organizatörlere bir kısmı da maşaların cebine girer. 42 milyar doları üç farklı banka kasaları üzerinden çıkartıldı. Sadece Uzan’ların kaçırdığı miktar 24 buçuk milyar dolar” diye konuştu.
 
 

Bir Liderin Doğuşu; Bir Baba Bir Lider…
Seminerde Hüseyin Besni ve Ömer Özbay da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yaşantısını, gençlik yıllarından başlayarak Başbakan oluncaya kadarki bölümünü anlatan “Bir Liderin Doğuşu; Recep Tayyip Erdoğan” adlı kitabı ve Başbakanla yaşadıklarını aktardılar. Moderatörlüğünü 23. Dönem AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan’ın yaptığı panelde konuşan Hüseyin Besni Başbakan Erdoğan'ın hayatının herkes tarafından merak edildiğini, ancak bu konuda Erdoğan'ı anlatacak kapsamlı bir çalışmanın olmadığı için kitabı kaleme aldıklarını söyledi. Satışların beklenenden fazla gerçekleştiğini söyleyen Besni, kitabı okuyan partililerin Erdoğan'ın bilinmeyenlerini ve mücadelelerini öğrendiklerinden sonra Erdoğan'a saygılarının ve sevgilerinin bir kat daha arttığını söyledi. “İsteseydik herkesi ağlatırdık” diyen Besni, kitabı yazmalarının asıl amacının Erdoğan'ın hayatına dair bazı ipuçları vermek olduğunu kaydetti. Besni, “Sayın Erdoğan, hapishanedeyken 13 bin mektup geldi. O mektupların hepsini saklar hâlâ. O mektuplardan seçmeler yapıp sayfalar arasına koysaydık, herkes zaten çok etkilenirdi. Ama biz bunu yapmadık. Hatta bazı noktalarda hikâyeyi tamamlamadık ki okuyucu, kendi de hayal gücüyle bizim bıraktığımız noktadan sonra ne olduğunu tahmin edebilsin” şeklinde konuştu. Şair - Yazar Ömer Özbay da kitap vesilesiyle Başbakan Erdoğan'la tanıştığını, kitap yazarken de Erdoğan'ı tanıyanlarla istişare ettiklerini belirtti. Özbay; “Sayın Erdoğan'ın el bebek-gül bebek şimdiki duruma gelmediğini göstermek ve zorluklarla nasıl baş edileceğini ifade etmek için bu kitabı hazırladık” dedi.
Seminerin sonunda AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından seminere konuşmacı olarak katılan isimlere Mevlana’nın “Mesnevi” eseri hediye edilirken; tüm teşkilat mensuplarına da birer katılım sertifikası verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA