• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti esnek bir devrime imza atıyor
23 Eylül 2010 Perşembe 09:32

Ak Parti esnek bir devrime imza atıyor

Türkler 12 Eylül darbesinin komutanı General Kenan Evrenin yargılayabilmesi ve yüzüne Niçin bize bunları yaptın? diye haykırmak için 30 yıl bekledi
Türkiye’deki son anayasa değişiklikleri, siyasetin yüzünü değiştiren ve yeni siyasetçilere alan açarak eskileri sahneden sürükleyip götüren bir tür esnek devrimi temsil ediyor. Bu esnek bir devrim çünkü Kemalizm’in gasp ettiği özgürlükleri geri alıyor ve Türklere sonuçlarından korkmalarına gerek bırakmayacak şekilde, topluma en yüksek seviyede vahşet uygulayan eski laik bekçiler olmaksızın özgürce nefes alma imkânı veriyor.

Türkler 12 Eylül darbesinin komutanı General Kenan Evren’in yargılayabilmek ve yüzüne ‘Niçin bize bunları yaptın?’ diye haykırmak için 30 yıl bekledi. Şimdi Türkiye’de Evreni’in suçlarının tekrarlanacağına dair hiçbir korku kalmadı. Onun suçlarını hesaplayıp uygun cezayı almasını isteyen bir hareket var. Avukat Orhan Kemal Cengiz’in topladığı istatistikler, 650 bin kişinin tutuklandığını ve içlerinden 171’inin işkence altında öldüğünü, 49’unun idam edildiğini, 85 bin vatandaşın adil mahkeme sağlanmaksızın hüküm giydiğini ifade ediyor. Ülkede 1 milyon 683 bin kişi İslamcı, komünist, milliyetçi veya Kürt ayrılıkçı diye tasnif edildi. 348 bin kişinin pasaportuna el kondu ve askeri istihbarat raporlarına göre 15 bin kamu görevlisinin işine son verildi. Evren’in yönetimi sekiz gazeteyi kapattı, onlarca ton kitabı yaktırdı ve 900’den fazla filmin gösterimini yasakladı.

Son değişiklikler askerin pençelerini aldığı gibi, yargı organının siyasete müdahalesine de nokta koyuyor. Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı 17’ye çıkarılıyor, siyasi partiler ancak mahkeme üyelerinin üçte ikisinden fazlasının oyuyla kapatılabiliyor. Ayrıca başsavcının parti kapatma davası açma yetkisi Meclis onayıyla sınırlandırılıyor.

Her halükarda, Türklere vatandaşlık haklarının ve temel özgürlüklerin verilmesi, başta Kürt sorunu olmak üzere kronik krizlerin çözümü için kapıları aralayacak. Türkiye Kürtleri Kemalist devrimden bu yana tarihi zulme maruz kalan kesimlerin başında geliyordu. Acaba Erdoğan’ın esnek devrimi tarihi yaralara şifa olur ve bölgede model olabilecek bir başka Türk uyanışına zemin hazırlayarak toplumun kenetlenmesini sağlar mı?
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA