• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Gençlik Üstat Necip Fazılı andı
15 Mayıs 2012 Salı 11:56

AK Gençlik Üstat Necip Fazıl'ı andı

AK Parti Konya İl Gençlik Kollarının Anmak ve Anlamak Projesi devam ediyor.

AK Parti Konya İl Gençlik Kolları’nın “Anmak ve Anlamak Projesi” devam ediyor. İl Gençlik Kolları proje kapsamında Şair, Yazar ve Fikir Adamı Üstat Necip Fazıl Kısakürek’i andı. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu moderatörlüğünde yapılan ve programa konuşmacı olarak katılan İlim Yayma Cemiyeti Konya Şube Başkanı Mehmet İncili; “Davasından asla vazgeçmeyen Necip Fazıl, her nesle ilham olan büyük bir şahsiyettir” derken; İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi ise; “Üstadın hayallerini gerçekleştirme gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Gençlik Kolları’ndan önemli bir anma programı daha… “Anmak ve Anlamak Projesi” kapsamında İl Gençlik Kolları, Üstat Necip Fazıl Kısakürek’i düzenledikleri bir program ile andı.

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’ndaki programa Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Mustafa Erkuş ile Serhan Güngör ve AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi ve İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

İzi; “Necip Fazıl’ın hayallerini gerçekleştiriyoruz”

Program, Kur’an – ı Kerim Tilaveti ile başladı daha sonra AK Parti Konya İl Gençlik Kolları tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ile devam etti. Programın açış konuşmasını yapan AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi, teşkilat olarak Necip Fazıl Kısakürek’in yıllarca hayalini kurduğu bir ülke için çabaladıklarının altını çizdi. İzi, konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “Konuşmamın başında tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyorum. Ne büyük mutluluktur ki milletimizin en buhranlı zamanlarında yüce rabbimiz fikir ve gönül dünyamıza hitap eden cevherleri halkımıza ihsan etmiştir. Bugün burada bu cevherlerin en kıymetlilerinden birini; sultanüş şüera Necip Fazıl Kısakürek’i anmak ve anlamak için bir araya geldik. ‘Bir de kalkmış, belki kendimden birine, ondan öbürüne geçer, bir merhamet yangını çıkar, bütün ülkeyi sarar diye tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum…’ diyor üstat Necip Fazıl.”

Necip Fazıl’ın Recep Tayyip Erdoğan ile karşılaşması

Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışması ile ilgili anısını katılımcılarla paylaşan İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi; “Üstat bir gün salona girdiğinde salonda kendi şiirlerini okuyan gencin kim olduğunu sorar. Cevap; Efendim teşkilattan Recep Tayyip’tir ve Üstat tarihe şu notu düşer; Benim şiirlerimi bundan sonra hep bu çocuk okusun… Ve üstadın bahsettiğimiz hayalini yine üstadın taltiflerine ve nazarına mazhar olan o genç; liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve teşkilatı gerçeğe dönüştürmek üzere var gücü ile mücadele etmektedir. Bugün dahi üstadın hamurgahı bu kutlu yürüyüş manasından ve varlığından zerre kaybetmeden yürüyüşüne devam etmektedir. ‘Mezarda kan terliyor babamın iskeleti. Ne yaptık, ne yaptılar mukaddes emaneti’ diyen üstadına mukaddesatçı ve emanete sahip çıkan gençliği olarak sarılmak, onun iskeletini terletmemek boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

Okur; “Üstadın istediği gençlik burada”

Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur ise, Üstat Necip Fazıl’ı andıkları ve unutmadıkları için AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Yönetimi’ni kutladı. Necip Fazıl Kısakürek’in tam bir dava adamı olduğunu söyledi. Okur; “Öncelikle programı düzenleyen AK Parti İl Gençlik Kolları Yönetimimize ve salonu dolduran herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tablo bize bir kez daha gösteriyor ki AK Parti gençliği geçmişine ve büyüklerine büyük saygı gösteriyor, onları unutmuyor daha da önemlisi unutturmamaya çalışıyor. Bu çok önemli. Necip Fazıl Kısakürek’in istediği de tam da böyle bir gençlikti. Bu bağlamda tekrar hepinizi kutluyorum” dedi.

İncili; “Dava adamı üstat her dönem ilham kaynağı”

Protokol konuşmalarının ardından panele geçildi. Moderatörlüğünü AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu’nun yaptığı panele konuşmacı olarak katılan İlim Yayma Cemiyeti Konya Şube Başkanı Mehmet İncili, Üstat Necip Fazıl Kısakürek ile yaşadıklarını, anılarını ve hatıralarını katılımcılarla paylaştı. Necip Fazıl’ın şairliğe ilk adımını on yedi yaşında iken, annesinin arzusuyla başladığını ve ilk şiirlerini Yeni Mecmua’da yayımladığını söyleyen İncili, Necip Fazıl’ın kişiliği ile sanatçılığı, yazarlığı, şairliği, fikir adamlılığı ve daha birçok yönü ile çok farklı olduğunu söyledi. İncili konuşmasının devamında şunları dile getirdi; “Necip Fazıl Kısakürek ile çok güzel şeyler yaşadık. Bu benim için ve o dönem nesli için çok önemliydi. O dönemi yaşamak Allah’ın bir lûtfuydu gerçekten. Üstat tam bir dava adamıydı. Kabul ettiği gerçeklerin arkasında sonuna kadar durur, beğenmediğini açık yüreklilikle söylerdi. Kalemini asla satmadı. Bu yönü ile her dönem büyük saygı duyulan bir şahsiyet olması bizleri mutlu ediyor. Tam bir dava adamı olduğu için her dönemin de ilham kaynağı oldu, olmaya da devam ediyor. Bu programı bu anlamda çok önemsiyorum. Programı düzenledikleri için AK Parti İl Gençlik Kolları Yönetimine teşekkür ediyorum. Görülüyor ki gençlik özüne dönüyor.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA