• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Gençlik Ermeni Meselesini masaya yatırdı
09 Mayıs 2012 Çarşamba 11:27

AK Gençlik Ermeni Meselesi'ni masaya yatırdı

AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Teşkilatı Üniversiteler Birim Başkanlığı, Tarihi Gerçekler Işığında Ermeni Meselesi konulu bir konferans düzenledi. Prof. Dr. Feridun Atanın konuşmacı olarak...
AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Teşkilatı Üniversiteler Birim Başkanlığı, “Tarihi Gerçekler Işığında Ermeni Meselesi” konulu bir konferans düzenledi. Prof. Dr. Feridun Ata’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta konuşan Ata sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olarak; “Soykırım kesinlikle yoktur. Zamanın şartlarına göre yalnızca tedbir alma vardır” dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Gençlik Kolları Üniversiteler Birim Başkanlığı tarafından düzenlenen “Tarihi Gerçekler Işığında Ermeni Meselesi” konferansı ile 1915 Olayları, öncesi sonrası ve yaşanan tartışmaları ele alındı.
Selçuk Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Ata’nın sunum yaptığı programa AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, İl Başkan Yardımcıları Mustafa Yazlık ile Mehmet Akif Göksu, İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi ile yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı.
Ata; “Yapılan soykırım değil tedbir almadır”

İl Gençlik Kolları Üniversiteler Birim Başkanı Mehmet Enes İnce’nin selamlama konuşmasının ardından konferansa geçildi. Soykırım kelimesi ve tanımının ilk defa 1944’te Polonyalı hukukçu Raphael Lemkin tarafından kullanıldığını, 1948’de ise Birleşmiş Milletler’in soykırım suçunun önlenmesine ve cezalandırılmasına ilişkin sözleşmeyi benimsediğini hatırlatan Prof. Dr. Feridun Ata; “Bu gelişme ile birlikte BM, soykırımı ‘ulusal, etnik, ırksal ya da dinsel bir grubu toptan ya da onun bir bölümünü yok etmek niyetiyle gerçekleştirilen eylemler’ olarak tanımladı. Tanımdan da anlaşıldığı üzere soykırım bir toplumu toptan ya da bir bölümünü yok etmeyi esas alır. Dolayısıyla Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığı ile ilgili iddialar tamamen asılsızdır. O dönemde yapılan soykırım değil; tedbir almadır” ifadelerini kullandı.
Ata; “Ermeniler Osmanlı’ya karşı kullanıldı”

Osmanlı Devleti’nin, 1915’te Ermenileri katletmek için 1. Dünya Savaşı’na girmeyi büyük bir fırsat olarak gördüğü iddialarına cevap veren Ata, Türklerin hiçbir zaman Ermenileri yok etme gibi bir düşüncesinin olmadığını dile getirdi. Türkler ile Ermeniler arasında 11. Yüzyıla dayanan ortak bir geçmişin olduğunu aktaran Prof. Dr. Ata şunları söyledi; “Yüzyıllarca Ermeniler ile Türkler kardeş iki toplum olarak bir arada yaşadı. Ancak Osmanlı’nın gücü, o zamanlar Fransa, İngiltere ve ABD gibi kimi devletleri rahatsız ediyordu. Bunun sonucunda da söz konusu devletler, Osmanlı topraklarına misyonerler göndererek başta Ermeniler olmak üzere bazı etnik grupları kışkırttı, yönlendirdi ve ayaklandırdı. Bunun üzerine söz konusu olayları gerçekleştiren ya da planlayan 80 bin Ermeni İstanbul’da tutuklanmıştır. Rusya’nın da desteği ile terör örgütleri kuran Ermeniler; baskınlar, katliamlar ve eylemler yaparak Osmanlı Devleti’nden ayrı olarak tamamen bağımsız bir devlet talebinde bulunmaya başladılar. 1. Dünya Savaşı’na giren ve tam 4 cephede savaşan bunun sonucunda da gücü iyice azalan Osmanlı devleti zor durumda kalınca dönemin hükümeti İttihat ve Terakki, bölgede yaşayan Ermenilerin katliam yapmasının önüne geçmek için Ermenileri Suriye ve Şam gibi bölgelere gönderdiler. Tehcir sırasında kimi Ermeniler hastalıktan; kimisi de bazı çetelerin saldırısına uğrayarak hayatlarını kaybetmiştir. Ancak bu saldırılar devlet eli ile yapılan saldırılar değil tamamen bireysel olaylardır.
Ata; “Bu mesele o zaman kapanmalıydı”

O zamanlar İttihat ve Terakki’nin aldığı karar doğrultusunda, mahkemeler kurularak Ermeni kafilelerine saldıran bin 700 civarında kişinin yargılandığını, kimisinin idama mahkûm edildiğini aktaran Selçuk Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Ata; “Belgelerden de görülüyor ki yargılanıp suçlu bulunan bin 700 kişi cezasını çekmiş. Dolayısıyla konu bence orada kapatılmış olması gerekiyordu. Zaten burada sorulması gereken soru şu; 1,5 milyon ermeni katledildi deniyor. İyi de o zaman Ermeni nüfusu 1,5 milyonun çok çok altındaydı. Dahası, savaşın bitimine yakın 400 ile 500 bin arasında bir Ermeni nüfusu Osmanlı topraklarına döndü. Eğer Ermenilere yönelik devlet eliyle bir soykırım olsaydı Ermeniler döner miydi?
Konferansın sonunda katılımcılar, merak ettikleri konularda Prof. Dr. Feridun Ata’ya sorular sondu. Programın sonunda ise AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Ata’ya günün anısına bir plaket verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA