• Konya6 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ajan Akbaba

14 Ocak 2011 16:41

 

Bir satır alt yazı haberi; “Suudi Arabistan, İsrail ajanı diye esir tuttuğu akbabayı serbest bıraktı.” Garabeti ve vahameti kendi içinde saklı ve sarih bir haber.

 

Korku; heyecan, üzüntü, keder, sevinç gibi bir duygudur ve çok normaldir.  Her insanın kendine özgü korkuları vardır. Korkuları yenmek üzerine ne çok felsefe yapılmıştır oysa.

 

Suudi Arabistan, akbabayı neden yakalamıştır ve alıkoymuştur. Adı ve beslenme şeklinin dışında insanda bir korku uyandırmayan bu devasa hayvan, nasıl olurda  bir ajan olabilir?

 

Suudi yetkililer, bu işi yaparken kendilerince doğru ve gerekli bir iş yapmışlardır muhakkak. Ancak onları bu aşırılığa iten yine İsrail’dir.

 

İsrail ve onu oluşturan Yahudi devleti bir korku imparatorluğu kurmuştur; emperyal bir korku devleti.  Ve  kendi yarattıkları korku mihraklarıyla tam bir ankisiyete bozukluk içindedirler.

 

On beş on altı yaşlarında gençleri üzerlerinde bomba vardır şüphesiyle saatlerce sorgulayan ve tutuklayan, her başı yerde olanı ajan gibi gören ve her Filistinliyi doğal bir korku kaynağı olarak kabul eden bir devletle karşı karşıyayız.

 

Bu devlet, çocuklarını, Filistin düşmanlığı üzerine eğitiyor. Diğer dünya ülkelerine de hep tedbirle yaklaşmayı öğretiyorlar. Bununla kalmıyor, o çok güvendikleri Amerika’ya bile şüphe ile bakıyorlar ve eminim güven tek başına, yani sevmiyorlar. Her İsrailli belinde bir silah taşıyor.

 

Ülkelerine gelen tüm yabancıları uyruk gözetmeksizin bitmek tükenmek bilmeyen bürokratik işlemlere tabi tutuyorlar. Gazeteci filansanız yandınız. Soy kütüğünüzü çıkarırlar.

 

İsrailli bir vatandaş, kendinden başka herkesten korkuyor. Kalplerindeki bu korku üzerine politikalarını üretiyorlar. Bu yüzden dünya sistemi denen o büyük çarkın hep ellerinde olmasını arzu ediyorlar. Korku, onları şüpheci, ürkek ve saldırgan yapıyor. Bu psikozdan kurtulmalarının yolu da yok. Bunu kabulle başlamalı onları tanımaya.

 

Oluşturdukları korku devleti, aslında kendi huzurları için de tam bir çıkmaz sokak oluşturuyor. Korkmak normal bir duygu olmaktan çıkıyor ve şizofren bir hastalık halini almaya başlıyor.

 

Yazının başındaki habere dönersek, İsrail daha doğmamış bir Filistinliyi ajandır diyerek saf dışı bırakmaya çalışıyor. Suudilerin yaptığı İsrail’in oluşturduğu bu korku düzenine tabi olmaktan başkası değildir.

 

Yahudiler elbette korkacaklar. Bu korku üzerine devleti inşa ettiler çünkü. Onların planı herkesi korkutmaktı. Çirkeflikleri ile bunu başardılar ancak o korku kendi içlerinde durmadan kemiren bir kurtçuk olarak büyümeye devam edecek.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA