• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ailesi hakları için AİHMye gidecek
30 Ocak 2011 Pazar 15:06

Ailesi hakları için AİHM'ye gidecek

Yanlış anestezi kurbanı Sevgi öldü ailesi hakkını AİHM'de arıyor
Konya'da 2002 yılında 2 yaşındayken götürüldüğü hastanede yanlış anestezi sonucu bitkisel hayata giren Sevgi Öz'ün dramı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşınıyor.
 
Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan anesteziden sonra bitkisel hayata giren ve 7 yıl sonra ölen küçük kızın ailesi, Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açmıştı. Mahkeme üç sanıktan birini suçsuz bulurken, iki sanığı toplam 220 TL para cezasına çarptırdı. Ailenin itirazı üzerine Yargıtay'a giden dava dosyası, mahkeme başkanının imza eksikliği nedeniyle bozuldu.
 
Eksik imzanın tamamlanmasının ardından yeniden Yargıtay'a gönderilen dava dosyasından 2 yıldır bir karar çıkmadı. İç hukuk yollarının tükendiğini düşünen ailenin AİHM'ye müracaatı kabul edildi. Acılı aile, aradan geçen 9 yılda hiçbir hukuki sonuç alamamaktan şikâyetçi.
 
Yüksek yargının iş yükü ve kararlarının tartışıldığı bugünlerde 9 yıl önce Konya'da bir ihmalin kurbanı olan Sevgi Öz davası yeniden gündeme geldi. Kalça çıkığı ameliyatı olan Sevgi Öz, iddiaya göre yanlış anestezi sonucu bitkisel hayata girdikten sonra vefat etti. Kızının bitkisel hayata girmesi üzerine baba Muammer Öz, sorumlular hakkında hukuk mücadelesi başlattı. Açılan davanın ardından Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı incelenmek üzere Ankara Yüksek Sağlık Şûrası'na gönderdi. 2 yıl 6 aylık bir sürenin ardından hazırladığı raporu mahkemeye gönderdi. Şûra, 8/3 anestezi hatası 8/5 diğer sebepler ifadesine yer verdi.
 
Mahkeme, bu rapor üzerine ortopedi uzmanı Dr. İbrahim Baran'ı suçsuz buldu. Anestezi uzman Dr. Rahime Orhan'a 6 ay hapis, anestezi teknisyeni İlyas Demirci'ye de 3 ay hapis kararı verdi. Bu cezalar da hafifletici sebepler ve diğer indirimlerle toplam 220 TL para cezasına dönüştürüldü.
 
Kızlarının ölümünde ihmali olanların cezalandırılması için 9 yıldır mücadele veren Öz ailesinin, AİHM'ye yaptığı müracaatı kabul edildi. 7 yıl bitkisel hayatta kaldıktan sonra 2009 yılında hayatını kaybeden Sevgi'nin babası Muammer Öz, Türk yargısına güveninin kalmadığını söyledi. Vatandaşlık görevlerini yerine getiren bir kişi olarak ülkesini Avrupa'ya şikâyet etmekten utandığını anlatan acılı baba, "Yanlış anestezi sonucu önce bitkisel hayata girdi. 7 yıl sonra da hayatını kaybetti. Yerel mahkemenin verdiği kararlar çok komikti." diyor. Kızının hakkını AİHM'de aramaya mecbur bırakıldığını anlatan baba, "Hükümet bir an önce yüksek yargıda reform yapmalı." çağrısında bulundu.
 
Kızının başına gelenlerden sonra Türk yargısına güveninin kalmadığını anlatan Öz sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu hükümet bir an önce yargı reformunu yapmalı. Yüksek mahkemede işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için hukukçu olmaya gerek yok. Ben kızımın hayatını söndüren, kızımı benden koparanlara verilen cezalarla bunu gördüm. Hakkımı AİHM'de arıyorum. Benim gibi yüzlerce, binlerce mağdurun canları yandı. En azından bundan sonra yeni canlar yanmaz."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA