• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ailesi başörtülüye burs yok!
16 Nisan 2009 Perşembe 14:43

Ailesi başörtülüye burs yok!

Ergenekon operasyonu kapsamında ÇYDD ve ÇEV subelerinde yapılan aramalar elde edilen dökümanlarında, fişleme bilgilerinin bulunduğu ortaya çıktı.
Ergenekon operasyonu kapsamında ÇYDD ve ÇEV subelerinde yapılan aramalar elde edilen dökümanlarında, fişleme bilgilerinin bulunduğu ortaya çıktı.
 
 Döküman listelerinde, ailesinde türbanlı olan öğrencilere burs verilmediği saptandı...
 
 Ergenekon operasyonunun 12. dalgasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin merkezi ve 26 şubesinde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerin incelemesi devam ediyor. ÇYDD ve Çağdaş Eğitim Vakfı'ndaki (ÇEV) dökümanlarda vatandaşlara ait fişleme bilgilerinin de bulunduğu ortaya çıktı. ÇYDD ve ÇEV'in hemen hemen tüm şubelerinde bulunan bu belgelere göre, burs verilecekler ve burs başvurusu yapılan vatandaşların yakınlarının araştırıldığı ortaya çıktı.
 
 Ailesi türbanlıya burs yok
  
Doküman listelerinden elde edilen bilgilere göre, ailesinde türbanlı olan öğrencilere burs verilmediği saptandı. Bu fişlemelerin büyük kısmının ise Şener Eruygur'un kurduğu Cumhuriyet Çalışma Grubu tarafından yapıldığı iddia edildi.
 
 PKK'ya yakın dernekler
 
 ÇYDD'deki aramalarda el konulan dokümanların arasında bulunan bir belge de polisin dikkatini çekti. Derneğin bazı şubelerinden bölücü terör örgütü PKK'ya yakın dernek ve kuruluşların yöneticilerinin isim listeleri bulundu. Polisin yaptığı aramalarda ayrıca ÇEV Genel Başkanı Gülseven Yaşar'ın da özel arşivini ele geçirdi. Yapılan teknik takiplerde Yaşar'ın "Gözüm gibi baktığım özel arşivim var" demesi üzerine bu arşivin özellikle arandığı ve incelenmesinin sürdüğü açıklandı.
 
 Saylan’ın evinin aranması  DOĞRU MU YANLIŞ MI?
 
 ÇYDDGenel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın evinin Ergenekon soruşturması kapsamında aranması tartışmalara neden oldu. Türkan Saylan'ın terör soruşturmasına tabi tutulması ve bu kapsamda evinin aranması soruşturmaya destek veren bazı isimleri de şaşırttı. Saylan'ın evinin aranması kararı doğru mu yanlış mı? İşte uzmanların görüşleri...
 
 SiNAN KILIÇKAYA (Hukukçular Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı)
 
 Delil araştırmasıdır. Mahkeme kararıyla yapılmıştır ve bu karara saygı duyulmalıdır. Kişinin sağlığının yerinde olması olmaması durumu değiştirmez.
 
 KAZIM BAYRAKTAR (Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı)
 
 Yasalara uygun olabilir ama demokratik bulmadığım uygulamalar söz konusu. Sadece Türkan Saylan açısından değil genel olarak antidemokratik bir yargılama yönteminin yürürlükte olduğunu söyleyebilirim.
 
 HiKMET SAMi TÜRK (Eski Adalet Bakanı)
 
 Arama yapılabilir ama arama yapılması konusunda Ceza Muhakemesi Kanunu’nda hüküm var. O konuda bir suç işlendiğini ciddi olarak düşündürecek emareler olması gerekir. Anayasal düzeni yıkma gibi bir eylem içinde olmasını düşündürecek hangi ciddi emare var ortada? Bildiğimiz kadarıyla yok.
 
 ERGiN CiNMEN (Avukat)
 
 Savcılık kararıyla herkesin evi aranabilir. Ancak arama kararıyla ilgili mahkemelerin gerekçe göstermesi gerekiyor. Türkan Saylan'ın evi aranırken de bir gerekçe gösterildiğini doğrusu zannetmiyorum.
 
 KEZBAN HATEMİ (Avukat)
 
 Hakkında mahkeme kararı olan herkesin evi aranır. Türkan Hanım açıkça darbeye karşı olduğunu söyleyen bir insan. Bu açıdan Türkan Saylan'ın evine bu şekilde gitmeye gerek yok. Ancak mahkeme kararı varsa gidilmesi zorunludur.
 
 REŞAT PETEK (Eski Cumhuriyet Başsavcısı)
 
 Türkan Hanım'ın değerli hizmetlerde bulunmuş bir insan olması ayrı bir konudur, silahlı terör örgütü davası kapsamında evinin aranması hakkında çıkan karar ayrı bir konudur.8 bin öğrenci bursunu alacakİstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yetkilileri veya vekillerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvurmaları halinde, burs alan öğrencilere ilişkin bilgisayar kayıtlarının derhal verileceğini bildirdi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA