• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ailenin devamlılığı önemli
08 Ocak 2013 Salı 09:47

'Ailenin devamlılığı önemli'

Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir, 2012 faaliyet raporu ve 2013 projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir, “Peygamber efendimiz 'Kişiyi aldatan bizden değildir' diyor. Yaptığı işte karşısındakini aldatanlar kriz olsa da olmasa da kaybetmeye mahkûmdur. Konya bu anlamda oldukça şanslı.”
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir, vakfın çalışmalarıyla ilgili bilgi verip, 2013 yılında da “Huzurlu bir dünya için, herkese iş, aş, eş” sloganıyla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
 
409 ÇİFTİN EVLENMESİNE KATKI
2012 yılının vakıf çalışmaları açısından son derece verimli geçtiğinin altını çizen Özdemir, vakfın kuruluşu hakkında kısaca bilgi verirken, “Mehir Vakfı 1995 yılında bir kısım ilim adamı,sanayici ve iş adamı tarafından kurulan ve 1996 yılında resmi hüviyetini kazanan bir vakıftır. 17 yılda her yıl Türkiye'nin geliştiği gibi vakfımız da gelişerek büyümüştür. Türkiye ekonomisindeki gelişme, Mehir Vakfımıza da yansımıştır. Şu anda 4 bin metrekare kapalı alanda 66 hayırsever arkadaşımızla hizmet veriyoruz. Bu arkadaşlarımızın 10 tanesi akademisyen diğerleri sanayici ve işadamı olarak göze çarpmaktadır. Ülke geliştikçe vakfımızın da gelişmesi sürecektir” dedi.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı’nın Konya merkezden başlayarak çıktığı yolda şu anda Türkiye genelinde faaliyetlerinin yanı sıra, yurt dışında da organizasyon yapmaya başladığına değinen Özdemir, “ülkemizde 30 il ve yurt dışında en az 6-8 ülkede faaliyet gösterme hedefimiz var. Geride bıraktığımız yıl içerisinde Konya ve çevresinde 227 çiftin evlenmesine katkı sağlanmıştır. Ayrıca Ankara ve İstanbul’da yaşayan 11 filistinli çift başta olmak üzere, van’da 100, Tunceli’de 40, Ilgın’da ilçesinde 14, Cihanbeyli’de 12 ve Çamlık Beldesi’nde 5 çifte katkı sağlayarak toplamda 409 aile kurulmasında pay sahibi olduk” dedi.
 
KONYA KABUĞUNA SIĞMIYOR
Ülkemizde 2012 yılının çok parlak geçmediğini ancak Konya ekonomisi ve özelde Mehir Vakfı için sıkıntı doğuracak olayların yaşanmadığını da sözlerine ekleyen Özdemir
Türkiye'de 2012 yılı dışarıdaki çeşitli olumsuz gelişmelerden dolayı çok parlak bir yıl olarak geçmemiştir. Ne var ki vakfımız 2012 yılında da büyümesini sürdürmüştür. Bunda en önemli etken Konya ekonomisinin ve sanayicisinin özsermayesi ve inancıyla büyümeye devam etmesidir. Konya ekonomisi geliştikçe evlilikte bizden katkı isteyen çift sayısında da düşüşler göze çarpmaktadır. Bu sene yaptığımız dörtyüzü aşkın düğünün yarısı Konya ve çevresinde diğerleri de başka şehirlerdeydi. Van, Tunceli, Şırnak, Bilecik, Antalya, Nevşehir gibi 30'a yakın ilde düğünler gerçekleştirdik. Bundan sonra gelişen Konya'da Mehir Vakfı'nın yerel kalması düşünülemez. Biz de en az 30-40 ilde hizmet verecek duruma gelmeye ve yurt dışında da 8-10 ülkeye ulaşmayı hedef koyduk. Bu hedefte kesinlikle hayalci değiliz. Ayaklarımız yere basıyor” dedi

AİLENİN DEVANLILIĞI DA ÖNEMLİ
Konya ekonomisinin çok hızlı gelişmesinin özellikle işçi bulma sorununu beraberinde getirdiğine işaret eden Özdemir, sosyal hayatta ailenin kurulması ve devamlılığının sağlanması için maddi gerekliliklerin de sağlanması gerektiği bilincinde olduklarını vurguladı. Özdemir, aile kurumunun kurulması kadar huzur ve mutluluk içinde devamının sağlanmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerine de değinerek, “Konya ekonomisi çok hızlı gelişiyor. İşçi bulmak zor hale geldi. Mehir Vakfı'na bile 6 aydır işe girecek eleman bulamadık. Çünkü Konya'da işsizlik yok. Biraz tembellik ve biraz da mesleksizlik var. Biran önce eğitim kurumlarımızın, odalarımızın, iş-kur'umuzun gençleri eğitime yöneltmeleri ve meslek sahibi yapmaları lazım. Çünkü işsizlik ipsizliği getirir. İşsizlik her türlü pisliğin de anasıdır. Yeşilay Derneği nasıl 'İçki kötülüklerin anasıdır' diyorsa ben de 'İşsizlik pisliklerin anasıdır' diyorum. O yüzden vakıf olarak gençleri bireysel ve toplu düğün şeklinde evlendiriyoruz. Ayrıca işsiz gençlere iş bulmakta yardımcı oluyoruz. Çünkü işsiz bir aile reisi ile huzur ve mutluluk içerisinde yürüyen bir evliliğin olamayacağını düşünüyoruz. Tabi yalnızca evlendirip, iş sahibi yapmak insan hayatı için yeterli olmamaktadır. Madden hazırlanan şartların, mana ile içini doldurmadığınız takdirde yine aksamalar ortaya çıkmaktadır. Bu bilinçle, ilmi çalışmalarımızı yapıyoruz. Aile içinde huzurun tesisi için Dinimizin kurallarını, örf, adet ve geleneklerimizin bu yönde yaptığı yönlendirmeleri ailelerimizin huzuru için kitap haline getirerek yayınlıyoruz. Geçen sene kitaplarımızı, ilmi dergilerimizi yayınladık. 2013 yılında da İslam Hukuku Araştırma dergimizin 21 ve 22'inci sayıları yayınlanacak. Zekat ile ilgili halk diline uygun kitap hazırlığımız devam ediyor. İnsanlar hayır hasenat yaparken neyi nasıl yaptığının farkında olmalarını arzu ediyoruz. Arzumuz da 5 veya imkan bulursak  10 bin adet basıp esnaflara dağıtmak. Biz bir aile vakfıyız. Biz aile ile ilgili her sene bir kitap yayınlıyoruz. Bu sene de yine aile ile ilgili 'Aile ilmihali' yayınlamayı planlıyoruz. Yani bu sene 2 kitap ve 2 dergi çalışması yapmış olacağız” dedi.
 
2013 DOLU DOLU GEÇECEK
Gençleri evlendirme ve Mehir Vakfı’nın 2013 yılı programının da yoğun olacağını sözlerine ekleyen Genel Başkan Mustafa Özdemir, “Dışişleri Bakanımız Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr.Sare Davutoğlu Hanımefendi’nin himayelerinde 4 ülkede toplu düğünümüz var. Moritanya, Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Fas'ta toplu düğünler yapacağız. Fas'a Karatay belediyesi ile, Kıbrıs'a Selçuklu Belediyesi ile gideceğiz. Fas'ta da Fas’ının Dışişleri Bakanı bu programı himayesine aldı.  Meram Belediyesi ile de Irak ve Moritanya'ya gideceğiz. Ayrıca Şırnak’ta valilik, belediye, rektörlük, sanayi ve ticaret odası ve esnaf odaları ile vakfımız ortak olarak 50 çiftin düğününü yapmak için çalışmalarımız başladı. Antalya Kumluca'da 14 çift için çalışmalarımız başladı. Antalya Aksu' da da evlenecek çift sayısını onların belirleyeceği bir düğün organizasyonu yapacağız. Bir de Gazze projemiz var. Dışişleri Bakanımızın himayesinde Türk Kızılay'ı, Mehir Vakfı ve Filistin Kızılay'ı ile projemiz devam ediyor. Gerçekleşirse 250 çifti de orada evlendireceğiz. Konya ve genelinde de 200-250 çiftin evlilik için müracat edeceğini düşünüyoruz. Ama bizim yine de Konya için hazırlığımız 500 çiftin düğününe öncülük etme yönünde olacak. Malatya, Kayseri ve Kırşehir'den müracaatlar geldi. Şuanda Kırşehir'deki düğünümüzü yaptık. Her geçen gün tanınılırlık ve bilinirliğimiz artıyor.
Ayrıca Konya dışından da yardımlar geliyor. Bugüne gelmemize katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Biz onları mahçup  etmeden onların verdiği emanetleri gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırmanın gayreti içindeyiz. Gelişen Konya'da Sivil Toplum Örgütleri'nin de yerel kafadan çıkıp daha ulusal bazda hizmetler götürmelerini gönlüm arzu ediyor” dedi.
 
NİYETLER DOĞRU OLSUN
Konya sanayisi ve ekonomisinin Türkiye sanayisi ve ekonomisinin çok çok önünde büyüme sağlamasının Konya’da maneviyata verilen önemli doğru orantılı olduğuna son olarak dikkat çeken Özdemir, “Türkiye'ye baktığımız zaman İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli'ne göre Konya'da kriz yok. İşsizlikte yok. Konya'nın bir hazırlıksız yakalanma dönemi var. Konya 2010-11-12 yıllarında çok büyük yatırımlar yaptı. Şu anda biraz nakit sıkıntısı çekiyor ve vadelerde uzamalar var. Kârdan zarar dediğimiz olay var.  Çok iddialı konuşuyorum. Konya'da kriz yok, büyüme var. Ben haftanın 4-5 günü sanayicilerle beraber oluyorum. Bu insanlar çok heyecanlılar ve yenibir adım atmanın mücadelesini veriyorlar. Konya'nın 2013 yılı çok parlak geçecek. Ancak bu, düzgün, doğru ve işini dürüst yapan esnaflar için geçerli olacaktır. Çünkü peygamber efendimiz 'Kişiyi aldatan bizden değildir' diyor. Aldatanlar kriz olsa da olmasa da tepe taklak gidiyor ve bundan sonrada gidecekler. Kazananlar da edeplerinden ötürü 'Biz çok kazanıyoruz' diyemediği için sanki bir sıkıntı varmış gibi piyasada bir yaygara var. Ben Konya'nın büyüyeceğine inanıyorum. Sivil Toplum Örgütlerinin de bundan istifade ederek hizmetlerinin daha da artıracağına inanıyorum. İnşallah esnafımız, tüccarımız, sanayicimiz, iş adamımız, sivil toplum örgütleri olarak bizler ve kamu adına hizmet getirenler dürüstlük ve doğruluk içerisinde hem Konya’yı hem de Türkiye’yi çok daha iyi yerlere taşıyacaktır. “Kişiyi aldatan bizden değildir” Hadis-i Şerifini ilke edinmiş bir toplum olma duasıyla tüm destekçilerimize tekrar, tekrar teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA