• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aileler tedavi için geç kalmasın
29 Ocak 2013 Salı 10:45

'Aileler tedavi için geç kalmasın'

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde doğuştan 2 taraflı ileri derecede işitme engeli olan 5 yaşındaki Şeyma Nur Ercan...

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde doğuştan 2 taraflı ileri derecede işitme engeli olan 5 yaşındaki Şeyma Nur Ercan, 4,5 ay önce kulağına takılan koklear implant (biyonik kulak cihazı) sayesinde sesleri duymaya başladı.
SÜ Selçuklu Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Çolpan, Şeyma Nur Ercan’ın sesleri algılamaya başladığını, ailesinin çok sevinçli olduğunu belirterek, “İşitme cihazından fayda görmeyen ileri derecede işitme kaybı olan Şeyma Nur’a 1.5 saat süren biyonik kulak ameliyatı yapmıştık. Hastamızı 4.5 aydır takip ediyoruz. Hastamızda çok güzel ilerlemeler oldu ve sesleri yavaş yavaş algılamaya başladı. Bu süreç içerisinde ameliyat ettiğimiz 12 çocuğumuzu da takip ediyoruz” dedi.

“AİLELER TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMASIN”
Doç. Dr. Çolpan, biyonik kulak ameliyatında kullanılan cihazların çok pahalı olduğunu ancak devletin bu masrafı 4 yaşına kadar olan bütün işitme engelli çocuklarda karşıladığını belirtti. Doç. Dr. Çolpan, “Bu masrafın karşılanması maddi durumu iyi olmayan aileleri için umut oldu. Ancak uygun hastanın da seçilmesi çok önemli. Bu cihazların kullanılması için hastada ileri derecede işitme kaybı olması, 3 ay uygulanan işitme cihazından fayda görmemesi, zeka ve psikolojik gelişiminin normal olması gerekiyor. Ayrıca hastanın iç kulak ve beyin yapısının da uygun olması ameliyatın başarılı geçmesinde önemli” diye konuştu.
Hastaların biyonik kulaktan daha iyi fayda görebilmeleri için ailelerin düzenli bir şekilde eğitim programlarını takip etmesi gerektiğini de aktaran Doç. Dr. Çolpan, bu konuda aileleri uyardı. Ameliyattan sonra takibi yapılmayan hastalarda istenilen sonucu alamadıklarını belirten Doç. Dr. Çolpan, bu tür çocukların iletişim sağlayabilmeleri için 5-10 yıl gibi uzun bir tedavi takibinin gerekli olduğunu vurguladı.

“İŞİTME SORUNU YAŞAYAN 20 ÇOCUĞU TAKİP EDİYORUZ”
Doç. Dr. Çolpan, “Yaklaşık 4.5 aydır biyonik kulak ameliyatlarını başarıyla gerçekleştiriyoruz. Hastalarımızın artık il dışına gitmelerine gerek kalmadı. Şuan hastanemizde işitme sorunu yaşayan 20 bebeğimizi takip ediyoruz. Bu bebeklerde işitme cihazlarından fayda görmezse, biyonik kulakla işitme sorunlarını çözme yoluna gideceğiz. Konya ve çevresi için önemli olan bu ameliyatı başarıyla gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA