• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aile hekimi reçetesinden bütçeye katkı
24 Aralık 2011 Cumartesi 23:03

Aile hekimi reçetesinden bütçeye katkı

Aile hekimi muayenelerinden kesilecek 3 liralar sayesinde bütçeye önümüzdeki yıl en az 435 milyon lira gireceği hesaplanıyor.
Aile hekimi muayenelerinden kesilecek 3 liralar sayesinde bütçeye önümüzdeki yıl en az 435 milyon lira gireceği hesaplanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre bu yılın ilk 6 ayında aile hekimleri tarafından yazılan reçete sayısı 72 milyonu aştı. Rakamın yıl sonunda 145 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakamları esas alan Türk Sağlık-Sen'in hasaplamasına göre 2012 yılında aile doktoruna reçete yazdıran vatandaşlardan toplanan para en az 435 milyon lira olacak.

Meclis'te milletvekilleri maaşlarına zamla birlikte kabul edilen yasal düzenleme ile aile hekimlerinin yazdığı reçelere de ücret getirildi. Mevcut durumda devlet, üniversite ve özel hastanelerde yazılan reçetelerde 3 kutu ilaca kadar 3 lira, 3 kutudan sonra her bir kutu için 1 lira ödeniyor. Yılbaşından itibaren uygulamaya konulması beklenen düzenleme ile artık sağlık ocaklarında da yazdırılan reçetelerden 3 liralık kesinti yapılmaya başlanacak. Reçeteye yazılan 1-3 arasındaki ilaç için sabit 3 lira kesilecek ancak 3'ün üzerindeki her ilaç için ücrete 1 lira eklenecek. İlaç yazılmadığı durumlarda herhangi bir ücret ödemeyecek.

Aile hekimliğinden reçete ücreti alınmasıyla birinci basamak sağlık hizmetlerinin de resmen paralı hale getirildiğini vurgulayan Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, duruma tepki gösterdi. Kahveci, "Katkı payları alınmasıyla birlikte hastanelerde muayenenin paralı olduğu döneme girmiştik. Aile hekimliğinde reçete parası alınmasıyla artık birinci basamak sağlık hizmetleri de paralı olmuş olacak. Bedava sağlık vaadleri veriliyordu ama böylece sağlığın her adımı paralı olacak. Sağlık hizmetlerinden katılım payı, reçete bedeli gibi tahsilatların yapılması sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmıyor." dedi....
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA