• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AİHMden Bosnalı savaş mağdurları kararı
20 Ocak 2015 Salı 14:15

AİHM'den Bosnalı savaş mağdurları kararı

AİHM, Bosna Hersek’te bulunan özel yönetim Sırp Cumhuriyeti’nde yaşayan savaş mağdurlarının şikayetine ilişkin, tazminat süresinin uzunluğunun insan hakları ihlali olduğuna hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), özel yönetim Sırp Cumhuriyeti’nin başkenti Banja Luka’daki mahkeme tarafından savaş mağduru kişilere verilmesi kararlaştırılan ve 2013 yılında başlayıp 20 yıl sürmesi öngörülen tazminat için tanımlanan sürenin uzun olduğuna karar verdi.

Mahkeme, gerekçeli kararında, "tazminat için 2013 yılında öngörülen 20 yıllık süre ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılanma hakkı ile ilgili 6. ve mal ve mülkiyetin korunması ile ilgili 1. protokolünün ihlal edildiğini" belirtti.

AİHM, aynı dava ile ilgili olarak yerel mahkemenin 2012 yılında, tazminatların 13 yıl içinde ödenmesi yolunda aldığı kararın hayata geçirilmesini ve bu konuda gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını istedi.

Strasbourg mahkemesi, 18 başvuru sahibine kişi başına bin avro maddi tazminat ve yine kişi başına 450 avro mahkeme masrafı ödenmesini kararlaştırdı.

Banja Luka mahkemesi, 1999 ve 2008 arasında Bosna-Hersek’teki özel yönetim Sırp Cumhuriyeti’nin 5 aileden 18 kişiye savaş mağduru oldukları gerekçesiyle tazminat ödemeleri gerektiğine hükmetmişti. Bu karara rağmen savaş mağduriyeti için öngörülen tazminat ödenmemişti.

Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi, 2013 yılında bazı başvuru sahiplerinin tazminatın gecikmesi ile ilgili yaptıkları başvuruyu da kabul etmişti. Yine aynı konuda AİHM’e yaklaşık 400 başvuru yapılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA