• Konya11 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Sorgun'un Zor Görevi

15 Şubat 2010 10:39

Epeydir Konya’da siyasette bir durgunluk vardı. Bu durgunluk geçtiğimiz günlerde Ak Parti Konya İl Başkanlığına KOSKİ Genel Müdürlüğü görevinin yürüten Ahmet Sorgun Beyefendinin getirilmesi esnasında biraz değişti ve gündem dinamikleşti. Ne yalan söyleyeyim ben beklemiyordum. Aklımda birkaç isim vardı ama bu göreve Ahmet Sorgun Beyin getirileceği ihtimalini bile aklıma getirmemiştim. Gerçi haberkonya.com konuyu bir defa gündeme getirmiş ve Ak Partinin Genel merkezinden gelen bazı önemli şahsiyetlerin Ahmet Sorgun Beyle görüştüklerini ifade etmişti. Bu habere rağmen bana Ahmet Sorgun ismi zor ihtimal olarak geliyordu ama biz yanıldık ve Ahmet Sorgun Bey il başkanı oldu. Öncelikle Konya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.

 
Oldu peki kötü mü oldu? Hayır, kötü olmadı hatta iyi oldu. Ahmet Bey halim selim bir insandır, öncelikle adaletten pek taviz vermez, bu önemli, küçük hesapların insanı değildir ve sorumlu davranmayı ilke edinmiştir.  

İktidar partisinin il başkanlığı makamı bizim ülkemizde hep çok önemli olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında hatta valiler CHP’nin il başkanlığını yürütürlermiş. Daha sonraki yıllarda da bu hep böyle oldu. Elbette Valilik makamına eş bir makam değil, il başkanlığı ama Başbakanın direk şehirdeki temsilcisi gibi algılandıkları için iktidar partisinin il başkanları hala önemini korumaktadır.

 
Başbakan taviz vermedi ve herkesin bir uzlaşma olacağı beklentisi bitti ve böylece de Ak Partide yeni bir dönem başladı.

Ak Partinin bu yeni dönemi nasıl bir dönem olacak? Bence önemli soru bu? Daha başka bir soru var ama onu doğrusu sormaktan çekiniyorum, artık güç kimin ya da kimlerin elinde olacak? Sorusudur bu… Siyaseti hepimiz biliriz, her zaman siyaset bir güç oyunudur, etkin olanlar güçlü olanlardır ve her zamanda bir güçsüzler grubu da vardır. Güçsüzler bence artık belli ama asıl soru; artık kimler güçlü?

 
Tabiî ki ben gücün, her zaman adil olanın, merhametli olanın, ez cümle iyi olanın elinde olmasından yanayım. Ahmet Sorgun Beyefendide özünde böyle bir insandır.
 
Kendisi Hadimli… Konya’da dağlı ve ovalılar vardır. Ahmet Bey Dağlı… Oralardan çıkıp buralara gelen ve hatta başarılı bir yaşam grafiği çizen Ahmet Bey KOSKİ Genel Müdürlüğü sırasında konuşmasıyla, tavırlarıyla hep Konyalıya, Konya’ya karşı sorumlu ve iyi niyetli bir tavır sergilemiştir. Kendisi ile her konuşmamızda nezaketini hep korumuş KOSKİ’nin başarılı bir kurum olmasında ciddi performanslar sergilemiştir. Hukukçudur ki, bu da bence önemlidir.
 
Önemli olan bundan sonrasında Konya’ya dinamizm getirebilecek bir Ak Parti teşkilatı oluşturabilmektir.
 
Ak Parti il teşkilatı Konya’da bugüne kadar özellikle gençlerin üzerinde etkili olabilecek bir yapı geliştiremedi. Elbette bizim gençlik yıllarımızda algıladığımız il teşkilatı kavramı bitti ve artık daha çok perde arkasında büyük oyunların oynandığı ve özellikle de işsizlerin iş aramak için bir basamak olarak kullandığı bir teşkilat yapısı bugünlerde geçer akçe gibi görünüyor. Hangi işsizle konuşsan iktidar partisinin il teşkilatı ile ilişkiye girmeye çalıştığını söylüyor ve buradan kendisine, bizim arkadaşımız muamelesi yapılarak ve oyu karşılığında ona bir iş kapısı açılacağını, adamı olmadığı içinde bunu başaramadığını, ifade ediyor. Öncelikle bu yapıdan Konya il teşkilatı kurtarılmalıdır ve Parti gençlerin üzerinde daha sistemli etkinliğini artıracak bir yapıya dönüştürülmelidir. Kurulacak bir alt teşkilatla (gençlik kollarından bahsetmiyorum) bu başarılabilir. Gençlerin çoğuyla konuşun; bu ülkenin başbakanın hain olduğunu düşünecek kadar ileriye gitmiş, ülkeye hakikaten zarar verebilecek akımların etkisinde olduğunu görürüsünüz. Diğer birçok gencinde ne ülke, ne anne, ne baba derdi var, varsa yoksa eğlence ve oyun. Kaybedilmiş bir nesil daha sizin anlayacağınız.
 
Oysa her şeyi bir tarafa bırakın, devletin kendi dinamikleri hiçbir zaman bir hainin başbakan olmasına izin vermez. Bu ülkenin başbakanını başka bir güç değil halkın kendisi bilerek ve isteyerek seçmiştir. Halk bir hainin başbakan olmasına müsaade eder mi? Edeceğini düşünen, hatta halkın kandırıldığını düşünen, ülkenin karış karış satıldığını düşünen akımların üniversitede, liselerde ya da medya da ve tabi sokakta bu kadar etkili olabilmesi bence bu ülkenin başa çıkması gereken en önemli sorundur. İşte Sayın Ahmet Sorguna düşen öncelikle gençlerin ve tabi ailelerin milli manevi değerlerle barışık, ülkesinin değerleriyle çatışmayan, çağı anlayan ve geleceği bu çağda başarılı olanların kuracağını düşünen nesillerin yetiştirilmesi olmalıdır.

Bunun dışında elbette sanayimizdeki vizyon eksikliği, belediyelerimizdeki kültür ve sanat yoksulluğu, işsizlerin iş aş derdi de iktidar partisinin il başkanının uykularını kaçıran meseleler olmalıdır, diye düşünüyorum.

 
Unutulmamalıdır sadece siyasi gelecek için verilen kavgaların silahşorları bugün kendilerine verilen yetkileri de kaybetmiş, tarihe ve insanımıza da karşı ciddi suçlu, köşelerinde oturmuş kaybettiklerinin yasını tutmaktadırlar.

Ahmet Sorgun Beyefendiyi kutluyor, Konya’mıza hayırlı olmasını diliyoruz…

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • Pema Koleji Bahar Şenlikleri coşkuyla kutlandı
  • 15 Temmuz kahramanlarını resmetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA