• Konya2 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Sorgun'un demokratikleşme paketi

02 Ekim 2013 12:47

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketi hemen her kesiminin büyük ilgisini çekti. Türkiye’de yaşayan kim varsa kendisini ilgilendiren bir noktayı gördü bu pakette.

Henüz bir asrını doldurmamış cumhuriyetin, şimdiye dek sürekli kısıtlayıcı, engelleyici zorlayıcı, kötüleyici dayatmalarından sonra ilk kez medeni bir açılım gerçekleşti. Bu ülkede yaşayan kim varsa hepsini kuşatacağı yeni ve yaşanabilir bir planlama.

Elbette henüz ilk sunum bu paket. Devamının geleceğini Başbakan Erdoğan söyledi zaten. Kendini bu ülkenin parçası gören herkes için gelecek, çok daha parlak çok daha huzurlu çok daha güvenli olacak. Bu paketten ilk algılarımız bu yönde oldu. Saygı duyanın saygı göreceği, paylaşanla her şeyin paylaşılacağı yeni bir döneme merhaba demenin adıydı.

Başbakan Erdoğan’ın ifadeleriyle;

“Bu paketin kıymetini en iyi, bu işin dertlisi olanlar, yüreği yananlar, ocağına ateş düşenler bilir…Bu paket, acıların tedavisi, özellikle, ölümlerin son bulması, akan kanın durması, akan göz yaşlarının dinmesi noktasında son derece önemli bir adımdır. Bu paket, 11 yıl önce hayali dahi kurulamayan, telaffuzu dahi yasak olan hak ve özgürlükleri getiren bir pakettir. 

Bu paket, bir istikamet çizmektedir, bir kapı aralamaktadır.”
Evet bu paket gerçekten Yeni Türkiye’nin istikametini çiziyor ve Türkiye’nin küresel bir aktör olmasının yolunu gösteriyor.
Türkiye’nin bölgesel güç olmasında etkin şehirlerden biri de şüphesiz Konya olacak. Yeni dönem Konya’yı neler bekliyor? Hem sosyal ve tabiî ki yaklaşan yerel seçimlerle birlikte siyasal bağlamda. Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve ekibi İl Başkan Yardımcıları Bestami İnan, Mustafa Yazlık, Mustafa Erkuş, Mustafa Dündar, Serpil Yakut ve İl Seçim Koordinasyon Başkanı Abdülkadir Özöğür gazetemize bir nezaket ziyaretinde bulundular. Planlanmış bir medya ziyareti olsa bile “Konya’nın eylem paketi” diyebileceğimiz konuları paylaştık.

Bu konuyu daha geniş irdelememiz gerekecek ama en azından giriş yapmış olalım. Özellikle son 5-6 yılda artan refah seviyesi ve yükselen yaşam kalitesinin paralelinde genel inanç, kültür değerlerine bağlılık, aile mefhumu ve ahlak diyebileceğimiz unsurlarda bir savrulmuşluk yaşıyoruz. Maddi alanda yaşanan bu gelişmeyi manevi boyuta taşımada çok ciddi sorumluluklarımız var. Hele Konya gibi bir şehirde bunun çok yönlü ele alınması gerekiyor.

1990’lı yıllarda değiliz artık. Teknolojinin getirdiği nimetlerle hayatımız kolaylaşırken, kontrol edemediğimiz unsurlarla çocuklarımız büyük tehdit altında, gençlerimiz ise zaten yol ayrımına geldi. Şimdi bu boyutta top yekun bir “değerler eğitim eylem planı” hazırlamak gerekiyor.

Geçtiğimiz aylarda çok tartışılan okullardaki forma serbestliği ile ilgili tercihler ortaya çıktı. Konya’daki okullardan %95 gibi bir oranla formaya devam kararı çıktı. Neden acaba? Aileler gördüler ki, kıyafet özgürlüğü farklı ve beklenmedik sonuçlar doğuracak. Bunun için 2000’deki bakışları ile şimdiki farklılık gösterdi. Genel bir çözülme var ve acil tedbirler alınması gerekiyor.
Başkan Sorgun ile bu konular ve Türkiye’nin yeni dönemde yükleneceği misyon noktasında kanaatlerimizi paylaştık. Sanırım Başkan Sorgun’un da “değerler eğitim eylem planı” noktasında kafasında bir planı var.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA