• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Davutoğludan çok önemli mesajlar
04 Haziran 2010 Cuma 18:34

Ahmet Davutoğlu'dan çok önemli mesajlar

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Geçen hafta içinde İskenderun'da teröristlerce katledilen kardeşlerimiz
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Geçen hafta içinde İskenderun'da teröristlerce katledilen kardeşlerimiz, Akdeniz açıklarında barbarca bir korsan faaliyetinde şehit edilen kardeşlerimiz, aslında kendisiyle barışık olmayan zalimlerin kurbanları oldular'' dedi.
     Davutoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Park'taki Dünya Çevre Günü kutlamaları ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu toplantının Dünya Çevre Gününü kutlamak ve bazı önemli tesislerin açılışını yapmak için planlandığını söyledi.
     Son gelişmelerinse bu toplantıya yepyeni bir anlam kattığını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
     ''Bu anlam aslında bugün insanlığın muhtaç olduğu bir mesajdır. Konya'dan Mevlana'nın diyarından dünyanın her köşesine gönderilmesi gereken mesajın altını çiziyorum. Mevlana'nın eserlerini okuduğunuzda büyük insan, 4 çağrıda bulunur bize. Der ki; rabbinle barışık ol. Der ki; rabbinin sana lütfettiği tabiatla, doğal çevreyle barışık ol. Der ki; rabbinin kullarıyla, insanlarla nerede olursan ol barışık ol. Komşularınla barışık ol. İçinde yaşadığın şehirdeki hemşerilerinle, aynı vatanı paylaştığın vatandaşlarla, dünyayı paylaştığın insanlıkla barışık ol ve bütün bunlarla barışık olmak için önce kendinle barışık ol. Geçen hafta içinde İskenderun'da teröristlerce katledilen kardeşlerimiz, Akdeniz açıklarında barbarca bir korsan faaliyetinde şehit edilen kardeşlerimiz aslında kendisiyle barışık olmayan zalimlerin kurbanları oldular.''
     Davutoğlu, ''kendilerinin ise Başbakanın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, kendileriyle barışık şekilde, tam bir özgüven içinde Mevlana'nın, Selçuklu'nun, Konya'nın mesajını yaymaya çalıştıklarını'' anlattı.
     Bakan Davutoğlu, bugün açılan tesislerle, insanları onurlu şekilde yaşatabilmek için çevreyle barışık olmak için hizmet getirmeye gayret ettiklerini bildirdi.
     Türkiye'deki tüm vatandaşların yepyeni bir barış içinde, kardeşlik içinde yaşaması için büyük reformlara imza attıklarını anlatan Davutoğlu, ''Vakar içinde insanlarımızın bu ülkede başı dik yaşayabilmeleri için, tam bir güvenlik içinde, özgürlük içinde yaşayabilmeleri için, büyük demokratik reformlara imza atıyoruz. Uygun şartlarda, çevrelerde yaşayabilmeleri için büyük gayret sarf ediyoruz'' dedi.
     Davutoğlu, bu kadarıyla da yetinmediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Çevremizdekilere, ortak tarihi paylaştığımız kardeşlerimize, ortak dünya görüşünü ortak mesajları paylaştığımız tüm insanlara aynı sesle sesleniyoruz. Gelin, bütün bu çevreyi Orta Doğu'yu, Balkanlar'ı, Kafkaslar'ı, Orta Asya'yı yepyeni bir düzenin merkezi yapalım. Bu düzende zulüm olmasın. Bu düzende açık denizlerde seyreden kervanlara korsanca baskınlar yapılmasın. Bu düzende, Gazze'de olduğu gibi insanlar abluka altında yaşamasın. Gazze'de olduğu gibi çocuklar baskı altında, geleceği belli olmaksızın karamsar bir gelecek içinde yaşamasınlar. Aksine herkes insan olmanın vakarıyla ayağa kalksın ve aynı şeyi söylesin.
     Bugün dünyanın yeni mesaja ihtiyacı var. Bu tüm insanlara aynı özgürlüğü, aynı güvenliği getirme mesajıdır. Bu mesajı taşıyacak olan sizlersiniz. Mevlana'nın felsefesini özümsemiş olan kardeşlerimizdir. Mevlana'nın mesajıdır. Gelin, kim olursanız olun bu yeni düzeni birlikte kuralım. Bu düzende zulüm olmasın, barbarlık olmasın, korsanlık olmasın. Adalet olsun, mazlumların sesine tercüman olacak liderler olsun. Başbakanımızın, bizim tek gayreti budur. BM'de, NATO'da, İKÖ'de, Arap Ligi'nde dünyanın her yerinde bu mesajın peşini takip edeceğiz. Bir tek şehit düşen kardeşimizin dahi bir tek saç telinin hesabını soracağız. Bundan herkes emin olmalıdır. Bu bize tarihin milletin ve Mevlana'nın emanetidir. Buna sahip çıkacağız.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA