• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Akman Aday adaylığını açıkladı
14 Mart 2011 Pazartesi 10:26

Ahmet Akman Aday adaylığını açıkladı

MEVKA Genel sekreteri Ahmet Akman Milletvekillği için aday aday olduğunu açıkladı
MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman Aday adaylığını açıkladı basın toplantısında önemli mesajlar verdi. İşte Akman'ın Basın Metni;
Basın toplantımıza teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Öncelikle kendimi tanıtmak istiyorum. 1961 Konya Sarayönü doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum. Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptım. Devlet memurluğuna 1986 yılında Başbakanlık’ta Uzman Yardımcısı olarak adım attım. 1989’da Başbakanlık Uzmanı olarak görevime devam ettim. 1989-1990 yılları arasında İngiltere’de dil ve Kamu Yönetimi Teknikleri eğitimi aldım. 1993-1994 yılları arasında Ürdün’de Arapça dil eğitimi aldım. 1996 yılında 54. Hükümet döneminde Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği görevini üstlendim. 1998 yılında devlet memurluğundan istifa ederek İttifak Holding’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladım. Bu görevimden 2009 yılında ayrıldım. Aynı zamanda 2005-2010 yılları arasında MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Yardımcılığı da yaptım.
 Biliyorsunuz, Ak Parti Hükümeti tarafından Kalkınma Ajansları kurulmasına dair çıkarılan kanunun ardından, Konya ve Karaman bölgesi olan TR52 Düzey 2 Bölgesi’nde Mevlana Kalkınma Ajansı kuruldu. Bize de 2009 yılında genel sekreterlik görevi layık görüldü. Bu tarihten itibaren Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri olarak görev yapmaya başladım. Aktif olarak siyasette yer almasam da bürokraside uzun yıllar Türkiye’ye hizmet ettim. Gerek Başbakanlıkta çalıştığım dönemlerde, gerek 54. Hükümet Dönemindeki siyaset deneyimimin yanı sıra, İttifak Holding ve MÜSİAD’daki görevlerimde de özel sektörde önemli deneyimler edindim. Mevlana Kalkınma Ajansı’nın kurulmasının ardından da Konya ve Karaman Bölgesi’nde önemli hizmetleri gerçekleştirdik. Tabi bütün bunların gerçekleşmesi şüphesiz Ak Parti Hükümetlerinin önemli çalışmaları sayesindedir. Halkın büyük bir kesiminin desteğini alan AK Parti sayesinde Türkiye’nin gelişmesi açısından önemli değişimler yaşanmış ve AK Parti Türkiye için bir dönüm noktası olmuştur. Genelde Türkiye, özelde ise Konya, büyük değişimlere sahne olmuş, bugüne kadar gerçekleştirilemeyen projeler AK Parti hükümetleri döneminde hayata geçirilmiştir. Konya için hayati önem taşıyan Konya Ovaları Sulama Projesi, Hızlı Tren Projesi, ulaşım, altyapı yatırımları, köylerin kalkınmasına yönelik projeler bir bir gerçekleştirilmiş adeta Türkiye ve Konya çağ atlamıştır. Bu değişimi herkes hissederek yaşıyor. Özellikle Kalkınma Ajansları sayesinde Türkiye’de bölgeler arasında kalkınmışlık düzeyi de en aza düşürülmeye çalışılıyor. Bugüne kadar birçok görevde Türkiye’ye ve Konya’ya hizmet ettim ve önemli deneyimler kazandım. Ancak bundan sonra Türkiye’nin her alanda yapacağı atılımlarda daha aktif rol almak istediğim için AK Parti’den milletvekili aday adaylığımı açıklıyorum. Konya AK Parti hükümetleri döneminde önemli gelişmeler kaydetti ancak marka şehir olabilmesi için önümüzde katedeceğimiz daha çok yol var. Bunlardan en önemli projeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Ankara’da Konya Platformu oluşturulmalı, Konyalılık bilinci oluşturulmalı, Konyamızın sorunları ele alınmalı, eleştiren değil tartışan ve çözüm üreten bir yapı ile hareket edilmelidir.Konya’nın kamu yatırımlarından daha fazla pay alması sağlanmalı. Kaplıca inanç ve kongre turizmine önem verilmeli. Lojistik Köy kurulması çalışmaları hızlandırılmalı, sivil hava alanı projesi bir an önce hayata geçirilmeli, Konya’nın diğer bölgelerle ulaşımı geliştirilmeli, hızlı tren projesi Konya Ankara hattıyla sınırlı kalmamalı, Antalya-Konya-Kapadokya-Kayseri-Sivas hattı üzerinde projeler gerçekleştirilmelidir. Mersin limanı ve serbest bölgesine hızlı bir şekilde özellikle konteynır taşımacılığına müsait bir alt yapının Konya’da oluşturulması elzemdir. Konya gibi şehirlerde yılın 9 ayında güneş enerjisinden faydalanılabilir ve faydalanılmalıdır. Ayrıca, Hidro-Elektrik ve Rüzgar Türbinlerinin imalatı ve Rüzgâr Enerjisi için teşvikler artırılmalıdır. Konya bir kültür başkentidir. Geçmişten aldığı tarihi mirası ile Anadolu’da olduğu kadar dünya için de önemli bir tarih ve kültür merkezidir. 2023 yılına kadarki süreçte Konya mutlaka Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmelidir.

Bu başlıklar daha da arttırılabilir, ancak öne çıkan en önemli projelerin başında bunlar gelmektedir.

Anadolu’da lider ve marka,

Kaynakları etkin bir şekilde kullanan yenilikçi,

Sosyo ekonomik yapısı güçlü, lider,
 Sürdürülebilir kalkınmayı benimseyen güçlü,

2023 Türkiye’sine yakışır vizyon sahibi,

 Rekabetçilik temelinde gelişen dinamik,

 Ortak hareket bilincine sahip tek vücut,

 Özgün ve güçlü kültürel mirasına sahip çıkan vefakar,

 Çözümlerin ve yarınların tartışıldığı pozitif,

 Eleştiren değil, geliştiren siyasi anlayışa sahip,

 Üreterek gelişen, gelişerek büyüyen Şehir Konya için bu göreve talibim. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA