• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahlak Şurası 22 Kasımda Konyada toplanacak
19 Kasım 2013 Salı 13:18

Ahlak Şurası 22 Kasım'da Konya'da toplanacak

Türkiye Yazarlar Birliği'nin Konya Büyükşehir Belediyesi ile düzenlediği Türkiye 2. Ahlak Şurası, 22-24 Kasım'da Konya'da yapılacak.

TYB Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu, şurada siyaset ahlakının ele alınacağını belirterek, beş ayrı oturumda 27 ilim ve fikir adamının düşüncelerini beyan etme imkanı bulacağını ifade etti.

Köseoğlu, şuranın açılışına akademisyen ve siyaset felsefecisi kimliği ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılmasını beklediklerini kaydetti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığının desteği ve Türkiye Yazarlar Birliğinin düzenlemesi ile hazırlıklarda son noktaya ulaşılan Ahlak Şurası'nda, Siyaset Ahlakının Felsefi Temelleri, Uluslararası Siyasetinin Ahlaki Sorgulanması, Müslüman Ülkelerde Siyaset ve Ahlak İlişkisi, Ekonomi Politikaları ve Ahlak konu başlıkları değerlendirmeye tutulacak.

Açılış konuşmalarını Prof. Dr. Yasin Aktay’ın oturum başkanlığında iki değerli akademisyenin yapacağı şuranın ilk gününde, eski devlet bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın ahlaktan siyasete, siyasetten ahlaka varışın imkanlarını sorgulayacak. Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç yüzyıllar öncesinden Hz. Mevlana'nın eserlerini işleyecek, İlahiyatçı Doç. Dr. Hasan Yücel Başdemir, ahlak ve tabiat ilişkisini irdelerken, siyaset bilimci Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, modern batı siyasetinin ahlak temellerini tartışacak.

Şuranın ikinci günde ise Suriye ve Mısır sorunları Prof. Dr. Muhittin Ataman,  Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Prof. Dr. Ramazan Gözen ve Prof. Dr. Berdal Aral tarafından mercek altına alınacak. Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç'in oturum başkanlığında Doç. Dr. Süleyman Elik ve Doç. Dr. Adem Çaylak İran siyasetini, Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu ve yazar Abdurrahman Arslan ise Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri'nin siyasetini tartışmaya açacak. Prof. Dr. Mustafa Acar ve Prof. Dr. Atilla Yayla liberal ekonomiler, Doç. Dr. Cem Somel ve Prof. Dr. Mehmet Bulut ise ekonomi politikalarında ahlak ve adalet meseleleri üzerine sorular soracak.

Şuranın son gününde şura boyunca görev alan oturum başkanları sonuç bildirgesine şekil vermek için kendilerine ve salona söz verecek. Sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sona erecek etkinlikte, katılımcılar Konya'yı gezme fırsatı sunulacak. Tebliğler, müzakere metinleri ve sonuç bildirgesi ise kitaplaştırılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA