• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ağrının faturası 60 milyar dolar
16 Mart 2009 Pazartesi 10:45

Ağrı'nın faturası 60 milyar dolar

Dünya Ağrı Enstitüsü (WIP) Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, kronik ağrıya bağlı olarak her yıl dünyada 700 milyon iş günü ve 60 milyar dolarlık bir parasal kaybın ortaya çıktığını söyledi.
Kronik ağrının toplumsal bir sorun olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erdine,"Her yıl kronik ağrıya bağlı olarak dünyada 700 milyon iş günü ve 60 milyar dolarlık çok büyük bir kayıp ortaya çıkar. Türkiye'de ise yanlış kullanılan ağrı kesici miktarı, kişi başı 2 kutudur, yani 70 milyon insan eşittir 140 milyon kutu eder, bu da tek başına toplumsal bir sorundur" dedi.
 
Dünya Ağrı Enstitüsü'nün (World Institute of Pain -WIP) 5. Uluslar arası Kongresi için New York'ta bulunan WIP Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, ağrının tıpta bir bilim dalı olduğunu söyledi. Erdine, ağrının basite alınamayacağını bu rahatsızlığında bir hastalık olduğunu dile getirdi.
 
Ağrısı olan hastalara yalnızca ilaç kullanımın doktorlar tarafından düzgün öğretilmesi durumunda hastaların yüzde 85'inde daha hızlı iyileşme sağlanacağını savunan Prof. Dr. Erdine, bunun aynı zamanda devlete de çok büyük oranda kar sağlayacağına vurguda bulundu. Ağrı kesicilerinin yanlış kullanılmasına Erdine, yemekten sonra alınan ilaçları örnek gösterdi. Erdine, yemekler arasındaki zaman fakına dikkat çekerek, "Sabah ile öğle yemekleri arasında 4 saat fark var ancak akşam ile sabah arasında 12 saat. Hasta yemek sonrası ilaç alınca haliyle gece ağrıları yeniden nüksediyor ve bu da tedavinin uzamasına neden oluyor." diye konuştu.
 
Dünya genelinde ağrı hastalığı nedeniyle yıllık işgücü kaybının 700 milyon gün olduğuna işaret eden Erdine, parasal maliyetinin de 60 milyar dolar olduğunu açıkladı.
 
TÜRKİYE AĞRI TEDAVİSİNDE DÜNYA GENELİNDE İYİ KONUMDA
 
New York'ta bir basın toplantısı düzenleyen Erdine ve Sağlık Bakanlığı Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'de ağrı tedavisindeki konuma ilişkin Erdine, dünya da iyi bir yere sahip olduğunu ve 24 Tıp fakültesinde halen algoloji (ağrı) bilim dallarının faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Yakında yürürlüğe girmesi beklenen 'Tıpta Uzmanlık Tüzüğü'nde algolojinin yan dal olarak yer alacağına dikkat çeken Prof. Dr. Erdine, ağrı tedavisinin uzmanlık gerektirdiğini ve bunun da ancak eğitimle doktorlara verilebileceğini vurguladı.
 
Türkiye'nin algolojide önemli mesafe kaydetmesine rağmen hala ciddi sıkıntıları olduğunu belirten Erdine, bu zorlukların başında da morfin ve benzeri ilaçların hastalara reçetelenmesinde büyük kısıtlamalar yaşandığını aktardı.
 
Kongre hakkında da bilgi veren Erdine, dünyadan 2 bin 400 ağrı uzmanı ve bu alanda uzmanlaşmış sağlık personelinin katıldığını ifade etti. Erdine, "Amerika'dan 440, Türkiye'den ise 120 doktor kongreye iştirak etti. En çok katılan ülke sıralamasında Türkiye üçüncü durumda ve bu çok iyi bizler açısından." diye konuştu. Türk bilim adamı, Kongre'nin amacını "Uluslararası kongreler, bölgesel sempozyumlar ve girişimsel ağrı tedavi deneyimlerinin paylaşıldığı çalışma grupları ile ilaçla tedavide başarılı uygulamaların, en yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin tüm sağlık profesyonellerine ulaşması ve tedavide ortak eğitim işbirlikleri inşa edilmesine destek olmak" olarak açıkladı.
 
WIP'nin 1993 yılında 5 doktor tarafından kurulduğuna vurguda bulunan Erdine, kendisinin de bu ilk beş arasında olduğunu söyledi. 2008-2011 dönemlerinde WIP'nin başkanlığını yürüteceğine değinen Erdine, önümüzdeki yılda aynı kongrenin altıncısının Seul'da yapılacağını kaydetti.
 
PROF. DR. KAPICIOĞLU: "YÖNETMELİK TAHMİNİMCE İKİ AYA KADAR ÇIKAR"
 
Tıpta Uzmanlık Tüzüğü'nün iki aya kadar çıkacağını tahmin ettiğini aktaran Sağlık Eğitim Genel Müdürü Kapıcıoğlu, aynı şekilde bu yeni yönetmelikte 44 ana ve 44 yan olmak üzere 88 uzmanlık alanının olduğunu anlattı. Ağrı tedavisinin yeni tüzük ile resmi olarak tıp alanında kabul edileceğine işaret eden Kapıcıoğlu, bu uzmanlığında artık eğitimle verilerek sertifikalaşacağını kaydetti.
Türkiye'de hala ciddi oranda sağlık mensubu açığının olduğunun altını çizen Kapıcıoğlu, ancak bu sene biraz olsun tıp fakültelerinde kapasite artırımının sağlanabildiğini dile getirdi.

CİHAN

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA