• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afyon kaplıcaları şifa dağıtıyor
12 Mart 2011 Cumartesi 15:22

Afyon kaplıcaları şifa dağıtıyor

Bu merkezler bir çok hastalığa deva olan şifayı insanlara sunuyor.
Afyon sahip olduğu çok sayıda termal kaynak ile romatizma, felç, farenjit ve deri iltihaplarına şifa dağıtıyor.
 
Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibolu, "Hüdai Kaplıcaları diğerlerinden farklı olarak zihin yorgunluğu ve ruhsal hastalıklara da iyi geliyor" dedi...
Türkiye'nin kaplıcaları ile ünlü şehirlerinden biri de Afyon. Birbirinden farklı termal kaynaklara sahip Hüdai, Ömer, Heybeli ve Gazlıgöl kaplıcaları, villa, apart otel seçenekleriyle hizmet veriyor.
 
17 hastalığa çözüm
Hüdai Kaplıcaları: Afyon-Antalya karayolu üzerinde yer alan kaplıcalar, özellikle çamur
banyosuyla tanınıyor.
kaplıcalardaki çamurun romatizma, eklem kireçlenmesi, felç, kırık çıkık tedavisinde, çocuk felcinde ve kadın hastalıklarının tedavisine iyi geldiği biliniyor. Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibolu, dünyada sadece 3 kaplıcada bulunan özelliklere sahip olduklarını söyledi. Kaplıcalarda 17 çeşit hastalığın tedavisinin yapıldığını belirten Elibolu, "Zihin yorgunluğu ve ruhsal hastalıkların çaresi de bizde. 250 apart ve 164 odalı bir tesisimiz bulunuyor" dedi.
 
Selülite çare oluyor
Ömer Kaplıcaları: 35 adet villa, 20 yataklı apart otel, 1 adet kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet Türk Hamamı ve 1 adet kapalı büyük yüzme havuzuyla tatil ve tedavi için hizmet veriyor. Yetkililer, bu kaplıcaların romantizmal hastalıklara, eklem rahatsızlıklarına ve kısırlık, bronşite faydalı olduğu söylüyor. Ayrıca sular selülite de iyi geliyor.
Solunumda etkili Gazlıgöl Kaplıcaları: İhsaniye ilçesindeki kaplıcalar, içme ve banyo tedavilerinde faydalanılıyor. Solunum yollarında rahatsızlıklarında etkili olan kaplıcalar, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı da öneriliyor.
 
Heybeli Kaplıcası farenjitte öneriliyor
Afyon-Konyayoluüze rinde Afyon'a 30 kilometre uzaklıkta yer alı yor. 150 yatak kapasitende ve açık ve kapalı termal havuzlarının bulunduğu kaplıcada, özellikle deri iltihapla rından oluşan hastalıklarının tedavisine iyi geliyor. Heybeli kaplıcası romatizmal tedavilerde, nezle ve farenjit vakalarında ve kadın hastalıklarında da öneriliyor.
 
Bizans ve Selçuklu'nun sağlık merkezi
Sarıkaya Kaplıcası: Sarıkaya ilçesindeki kaplıca 48 derece sıcaklıktaki suyu ile mevrit, nevralji, kronik romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Günde 5 bin 700 kişiye hizmet veriyor.
 
Kırık çıkık tedavisi
Boğazlıyan Bahariye Kaplıcası: Boğazlıyan ilçesine 4.5 kilometre uzaklığındaki Bahariye köyü yakınlarında yer alıyor. 32 derece sıcaklığındaki su, kuyuların bulunduğu düzlükte 28 derece sıcaklığında bir de gölet oluşturuyor. Bu suyun romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri ve kadın hastalıkları için kaplıca tedavisinde kullanılabileceği biliniyor.
Sorgun Kaplıcası’nda sıcaklık 61 derece Yozgat'ın Sorgun ilçesine 2 kilometre uzaklıkta yer alan kaplıca, Yozgat'taki diğer termal kaynaklara göre daha geniş bir alanı kaplıyor.
 
Yıl içerisinde 5061 derece arasında değişen Sorgun kaplıcasının suyu ağrılar, kronik iltihaplı hastalıklar ve spazm benzeri hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu biliniyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA