• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afrikaya en güzel yardım
13 Nisan 2012 Cuma 16:27

Afrika'ya en güzel yardım

İHH-AYDER Etiyopyada başlattığı 100 bin Kuran-ı Kerim dağıtım projesi tüm hızıyla devam ediyor.
İHH-AYDER Etiyopya’da başlattığı 100 bin Kur’an-ı Kerim dağıtım projesi tüm hızıyla devam ediyor. İHH-AYDER Vakfı, yaklaşık olarak 55 milyon Müslüman’ın yaşadığı Etiyopya’da özellikle dini derslerinin verildiği medrese ve camilere Kur’an dağıtımı gerçekleştiriyor.

Öğrenci çokluğu ve Kur’an azlığı nedeniyle, Etiyopya’nın bazı bölgelerinde hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin eline 24 günde bir Kur’an-ı Kerim ulaştığı biliniyor. Öğrenciler, Kuran'ı Kerim'in yeterli sayıda olmaması nedeniyle hafızlık eğitimi almakta zorlanıyor. Afrika’nın yoksul ülkelerinden olan Etiyopya’ya giden İHH-AYDER ekibi, 15 bin Kur’an-ı Kerim dağıtımını tamamladı. Kur’anlar özellikle İHH ekiplerinin ulaştığı Etiyopya’nın fakir bölgelerinde dağıtıldı.

  Müslüman Afrika halkı misyoner çalışmalarına karşı medrese eğitimine büyük önem veriyor. Sömürü nedeniyle fakir kalan Etiyopyalılar yazılı Kur’an bulamadıkları için farklı eğitim sistemleri geliştiriyor. Genellikle çeşitli zorlukların bir gelenek olarak şekillendirdiği şifahi eğitim sistemini uygulayan Etiyopyalı eğitimciler, derslerin tamamlanması için Mushaf yokluğundan şikâyet ediyor.

  Batılı misyonerlerin en etkin olduğu Afrika’da halkın kendi din ve kültürünü devam ettirmelerine yönelik çalışmalar sürüyor. Etiyopya’nın fakir bölgelerinden Desi’de bulunan medrese ve camilere 15 bin Kur’an dağıtımını gerçekleştirildi. İHH tarafından Etiyopya’da dağıtımı planlanan 100 bin Kur’an-ı Kerim’in dağıtımı farklı bölgelerde devam edecek.
 Bir Kur’an-ı Kerim maliyeti  8 TL ‘dir. İHH-AYDER Vakfı’na bu konuda bağış yapmak isteyenler  online bağış ile yapacağınız yardımlarda bağış kısmına "ETİYOPYA KURAN PROJESİ" yazılması gerekmektedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA