• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afrikalı dini liderler Konyada
25 Kasım 2011 Cuma 14:42

Afrikalı dini liderler Konya'da

2. Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesine katılmak üzere Türkiye'de bulunan Afrikalı Müslüman dini liderler Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş ile birlikte Konya'ya geldi
2. Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesine katılmak üzere Türkiye'de bulunan Afrikalı Müslüman dini liderler Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş ile birlikte Konya'ya geldi
     Cuma namazı öncesi Konya'ya gelen heyet, Komorlor Adası eski Cumhurbaşkanı Ahmet Abdullah Muhammet Çambo tarafından Hacıveysizade Cami'nde verilen vaazı dinledi.
     Başkan Yardımcısı Keleş, Cuma namazını Hacıveysizade Cami'nde kıldırdı.
     Burada Cuma hutbesini veren Keleş, İslamiyetin asabiyete dayalı ırkçı anlayışların egemen olduğu bir toplumda, köle azatlısı Bilal-i Habeşi'yi, Kureyş kabilesinin lider olarak kabul ettiği Ebü Süfyan'ın önüne geçiren büyük bir kardeşlik devrimi olduğunu belirtti.
     Keleş, İslamın ırkları, coğrafyaları, dilleri, renkleri ve kültürleri farklı milyonlarca insanı kaynaştıran, aynı yüce değerler etrafında birleştiren evrensel bir nizam olduğunu, devlet başkanıyla hizmetliyi Allah huzurunda aynı safa dizen bir eşitlik tablosu olduğunu bildirdi.
     İslamın halife ile Müslüman olmayan bir vatandaşı hakim karşısında yan yana ayakta tutan bir hukuk sistemi olduğunu vurgulayan Keleş, hutbesine şöyle devam etti:
     ''Bütün bunlar Kur'an ve Sünnetin temel ilkeleri ışığında ortaya konmuş, İslam kardeşliğinin olmazsa olmazı niteliğindeki temel yaklaşımlardır. İnsanları 'Arap ve Arap olmayan', 'Arap, Acem' diye ikiye ayıran ve 'Arap olmayanların hiç bir şekilde Arap olanlara eşit olamayacağı' anlayışına sahip olan bir toplumda Peygamberimiz, 'Arap'ın Arap olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Arap olmayanın da Araba hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir' şiarını öylesine gür bir seda ile seslendirmiştir ki, böylece insanın insana, insanın topluma, toplumun insana, bir ırkın başka bir ırka tahakküm anlayışı ortadan kaldırılmış ve İslam kardeşliği bu sağlam temeller üzerine kurulmuştur.''
     Keleş, İslam kardeşliğini kuran bağların menfaatten, beklentilerden kaynaklanan bağlar olmadığını, menfaatlere dayalı bağların menfaatlerin sona ermesiyle nihayet bulacağını dile getirdi.
     Hutbenin ardından Keleş, Cuma namazını kıldırdı. Namazın ardından Afrikalı dini liderler camide bulunan cemaatle sohbet etti.
     Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, programındaki değişiklik nedeniyle etkinliğe katılmadı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA