• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’ın Konyalı işadamlarına ihtiyacı var
23 Mayıs 2010 Pazar 13:30

Afganistan’ın Konyalı işadamlarına ihtiyacı var

Çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Konyaya gelen Afganistan İslam Cumhuriyeti Ticaret Ataşesi Alihan Khawari MÜSİAD Konya Şubesini ziyaret etti.

Çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Afganistan İslam Cumhuriyeti Ticaret Ataşesi Alihan Khawari MÜSİAD Konya Şubesini ziyaret etti.

Afganistan İslam Cumhuriyeti Ticaret Ataşesi Alihan Khawari MÜSİAD Konya Şubesi’ni ziyaret ederek öğle yemeği yedi. Görüşmede MÜSİAD Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz ve MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri hazır bulundu.

Yapılan ziyaretten fazlasıyla memnun olduğunu belirten MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin Türkiye için büyük önem ve anlam taşıdığını belirterek şunları kaydetti: “Bizler için Afganistan geçmişten günümüze hep kardeş gözüyle baktığımız bir kardeş ülkedir. Afganistan ile hep iyi ilişkiler içerisinde olduk. Nitekim yakın zamanda Afganistan’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’da bunları söylemiş ve ilişkilerin daha da arttırılması için çalışmaların başlatılacağını ifade etmiştir. Bizde Konya’lı işadamları olarak Afganistan’a ve Afganistan ile ticari ilişkilere önem veriyoruz ve işadamlarımızın Afganistan ile bağlantı sağlamalarını çalışıyoruz. Afganistan için Türkiye ve Türkiye içinse Afganistan iyi bir pazardır. Karşılıklı olarak yapılacak olan ticaretler her iki ülke halkını birbirine daha iyi bağlayacaktır” dedi.

Konya’nın önemine de değinen Başkan Korkmaz; “coğrafi yapısı ile ülke içerisindeki merkezi konumu ile gelişmiş ve gelişmekte olan bir şehir olan Konya’mızda sanayicimize ve işadamımıza yardımcı olmak bizim en büyük vazifelerimizdendir. Sanayimizi ve şehrimizi geliştirmek adına MÜSİAD olarak üzerimize düşen görevleri yaptığımız inancındayız. Bizler sanayici işadamları olarak Konya’mızın ve ülkemizin ticari faaliyetlerinin artmasını da istemekteyiz. Bu noktada bizlerle ticari ilişkiler içerisinde çalışacak olan dış ticaret erbaplarına da ihtiyaç duymaktayız. Konya’mızı ve ülkemizi ticari anlamda daha ileri noktalara taşımak için elimizden geleni fazlasıyla yapmaya hazırız. Bugün bize yaptığınız ziyaretle Konya-Afganistan arası ticari bağlarımızın geliştirilmesi noktasında görüşmelerde bulunduk. Biz inanıyoruz ki şehrimiz Afganistan İslam Cumhuriyeti’ne ihtiyaç duyulan malları satacak güce ve potansiyele sahiptir. Bu noktada elimizden gelenin fazlasını yaparak bu hacmi genişletmeye çalışacağız” dedi.

2000 yılında bir yıl süreyle Konya’da okuduğunu ifade eden Afganistan İslam Cumhuriyeti Ticaret Ataşesi Alihan Khawari Konya’nın kendisi için büyük bir önem taşıdığını belirtti. Konya’ya ilk geldiği günden bu yana Konya’ya ve Hz. Mevlana’ya büyük bir hayranlık duyduğunu kaydeden Khawari Afganistan’daki son durumlara da değindi. Alihan Khawari; “Konya sanayisini ve ticaretini öğrencilik yıllarımdan bu yana takip ediyorum. Sanayisi bu denli gelişmiş ve sürekli gelişme eğilimi içerisinde olan bir şehrin işadamları olarak çalışmalarınızdan ötürü öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Afganistan’ın sizin gibi işadamlarına şu an çok ihtiyacı var. Afganistan Türk işadamları için çok iyi bir Pazar. Ülke olarak en küçük yatırımlara bile ihtiyacımız var. Toparlanmaya başladığımız şu son 8 yıllık süre zarfında en büyük eksiğimiz yabancı yatırımlar oldu. Yabancı yatırımcılarımızın en çok çekindikleri nokta güvenlik problemi fakat Pakistan-İran sınırı dışında ülke geneli güvenli ve güvenlik problemi yok. Kanunlarımız dış yatırımcılarımız için çok uygun. Ortaklık şartı aranmıyor” diyen Khawari ülkelerinde paketleme tesislerinin dahi olmadığını belirtti. Afganistan Ataşesi: “Ülkemizde sütün çok fazla olmasına rağmen süt işleme tesislerimiz yok. İhtiyaçtan fazla ceviz üretilmesine rağmen ceviz işleyecek tesis ve mekanlarımız yok. Bu noktada siz Konya’lı sanayicilerden destek ve yatırım bekliyoruz” dedi.

Yabancı yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Alihan Khawari, Afganistan’a yatırım yapmak isteyen işadamlarının mutlaka kendileri ile irtibata geçmelerini istedi.

Ziyaretin sonunda MÜSİAD Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz Afganistan İslam Cumhuriyeti Ticaret Ataşesi Alihan Khawari’ye Hz. Mevlana’na ve semazen tasvirinin bulunduğu ebru süslemeli bir tablo hediye etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA