• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan Meclis Başkanı Konyada
10 Ocak 2012 Salı 16:45

Afganistan Meclis Başkanı Konya'da

Konya'nın Akşehir ilçesinde Türk Telekom'a ait haberleşme nakil hattı kablolarını çalmaya çalıştığı ileri sürülen 2 kişi gözaltına alındı.
Afganistan Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya görüşü, tüm dünyadaki Müslümanları kapsıyor' dedi.
Afganistan Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya görüşünün, tüm dünyadaki Müslümanları kapsadığını belirterek, ''Marmara Gemisi'nin Gazze'ye gidişinde, İsrail tarafından yapılan saldırıda Türkiye'nin tutumu, İslamda sınır olmadığını, tüm Müslümanların dertlerinin kalpten hissedildiğini gösterdi'' dedi.
    
 TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in davetlisi olarak Ankara'ya gelen Afganistan Meclis Başkanı İbrahimi ve beraberindeki 30 kişilik parlamenter heyet, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret etti.
    
İbrahimi, ziyarette yaptığı konuşmada, Konya'nın tüm Afganların gözünde Mevlana'nın şehri olarak gözüktüğünü ifade ederek, Konya'ya gelen Afgan parlamenter heyetin kendi evlerine gelmiş gibi olduklarını söyledi.
    
Zor koşullar altında kalan iki milletin, değişik zamanlarda birbirlerinin yanında olduklarına dikkati çeken İbrahimi, ''Türk milleti, cömert bir millet. Kurtuluş Savaşı'nda, Afgan kardeşlerinin yaptığı yardımları unutmadılar. Her zaman bunu hatırlatıyorlar. Afganistan ile Türkiye tarihsel ve kültürel bir bağa sahiptir. Bu önemli bağ İslamdan kaynaklanmaktadır. Biz, buraya gelerek bu ilişkileri güçlendirerek, devam ettirmek istiyoruz'' dedi.
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya görüşünün tüm dünyadaki Müslümanları kapsadığını ifade eden İbrahimi, Marmara Gemisi'nin Gazze'ye gidişinde, İsrail tarafından yapılan saldırıda, Türkiye'nin tutumunun, İslamda sınır olmadığını, tüm Müslümanların dertlerinin kalpten hissedildiğinin gösterildiğini bildirdi. 
    
-''Mevlana, Afganistan ile Türkiye arasındaki en önemli bağdır''- 
    
Vali Doğan da Afganistan ile yakınlığın Mevlana'dan kaynaklığını belirterek, ''Konya'da Hz. Mevlana'nın ünlendiği yer olması nedeniyle Afganistan ile Türkiye arasındaki en önemli bağdır'' diye konuştu.
    
Mevlana'nın yaşadığı serüvenin Türk milletinin yaşadığı serüveninin benzeri olduğunu dile getiren Doğan, bugün Afganistan toprakları arasında bulunan Belh'in Türk kültürünün doğuş kaynağı olduğunu, oradan alınan değerlerin, burada karşılaşılanlarla yoğurarak batıya sefer yapıldığını söyledi.
    
Afganistan'dan alınan değerlerin başında sevgi, hoşgörü ve dayanışmanın bulunduğunu anlatan Doğan, Türklerin dara düştüğünde Afganlardan sevgi ve dayanışmasının görüldüğünü, İstiklal Savaşı yıllarının bunun tanığı olduğunu bildirdi.
    
Bugün de Türklerin, Afganlıların yanında olduğunu ifade eden Doğan, Afganlı öğrencilerin Konya'nın zenginliği olduğunu, devlet adamlarının ziyaretlerinde bu duyguyu yaşadıklarını kaydetti.
    
Konuşmaların ardından Vali Doğan, İbrahimi'ye Konyalı kadınların Selçuklu çinisinden yaptığı tabloyu, İbrahimi de Vali Doğan'a Hz. Mevlana'nın doğduğu Belh şehrinde yapılan çepen hediye etti.
    
Afganistan Meclis Başkanı İbrahimi ve beraberindeki parlamenter heyet, Mevlana Müzesi'ni ziyaret edip, daha sonra da sema gösterisi izleyecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA