• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adese halka açılıyor
25 Ekim 2011 Salı 12:52

Adese halka açılıyor

Perakende sektörünün yükselen değeri Adese halka açılıyor.
İttifak Holding'in perakende şirketi Adese halka arz ediliyor.
İttifak Holding CEO'su ve Adese Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Keser, şirket yöneticileri ile birlikte İstanbul'un ardından Konya'da Kule Plaza'da düzenlediği basın toplantısında halka arz süreci hakkında bilgi verdi. Güçlü alt yapısı, mali şeffaflığı ve hizmet kalitesinin yanı sıra istikrarlı gelişim çizgisiyle de dikkat çeken Adese'nin Türkiye'nin ilk 10 perakende şirketi arasında yer aldığını belirten Keser, halka arz sonrası yeni mağazalar açmayı planladıklarını söyledi. Keser, "Büyümeye açık bir sektör olarak bu alana yatırım yapmak, geleceği parlak bir alana yatırım yapmak anlamına da gelmektedir. Biz Adese olarak yatırımcıları geleceği parlak ve dinamik bir sektörün önde gelen oyuncularından birisine ortak olmaya davet ediyoruz" dedi.
2009 yılı sonunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmeye başlayan İttifak Holding hisselerinin ilk günlerde ortakların satışlarıyla aşırı değer kaybı yaşadığının hatırlatılması üzerine Keser, Adese hisselerinde böyle bir süreç yaşamayacaklarını anlattı.
 
Keser, "İttifak Holding o dönem arz değil kote olmuştu. Zaten yüzde 100 halka açık bir şirketti. O nedenle hisse satışı ve sermaye artırımı da yaşanmadığı için sadece kotasyon süreci yaşandı. İttifak Holding 1988 yılında kuruldu ve 1994 yılında Sermaye Piyasası Kurulu'na kayıt oldu. Bu geçtiğimiz süre zarfında, yani 2009'un son işlem gününe kadar İttifak Holding'in hisse senetleri alım satıma konu olamadı. Bu anlamda birikmiş ciddi bir arz yönünde bir yapı tahakkuk etmişti. İnşallah bu şartların hiçbiri Adese için söz konusu değil. Bu süreci hep birlikte yaşayacağız. Biz şirketimize, ülkemize ve sektörümüze güveniyoruz. Onun için böyle bir karar verdik ve gereğini de yapmak için çalışıyoruz" diye konuştu.
Keser, diğer grup şirketleri ile ilgili yakın bir tarihte halka arz düşünceleri olmadığını, bunu orta ve uzun vadede düşündüklerini kaydetti.
Talep toplama tarihleri 25 26 27 Ekim, fiyat aralığı da 7.75 9.75 lira olarak belirlenen şirket, halka arzdan elde edeceği gelirle yeni mağazalar açmayı planlıyor. Adese, yüzde 29.39'unu ek satışla birlikte yüzde 33.8'ini halka açarken, piyasa değerini 232.5 veya 292.5 milyon liraya çıkaracak. Ak Yatırım liderliğinde halka arz edilecek şirket hisselerinin yüzde 40'ı yurt içi bireysel, yüzde 20'si yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 40'ı ise yurt dışına ayrıldı. Halka arzın büyüklüğü, ek satış hariç 68 86 milyon lira aralığında olacak. 1991 yılında faaliyete başlayan Adese, Konya, Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Mersin, Bolu, Aksaray ve Karaman'da 136 mağaza ile 96 bin 664 metrekare satış alanı ve 3 bin 600'den fazla çalışanı ile hizmet veriyor. “İnsani değerler anlamında Anadolu’lu, kalite algısı bakımından evrensel bir markayız”
Sıtkı Erben “Organize perakendeciler pazar payını artıracak”
Gelişmiş ülkelerde organize perakendecilerin toplam gıda perakendeciliği pazarından aldığı payı %65-80 aralığında olduğunu belirten Adese Genel Müdür Yardımcısı Sıtkı Erben bu payın Türkiye’de henüz %41 seviyesinde olduğunu söyledi. Erben; “Türkiye gıda perakendeciliği sektöründe de önümüzdeki yıllarda gelişmiş ülkelerdekine benzer bir seyrin izleneceğine ve organize perakendecilerin pazardan aldığı payın artacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Adese olarak 9 ilde 136 mağaza ile hizmet verdiklerine değinen Erben, Konya’da iki, İstanbul, Ankara ve Mersin’de de birer adet olmak üzere toplam beş adet lojistik deponun da bulunduğuna dikkat çekti. Erben; “Adese’nin ticari gayrimenkul yatırımları arasında Konya Kulesite AVM, Aksaray Kültür Parksite AVM ve Ereğli Parksite AVM bulunmaktadır. Bu AVM’lerden düzenli kira geliri elde edilmektedir. Yapılan halka arzda mağazalarımızın yanı sıra bu AVM’ler de bulunmaktadır” dedi.

Atilla Penbeci “Piyasalardaki kilitlenmeyi Adese halka arzı açacak”
Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci Adese’nin halka arzıyla ilgili olarak piyasalarda yaşananan kilitlenmeyi açmayı hedeflediklerini söyledi. Penbeci “Doğru sektör ve şirket, doğru yatırım teması ve fiyatlama... Bu olguları bir araya getirdiğimiz zaman yatırımcılar için cazip bir yatırım hikayesi ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Adese hakkında
İttifak Holding’in perakendecilik sektöründeki markası olarak 1991 yılından beri faaliyet gösteren Adese, 9 ilde (Konya, Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Mersin, Bolu, Aksaray ve Karaman) 136 mağaza ile yılda 31,5 milyon müşteriye toplam 96.664 metrekare satış alanı ve 3 bin 600’den fazla çalışanı ile hizmet vermektedir. Adese’nin ticari gayrimenkul portföyünde Konya’daki Kulesite, Ereğli’deki Parksite ve Aksaray’daki Kültür Parksite alışveriş merkezleri ve Konya Kule Plaza İş Merkezi’nin bir bölümü yer almaktadır.

HALKA ARZIN KÜNYESİ
 Halka arz fiyat aralığı: 7,75-9,75 TL
 Talep toplama tarihleri: 25-26-27 Ekim 2011
 Halka arz yöntemi: Fiyat Aralığı ile Talep Toplama
 Halka arz edilen nominal tutar: 8.817.199 TL
 Halka açılacak oran: %29,39
 Ek satış hakkı: 1.322.579 TL
 Ek satış sonrası halka açıklık oranı: %33,8
 Halka arz şekli: Sermaye Artırımı (Ek satış olması halinde ortak satış)
 Aracılık yöntemi: En İyi Gayret
 Satmama taahhüdü: 180 gün
 Tahsisat grupları: Yurtiçi Bireysel %40, Yurtiçi Kurumsal %20, Yurtdışı Kurumsal %40
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA