• Konya32 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adem Esen, Hüseyin Üzülmez ve diğerleri

14 Ekim 2008 17:29
Malum kısa bir ayrılıktan sonra işe ve Konya’ya adapte olmakta pek zorlandığım söylenemez. Şehrin genel hava ve görüntüsüne alışırken, tempolu bir haftaya da merhaba demiş olduk.

Selçuklu Belediyesinin, kendi adını taşıyan sempozyumu bayram dönüşünün en önemli programıydı. Gittim, gördüm; dikkatimi çeken hususları da sizinle paylaşalım.

* Adem Esen bu konuda iyi işler yapıyor. Hem Selçuklu eserleri albümü, hem de sempozyum takdir edilmesi gereken çalışmalar. Sempozyumun Türkiye dışındaki Selçuklu şehirlerini kapsaması da iyi bir proje. Umarım gerçekleşir. Başkan Esen’in şehirleri en çok belediyeler bozuyor sözünü de bir yere yazalım, unutmayalım.

* Selçuk Üniversite Rektörü Süleyman Okudan’ın, o programda beklenen konuşması ne olmalıdır? Haliyle Selçuklu uygarlığı ile yapılan çalışmalardan, üniversitede ki bilimsel araştırmalardan, hele kendi adını taşıyorsa, bunu dünyada en iyi yapan olmaktan bahsetmesi beklenirdi. Oysa Süleyman Bey, Konya’da rektör olmanın şanslı yanından belediyelerin desteklerinden dem vurarak, Büyükşehir Başkanını çok sevdiğini, kendisine fahri doktora vereceklerinden bahsetti. Bu iltifatların sebebini tam anlayamadım.

*Tarihi kentler birliği başkanı da olan Mehmet Özhaseki’nin en önemli tespitinin üzerinde uzun uzun düşünmeliyiz. O tesbit şuydu; Bu kadar eski bir medeniyetin olduğu Anadolu’da neden çok sayıda eski eser bulunamaz? Cevap ise dramatik; -Kavim çatışmaları, - Moğollar, -Defineceler,- 1900’lü yıllardan sonra iş bilmeyen belediyeler.

*Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak, göreve ilk geldiğinde tarih konusunda iş bilmez belediye başkanı olduğunu göstermiş. Tarihi evi yok edip, yerine meydan yapmış. Facianın farkına vardığında artık çok geçmiş. Şimdi eski Adana’ya hiç bina yaptırmıyormuş.

*Bizim Başkan Tahir Akyürek ise her zamanki sakinliğindeydi o gün. “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” sözünün gücüyle Konya’nın neler yaptığını örnekledi.

*Programda Konyalı vekilleri temsilen bulunduğunu ifade eden Sami Güçlü’nün “Kendi değerlerine sahip olmayan milletlerin başka milletlerin gözünde değeri yoktur” ile “ tarih unutulmuş rüyaların yorumlanmasıdır” sözlerinin anlamını daha geniş kitlelerde de paylaşması gerekir.

*Bu tür programlarda Valiler ya da onlara vekalet edenler, kayda değer hiçbir şey söylemiyorlar. Neden acaba?

* Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın son konuşan olmanın ağırlığını taşıyan bir anlatım yaptığına şüphe yok. Bakanın “Beni bile Konya’nın birlik beraberliği şaşırttı” sözleri bilim merkezi için bile olsa güzeldi. Mehmet Aydın’ın “Biraz da ilahiyatçılığımı konuşturayım” dediğinde “Tamam şimdi Nisa-136’yı anlatacak” diye düşündüm. O “Kuran hikmetlerle dolu bir kitaptır” dedi.

*Bu sempozyumla ilgili son söz emeği geçenlere teşekkür olsun. İnanın Selçuklu medeniyetini anlamaya başlayınca bu yapılanlara çok daha farklı bir gözle bakıyorsunuz. Tebrikler Başkan Esen, Teşekkürler Selçuklu.

Konya gündemine tam olarak girdik dedik ya, işte onlardan biri de Ticaret Odasının öncülüğünde kurulacak olan Konya’nın ilk özel üniversitesinin tanıtım toplantısıydı. Başkan Hüseyin Üzülmez çalışma ekibiyle binanın mimari sunumu için basının karşına geçti. Sadece mimari sunumu diyordu; ama programın sonuna doğru, hemen her şeyi söyleyiverdi.

Başkan Üzülmez’in burada hakkını vermek lazım, sunum yapan mimara bile binanın detaylarını hatırlatması, açıkçası bende işi mimardan daha iyi bildiği izlenimi uyandırdı. Bu üniversite konusunda daha söyleyecek çok söz var.

Son söz global mali krizle ilgili olsun. Hafta sonu MÜSİAD’da seminer veren Yaşar Erdinç, bilgece şeyler söyledi. Neye yatırım yapmakla ilgili çok isabetli tüyolardı. Daha sonra uzunca bahsedelim bunlardan.
İşte böyle, Konya gündemine bir girdik ki sormayın
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA