• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADEF:Evliliğin temeli eğitime dayanıyor
14 Ocak 2012 Cumartesi 16:00

ADEF:'Evliliğin temeli eğitime dayanıyor'

ADEF son dönemde boşanmaların artış göstermesiyle ilgili olarak ortaklaşa basın açıklaması yaptı.
Yalova Aile Derneği, Kütahya Anadolu Aile Derneği, Konya Çağdaş Aile Derneği, Ankara Çağdaş Aile Eğitim ve Kültür Derneği, İnegöl Aile Hayatını İyileştirme Derneği ile birlikte ADEF son dönemde boşanmaların artış göstermesiyle ilgili olarak ortaklaşa basın açıklaması yaptılar.
2011 yılının 3. Döneminde (Temmuz, Ağustos, Eylül) boşanma sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 4,2 artarak 25.858’e yükseldiğini vurgulayan ADEF Başkanı Muzaffer Büyük, bu konuda en önemli çözümün, evlenecek gençlerin “aile eğitimi” almalarının önemini belirtti. Gençlerin aile yapısının sağlam, ilişkilerinin güçlü, dayanışma ve paylaşma duygusunun kuvvetli olması için eşlerin eğitim sorumluluklarını üstlenmeleri gerekir.

Evlenmeden önce eşler birbirlerini genelde farklı tanırlar, çünkü her ikisi de “maske” takmıştır. Bu bakımdan birbirlerini olması gerektiği gibi değil, yapmacık hareketlerden oluşan bir rol üstlenerek tanırlar. Birbirlerine karşı naziktirler. Yaptıkları hareketler hoşa gitmese bile hoş karşılanır, kabul görür. Nişanlılık dönemlerinde birbirlerinin hareketlerine karşı sabırlı olma tavrı sergilenir.

Evlilik gerçekleştikten sonra maskeler çıkartılır, gerçek kişilikler ortaya konulur. “Benim evlendiğim kişi bu değildi, bu olamaz, ben böyle bir kişiyle evlenmemiştim.” Diye şikayetler feryatlar başlar.
Aslında değişen bir şey yok, farklı bir kişiyle evlenilmedi, sadece görüntüler değişti. Yüzlerdeki maskeler düştü, artık eşlerin kendini karşı tarafa beğendirmek gibi bir derdi kalmadı. Her ikisi de kendilerini olduğu gibi bıraktı.
Bu durumda yapılacak tek şey eşlerin ayrılmayı tercih etme yerine birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleridir. Eşleri değiştirmeye kalkmayalım. Onunla “değişeceksin” diye savaşmayalım. Eşlerimizi değiştirmek için harcayacağımız zamanı onları kabullenmeye harcayalım. Yok, illa değiştireceğim diye devam edersek, bunu başaramayacağımız gibi geriye yorgunluk, ümitsizlik, mutsuz geçirdiğimiz zaman ve de en kötüsü ayrılık kalır.

Peygamberimizin: “Eğer eşinizin hoşlanmadığınız yönleri varsa hoşlandığınız yönünü düşünüp onunla geçinmeye bakın.” hadisi bu konuda bize ışık tutsun.
Boşanmaların artmasında diğer bir husus da sanal dünyanın getirdiği olumsuzluklar olduğunu ifade eden Muzaffer Büyük, bu tür olumsuzluklar ne yazık ki aile hayatımıza tuzak kurmaktadır.
Televizyon, internet, cep telefonu gibi iletişim araçlarının eşlerin arasındaki sevgiyi muhabbeti zedelediğini vurgulayan Muzaffer Büyük, dizilerde görülen “yakışıklı beylerin, güzel bayanların” yaptıkları hareketler ölçü alınarak eşlerin birbirlerinden beklentilerinin arttığını hatırlatarak bu pembe dizilerdeki sahte hayatın özenilecek bir yönünün olmadığını dolayısıyla bu gibi iletişim araçlarından olumlu yönlerinden istifade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak, aile saadetinin devam etmesi için altı çizilmesi gereken esasları şu şekilde ifade etti:

a. Eşlerin birbirlerini oldukları gibi kabullenme,

b. Taşıdıkları sorumlulukları paylaşma,

c. Birbirlerine karşı gösterdikleri fedakarlık,

d. Karşılaştıkları güçlüklere birlikte katlanma,

Ayrıca bütün bu sorunları aşmanın yegâne yolunun da maneviyatı yükseltmek olduğunu bilelim. Erkek, hanımını “bu bana Allah’ın bir emaneti”, kadın da kocasını “korunağı” olarak kabullenirse tüm problemler çözülür.

Anadolu Aile Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Kıvrak Hanımefendi yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Örnek ve model aile yapılarının topluma kazandırılması ve bu yolla topluma sağlıklı aile yapısının aşılanması merhalesi ile hayatımızda aileyi merkez konumuz yapma gereği hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Bu konuda toplumda duyarlılık taşıyan tüm kesimleri, geçmişte dede ve ninelerimiz; anne ve babalarımızdan aldığımız aile emanetine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Onları bir arada tutan milli, manevi ve ahlaki değerlere sahip çıkarak, boşanmanın bir çözüm olmadığı, aksine sorunların eğitimle aşılabileceği gerçeğinden hareketle aile eğitimlerine gereken önem verilmelidir.
Çağdaş Aile Derneği Başkanı Hüseyin Bulut Bey ise; Mevlana Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Aile Danışmanlığı” projemizde Uzman Eğitimcilerimiz tarafından ailelere çeşitli konularda ücretsiz olarak psikolojik destek verilmektedir. Bu hizmetimizi Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi günleri Mevlana Çarşısı 2. Katta bulunan Çağdaş Aile Derneğimizde müracaat eden ailelere sunmaktayız. İstekli aileler 0 332 353 21 62 nolu telefondan randevu alıp katılabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA