• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adaylardan son haberler

30 Mayıs 2007 01:15
Siyasi tansiyonun iyice yükseldiği bu günlerde aday adayları son haftaya girdi. Gelecek hafta bu sütunlarda adayların isimlerden bahsedeceğiz. İşte bu adaylığa giden yollardan biride tanıtım programları. AK Parti milletvekilliği için başvuran aday adaylarını pazar günü tanıma fırsatı bulduk.

Başvuran sayısı mevcut vekiller hariç 100’ü bulunca programda bir o kadar renkli oldu. Temayül, mülakat derken boş bir hafta sonu olamadığı için ancak yapılabilen tanıtım programında Konya’yı seven yeni yüzleri görmüş olduk.

Yeni yüzler diyorum çünkü tanıtım için gelenlerin bir kısmı Konya’da ikamet etmiyor. Bu, siyaset için şart değil belki, ancak aday adayı profiline baktığımızda hatırı sayılır bir kısmı uzun zamandır Konya’ya uzak. Bununla ilgili Konya’nın cazibe merkezi oluşu, bir sosyolojik araştırma konusu olabilir!

Siyasette hareketlilik son yıllarda görülmemiş ölçüde değişiyor. Seçim tarihi öne alınmadan Konya’da vekillerin yarısının değişebileceği konuşulurken, son bir aydır bu değişimin 3-5 arasında kalacağı dillendirildi. Bu güne geldiğimizde ise AK parti çevreleri Konya’daki değişimin yine yarıyı bulacağını telaffuz etmeye başladı. Konya’daki mevcut vekillerin bir kaçının başka şehirlere kaydırılması artık iyiden iyi konuşuluyor.

Durum bu haldeyken kimlerin gidip kimlerin geleceği bu yılki Türkiye ligi gibi oldu. Son dakikaya kadar hiç bir şey kesin değil. Sadece bazı öngörüler ve gelişmeler tahlil yapma imkânı sağlıyor. Bizde bu bağlamda gözlemlerimizi paylaşabileceğiz sizlerle.

Tüm yönetim kurulları ve teşkilatların isteği ve desteği ile aday olduğu anons edilen eski il başkanı Mustafa Çevik mevcut aday adayları içinde milletvekilliğine en yakın isim. AK Partiden 14 vekili olan Konya’da değişecek vekillerden birinin yerine Mustafa Çevik böylece geçmiş olacak.

Bu seçim dönenimde ilk kez bir kadın adayın vekil olması beklenen Konya’da bu konuda da farklı beklentiler var. 17 kadın aday vekil olmak için başvururken, bu isimlerden teşkilat destekli olanlar çok istekli. Tanıtım programında Fatma Serbest ve programa katılmayan Hürriyet Ersoy’un CV’leri dikkat çekiciydi. Bu hanımlardan biri AB diğeri Türki cumhuriyetler ağırlıklı çalışıyor.

Kadın aday konusunda en iyi çözümlerden biri şu olabilir. Konya’da 16 vekillik var, başvuran hanım sayısı, birini çıkarsak 16. Demek ki Konya’da bayan adayların hiç birini küstürmemek için ya hepsini aday yapmak lazım, ya da hiçbirini aday yapmamak gerekecek. Hangisini seçmeliyiz sizce?

Tanıtım programında bazı bölge adayları içinde kıyasıya bir yarış olacağı şimdiden aşikardı. Özellikle Beyşehir, Ereğli ve Cihanbeyli-Kulu bölgeleri için sıkı bir yarış olacak. Beyşehir bölgesinden çıkan aday sayısı azımsanmayacak kadar çoktu. Bunun sebebi adayların kendilerini mutlak vekil olarak görüp, mevcut vekilin gideceğine tam inanmalarından kaynaklanıyor olmalı. Haksız da değiller. Ancak şahsi kanaatim o ki, bu dönem Harun Tüfekçi, Seydişehir ve Beyşehir’i birlikte sürükleyecek ciddi bir performans gösterecek.

Ereğli’den çıkan adaylar ise daha derli toplu bir görüntü çizdiler. Ereğli’nin il olması gerektiğine inan biri olarak kalacak gidecek konusunda ciddi bir araştırmam olmadı. Her kafadan bir ses çıkan Ereğli’nin kendine gelmesi lazım.

Gelecek hafta adaylar belli olacak; ama aday adayları partilerine küsmeden, Türkiye’nin en önemli seçimine adaymış, seçilecekmiş gibi çalışmalı. AK Parti’de aday adaylarına sahip çıkmalı, 22 Temmuz seçimi için büyük bir hareket başlatmalı, Türkiye’yi istikrardan uzaklaştırmak isteyenlere cevap vermek için bu seçim iyi değerlendirilmeli.
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA