• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adaylara başkanlık getirecek 20 taktik
12 Ekim 2013 Cumartesi 22:48

Adaylara başkanlık getirecek 20 taktik

Siyasi partilerin seçim kampanyalarına başlaması nedeniyle partilerin ve adayların dikkat etmesi gereken 20 seçim taktiği listelendi.

Siyasi partilerin seçim kampanyalarına başlaması nedeniyle partilerin ve adayların dikkat etmesi gereken 20 seçim taktiği İletişim uzmanı ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Türkman tarafından listelendi.

Bilginin değişim hızının 6 saate inmesini dikkate alan Kerem Türkman, yöneticilerin ezberlediği bilgiye çok inanmasının en sık düşülen taktik hata olduğunu belirtti. İşte o taktikler;

-Geçmiş seçimlerden öğrenilenleri masaya yatırın. Size daha önce oy kaybettiren hataları tekrar etmemek için gerekli tedbirleri baştan belirleyip ekibinizi uyarın.

-Bugün seçim olsa kime oy verirdiniz" araştırmasını seçime en uzak zamanda yaptırın. Seçmenin kime oy vereceğini söylediği anketlere odaklanmak hata payını artırıyor. Bunun yerine, seçmenin eğilimlerini araştırarak öğrenin.

-ABD Başkanı bile her konuyu uzmanlarına sorar ama biz danışmayı bilmeyiz. Bir karar almadan önce danışmanlardan en iyi şekilde faydalanın.

-Başka liderlerden ve siyasi kampanyalardan gördüğünüzü taklit etmeye kalkmayın. Özgün ve samimi olmaya özen gösterin. Olduğunuz gibi olun.

-Bir seçime girerken, iktidar partisinin kazanma şansı muhalefete oranla 3 kat daha fazladır. Muhalefet adayları bunu hesaba katmak zorundadır. Bölgenizde hayat şartlarından memnuniyet yüzde 55’in üzerindeyse, iktidar adayı favori demektir. Bu durumda projelerinizin iktidarın adayından daha fazla ikna edici olması gerekir. Memnuniyet yüzde 40’tan daha düşükse, muhalif adaylar favoridir.

-Seçmene en çok önem verdikleri konuları sorun ve bu konularda ikna etmeye odaklanın. Kararsızların oyunu alabilmek için eğilimlerini bilmek zorundasınız.

-Özgürlük ve eleştirinin birlikte yaşayabileceğini kabul edin. Hangi siyasi görüşte olursanız olun, gerginleştirici bir dil yerine birleştirici temalar kullanın.

-Hiçbir medya kuruluşu ve mensubu ile polemiğe girmeyin. Gazeteci her gün yazar ama siz her gün cevap veremezsiniz. Demokratik toplumu ve toplumun özgür haber alma hakkını temsil eden gazetecileri savunun.

-Seçim sürecinde vaat ettiğiniz her konuyu takip edecek bir ekip oluşturun ve seçimi kazanırsanız verdiğiniz sözlerin takibinden sorumlu olacağınızı açıklayın.

-İdeolojik destek aldığınız seçmenle enerji harcamayın. Her seçimde, kazananı kararsızlar belirler. Kimlerin kararsız olduğunu, neden kararsız olduklarını, en önemlisi, neye göre karar vereceğini öğrenmeye odaklanın.

-Ülke nasıl olsa kutuplaştı diye her seçmenin mutlaka ideolojik nedenlerle oy tercihi yapacağını sanmayın. Türkiye seçmeni için projeler çok önemlidir. Bir seçmen, ailesinin daha iyi şartlarda yaşayacağına inandığı için veya yaşadığı bölgeye daha fazla turist geleceğine inandığı için de oy verebilir.

-Son ABD seçimlerinde, bilginin değişim hızı 6 saate indi. Seçmen medyayı iyi takip etse bile, gündemin değişim hızından dolayı sizi çabuk unutur. Hatırlanmak için sürekli medyanın gündemine gelmek gerekmez. Öyle projeleriniz olmalı ki, hem medya, hem de seçmen sizi konuşmaya devam etmeli.

-Size oy vermeyenlerin anti-kampanyasını muhatap almayın. Bu kampanyaların amacı rakibi mindere çekip yıpratmaktır. Kontrolünüzü kaybetmeyin ve seçmen nezdindeki en güçlü söyleminizi konuşmaya devam edin.

-Partinizle veya sizinle ilgili olumsuz düşünen seçmene dokunabilirseniz olumsuz görüşleri kırma şansınız olabilir. Seçmeni mahalle mahalle ayırıp iletişim kurmayın. Hedefiniz seçmenin aklına ve gönlüne girip size oy vermeye ikna etmek olmalı.

-Elitler partileri en çok zorlayan ve en çok enerji harcatan kitledir. Oysa elitler, sandıkta çoğunluk değildir. Enerjinizi proje üretmeye ve seçmeni ikna etmeye çalışarak harcarsanız, elitlerin onayını almadan da seçimi kazanabilirsiniz.

-Sosyal medyanın kurallarını, dilini ve kültürünü bilmeden iletişim yapmaya kalkarsanız kendinizle veya partinizle alay edilmesine neden olabilirsiniz. Bu işi mutlaka uzman ekiplere bırakın

-Yapacaklarınızın hesabını ekibinizin değil, kendinizin vereceğini söyleyin. Bu, güçlü liderliğin en önemli işaretidir ve seçmen üzerinde etkisi yüksektir.

-Seçim dönemlerinde yaptırılan işlerin ödemelerini seçim sonrası yapmak yerine ne kadar erken yaparsanız (ki bu aynı zamanda bir güç gösterisidir) hakkınızda o kadar iyi konuşulur

-Çevreci ve doğa dostu projeleri öne çıkarın. İnsanlar sizde, kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığını önemseyen bir vizyon görmek isteyecektir. Atık yönetimi ve çevrenin korunması yönünde projeleriniz olmak zorunda.

-Yapacaklarınızın hesabını ekibinizin değil, kendinizin vereceğini söyleyin. Bu, güçlü liderliğin en önemli işaretidir ve seçmen üzerinde etkisi yüksektir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA