• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adaylar hazırlanıyor
13 Ocak 2011 Perşembe 18:35

Adaylar hazırlanıyor

Siyasette genel seçim hazırlığı yaşanırken Selçuk Üniversitesinde ise kasım ayında yapılacak rektörlük seçimi için kulisler hızlandı. Potansiyel adaylar arasında geçen bazı profesörler, şimdiden nabız
REKTÖR ADAYLARI ÇALIŞMALARA BAŞLADI
Rektörlük seçimleri için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün henüz kesin bir takvim belirlememesine rağmen muhtemel rektör adayları ile ilgili kulis bilgileri üniversitede kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Muhtemel adaylar, rektör seçildikleri takdirde yapacakları çalışmaları anlatıyor. Üniversite içinde yeni rektör adaylarının çıkması beklenirken çok sayıda profesör ‘adayım’ demek için genel seçimlerinin sonucunu bekliyor.

MUHTEMEL REKTÖR ADAYLARI
Aday olabileceği konuşulan akademisyenler şöyle:
- Selçuklu Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şahin.
- Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Gökbel.
- Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neyhan Ergene.
- Selçuklu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut.
- Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Yıldız.
- Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal İzci.
- Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tahir Akgemci.
- Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ersöz.
- Ahmet Keleşoğlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Pehlivan.
- YÖK üyeleri Prof. Dr. Şaban Çalış ve Prof. Dr. Yavuz Atar
 
Türkiye’yi yaklaşan genel seçimlerin heyecanı sararken, Selçuk Üniversitesi’nde de Kasım ayı içerinde gerçekleştirilecek rektörlük seçimi için şimdiden çalışmalar başladı. Rektörlük seçimleri için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün henüz kesin bir takvim belirlememesine rağmen muhtemel rektör adayları ile ilgili kulis bilgileri üniversitede kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Bazı akademisyenler, rektörlük seçimleri için şimdiden çalışmaya başladı. Öğretim üyelerinin kapısını çalmaya başlayan adaylar, rektör seçildikleri takdirde yapacakları çalışmalar hakkında akademisyenlere bilgi veriyor.

BU DÖNEMDE DE ADAY OLACAKLAR MI?
Potansiyel rektör adayları arasında 5 Kasım 2007 seçimlerinde Süleyman Okudan’la birlikte yarışan Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız, Meram Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neyhan Ergene, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Pehlivan gibi isimler de yer alıyor. Geçtiğimiz dönem yarışan Meram Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Karalezli ve Meram Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu’nun tekrar aday olup olmayacağı ise şu an için bilinmiyor. Fakat geçtiğimiz dönem YÖK tarafından Cumhurbaşkanı’na sunulan rektör adayları listesinde yer alan Ferruh Yıldız, Safa Kapıcıoğlu, Giray Karalezli, Neyhan Ergene ve Mustafa Pehlivan’ın tekrar aday olması ağırlıklı bir ihtimal olarak görülüyor. Üniversite içinde yeni rektör adaylarının çıkması beklenirken çok sayıda profesör ‘adayım’ demek için genel seçimlerinin sonucunu bekliyor. Bu nedeni ise mevcut iktidarın seçimlerden güçlü çıkarsa anayasa değişikliği kapsamında YÖK yapısında değişikliğe gidecek olması. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın ‘kurumun üniversitelerin rektörlük seçimlerinden tamamen çekileceği’ yönündeki açıklamaları da bu durumu doğruluyor. YÖK Başkanı’nın açıklamalarına göre üniversitelerde oluşacak olan mütevelli heyet, o üniversitenin rektörünü seçecek, böylece hem tartışmalara son verileceği, hem de üniversitelerin güncel siyasetle iç içe olması engellenmiş olacağı düşünülüyor. Bu nedenle rektör adaylarından bazıları çalışmalara başlamadan önce genel seçimleri beklemeyi tercih ediyor. 

MUHTEMEL REKTÖR ADAYLARI İSE ŞU İSİMLERDEN OLUŞUYOR:
1- Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakki Gökbel.
2- Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neyhan Ergene.
3- Selçuklu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut.
4- Selçuklu Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şahin.
5- Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Yıldız.
6- Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal İzci.
7- Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tahir Akgemci.
8- Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ersöz.
9- Ahmet Keleşoğlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Pehlivan.
Öte yandan Selçuk Üniversitesi’nden YÖK üyeliğine seçilen Prof. Dr. Şaban Çalış ve Prof. Dr. Yavuz Atar’ın seçimin yaklaştığı dönemde aday olabileceği üniversite camiasında dile getiriliyor.
 
Hasan Ayhan - Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA