• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aday adaylarından kim şanslı?

15 Mart 2011 18:38

Pazartesi günü sona eren Ak Parti aday adaylığı için Konya ve Ankara’dan toplam 164 kişi başvurdu. 2002’de AK Parti’den aday adayı olanlar 70, 2007’de 100 kişiydi. Ak Parti’de çok yoğun bir telaş var. Aday adaylığı için son gün olduğu için milletvekilliği düşünenler adaylık başvurusu yapıyor. Bize de haberleri ve basın davetleri geliyor.

Geçen hafta değinmiştik, Konya’da kimler kalır kimler giderin aritmetik hesabına. Mevcut vekillerden gidecek isimleri tahmin etmenin gerçekten zor olduğunu kabul etmek lazım. Ancak en az yarısının değişeceği de bir vakıa.

Bu durumda aday adayları için 20 Mart’ta yapılacak temayül yoklaması ilk belirleyici faktör olacak.

20 Mart’a az bir süre kala adayların nasıl bir yolla kendilerini teşkilatlara tanıtacakları da ayrı bir soru işareti.

Bu konuda en hızlı hareket edip diğer adaylara göre baya yol alan isimlerin başında Ziya Özboyacı, Abdullah Ağralı ve Abdi Parlak geliyor. Parti mensubu da olan bu isimlerin gerek reklam gerek halkla ilişkiler çalışması Konya’da dikkat çekici boyutta.

Kendilerini tanıtmaya hiç ihtiyacı olmayanlar da var. Bunlardan uzun süredir Konya Kamuoyunun aday olup olmayacağını tartıştığı Pankobirlik Genel Başkanı  Recep Konuk  Ak Parti’den resmi başvurusunu yaptı. Konya, Ak Parti ve Recep Konuk için hayırlı bir karar olmasını diliyorum. Aynı şekilde üzerinde çok konuşulan KTO Başkanı Hüseyin Üzülmez de Ak Parti’den adaylığını açıkladı. Üzülmez’in performansı da merak edilen bir konu.

Konya’nın yakından tanıdığı Konya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Birlik Başkanı Latif Selvi’de adaylığını açıkladı. Kalabalık bir grupla yaptığı basın toplantısında Latif Selvi “Her zaman Hakk’ın ve haklının yanında olacağım” söylemiyle kendine güvenenlere önemli bir mesaj verdi.

Pazartesi günü adaylığını açıklayan Konya’nın ağır toplarından Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman’da üzerinde konuşulması gereken biri. Ankara tecrübesini Konya’nın kalkınması ve şehir gündemiyle birleştiren Akman’ın adaylık sürecini merakla takip edeceğiz.

Bu dönem Konya’dan kadın milletvekili sayısının ikiye çıkması söz konusu, teşkilattan gelen Leyla Erdal adaylığı açıklayan isimlerdendi. Cemile Biçer ise adaylardan başörtülü tek hanım olmasıyla farkını ortaya koyuyor.

Konya taşrası için çok sıkı bir yarış olacağı kesin. Özellikle Ereğli-Karapınar hattı ile Seydişehir-Beyşehir hattından sıkı bir çekişme olması bekleniyor.

Ereğlili İlahiyat profesörü Cem Zorlu’nun basın toplantısında eğitim konusunda söyledikleri dikkat çekiciydi. Zorlu da farklı bir profil çizecek görünüyor.

İsimler sadece bu kadar değil elbet. Eski il Başkanı Faruk Dügen, Doktor Mehmet Çolakoğlu, Büyükşehir Belediyesinden Mustafa Kavuş, Ercan Uslu, Nasır Ersöz, Osman Gürbüz, Partililerden, Suat Altınsoy, Ahmet Uykusuz, gençlerden Hasan Yel, Latif Cem Baran ve son anda adaylıklarını öğrendiğim M.Emin Parlaktürk,  Recep Öncel ilk aklıma gelen isimler.
Tabi Ankara bürokrasisinden de aday olmak için başvuru yapan çok isim var, onlarda hizmet etmek istiyorlar. Ancak Konya’da olanların daha şanslı olduğunu söylemeye gerek yok  sanırım.
Konya’yı Meclis’te temsil etmek büyük bir onur.
Bu işe en layık olanın seçilmesi tek temennimiz.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA