• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adalette tasfiye
27 Nisan 2014 Pazar 07:51

Adalet'te tasfiye

17-25 Aralık komplolarının ardından kamu kurumlarında başlatılan paralel tasfiyeler Adalet Bakanlığı'na da sıçradı.

Hükümete yönelik uluslararası bağlantıları da olan 17-25 Aralık darbe girişimleri sonrası devlet kurumlarında paralel şebekeye yönelik başlatılan tasfiye harekatı son olarak Adalet Bakanlığı'na sıçradı. Adalet Bakanlığı'nda, paralel yapıyla mücadele kapsamında 66 tetkik hakimi bakanlıktaki görevlerinden alınarak eski görev yerlerine iade edildi. Adalet Bakanlığı'nda görev yapan 66 tetkik hakiminin yetkilendirmeleri iptal edilerek, eski görev yerlerine gönderildi. Bakanlık tarafından, 25 Nisan Cuma günü 66 tetkik hakiminin yetkilendirilmesi iptal edilerek, aslen görev yaptıkları yerlerine iade işlemi yapıldı. Eski görev yerlerine gönderilme yazıları kendilerine tebliğ edilen hakimler önümüzdeki haftadan itibaren yeni görevlerine başlayacak. Paralel yapıyla bağlantılı olduğu öne sürülen 66 hakimin, bir süredir Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yaptığı öğrenildi.

PARALEL TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR

Devlet kurumlarındaki paralel çetenin yüzbinlerce kişiyi yıllar boyu hukuksuz şekilde dinlediğinin ortaya çıkmasıyla Türkiye genelindeki emniyet müdürlüklerinde soruşturmalar başlatılmış ve şimdiye dek yaklaşık 200 emniyet mensubu açığa alınmış, 3 bine yakın polisin de görev yeri değişmişti. TÜBİTAK tarafından üretilen kripto telefonları kullanan devletin üst düzey isimlerinin de telekulak mağduru olduğu belirlenince bu kurumda da tasfiye başlatılmış ve daire başkanlarıyla birlikte 100'ün üzerinde çalışanın görevine son verilmişti.

DEPREM SPK'YI DA VURDU

Paralel tasfiye dalgası geçtiğimiz günlerde 3 bakanlığı da vurmuş (Gençlik ve Spor Bakanlığı-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) ve bilgi işlem daire başkanları görevden alınmıştı. Müfettişlerin yaptığı incelemelerde dış destekli paralel yapıyla bağlantılı olduğu düşünülen çok sayıda personelle birlikte 2 bakanlığın (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) müsteşar yardımcıları da tasfiye edilmişti. Devlet kurumlarını bir ahtapot gibi saran çeteye yönelik incelemeler sonucu önceki gün de Sermaye Piyasası Kurulu'nda (SPK) operasyon gerçekleşmiş; 3'ü başkan yardımcısı 11'i de daire başkanı olmak üzere 14 ismin görevine son verilmişti.

Başbakanlık Müşaviri'ne yeni görev

Geçtiğimiz günlerde görevden almaların yaşandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarındaki atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı'na, Başbakanlık Müşaviri Ahmet Erdem atandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda açık bulunan Bakanlık Müşavirliklerine, Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Ferruh Parmaksız, Mehmet Latif Çiçek ve Cemil Yalman getirildi. Mekansal Planlama Genel Müdürlüğüne ise Bakanlık Müşaviri Yavuz Erdal Kayapınar atandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA