• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adalet tesis edildi
02 Aralık 2011 Cuma 14:58

Adalet tesis edildi

AK Parti Konya İl Teşkilatı tarafından yürütülen Siyaset Akademisi 2011 Eğitimleri eğitimlerin bu haftaki konuğu Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanel Demireldi

AK Parti Konya İl Teşkilatı tarafından yürütülen Siyaset Akademisi 2011 Eğitimleri eğitimlerin bu haftaki konuğu Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanel Demirel’di. Türkiye’de son 10 yılda insan hak ve özgürlükleri konusunda önemli ilerlemelerin olduğunu söyleyen Demirel; “AK Parti iktidarı, temel hak ve hürriyetlerde devrim niteliği taşıyan düzenlemeler yaptı. Bu sayede faili meçhul cinayetler, gözaltında işkenceler ve daha birçok haksızlık bitti” dedi.

AK Parti Konya İl Teşkilatı ve AR - GE Birim Başkanlığı tarafından yürütülen “Lider Ülke; Türkiye” ana temalı Siyaset Akademisi dersleri devam ediyor.

Alâeddin Konferans Salonu’ndaki eğitimlerin bu haftaki ikinci dersin konuğu Ankara Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanel Demirel’di. “Siyasal Kavramlar ve Türkiye’de Demokratikleşme” başlığı ile sunumunu yapan Demirel, siyaset ve demokrasi kavramlarının yanı sıra Türkiye’nin demokratikleşme sürecini ele aldı ve bu konulardaki bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

AK Parti iktidarının son 10 yılda temel hak ve hürriyetlerin tabana yayılması noktasında önemli ilerlemelerin kaydettiğini dile getiren Prof. Dr. Tanel Demirel, şunları kaydetti; “Türkiye’de AK Parti iktidarı, temel hak ve hürriyetler konusunda önemli şeyler yapmıştır. Özellikle gözaltında işkence ve kötü muamele ile gözaltında kayıp insan sayısı radikal anlamda azaltıldı.  Faili meçhul sayısı çok azaldı ve en önemlisi de derin devlete büyük darbe vuruldu. Ama daha yapacak çok iş var.”
 Türkiye’deki sivil – askeri bürokrasi konusuna da değinen Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanel Demirel, askeri vesayetin bitmesi için neler yapılması gerektiği ile ilgili görüşlerini de kursiyerlerle paylaştı. Demirel; “Askeri vesayetten kurtulmak için her şeyden önce Milli Savunma Bakanlığı’nın yeniden organize edilip askeri meselelerin çözümü için tamamen sivil bir örgütün ortaya çıkarılması gerekmektedir. Harp Akademisi’nin eğitim müfredatının mutlaka değişmesi gerekiyor. Asker ile sivil arasındaki kaynaşmanın oluşturulması için orduevlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü orduevleri askeri toplumdan tamamen soyutlayan bir yapıda. Yine TSK’daki kurmaylık sisteminin de yeniden sorgulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA