• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adalet Bakanı Erginden sert açıklama
27 Mart 2013 Çarşamba 17:50

Adalet Bakanı Ergin'den sert açıklama

Adalet Bakanı Ergin, çözüm süreciyle ilgili, ''Bir savcı, 'siz niye Türkiye'ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz' diye hesap mı soracak? Bu suçsa, ben bu suçu işliyorum'' dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Ergin, çözüm sürecinin aşamalarında, eylemsizlik, yurt dışına çıkma, demokratik adımların atılması ve sonuçta normalleşme sürecinin öngörüldüğünü belirtti. Ergin, takvime bağlı olan sürecin, işledikçe kamuoyu tarafından takip edilebileceğini kaydetti.
Detaylara boğmamak gereken süreçte şu anda önemli adımlar atıldığını ve önemli mesafelerin geçildiğini vurgulayan Ergin, şu anda eylemsizlikle beraber çekilme, yurt dışına çıkma sürecinin işleyeceğini ve bunun takip edileceğini ifade etti.
Çekilmenin toplumun gözü önünde, ''şuradan 3, şuradan 5 kişi çıktı'' şeklinde olmayacağını dile getiren Ergin, ''Ama bunu herkes algılayacak, toplum bunu hissedecek'' dedi.
Yaz bitmeden
Bakan Ergin, ''Eylemsizlik ve yurt dışına çıkış, yaz bitmeden tamamlanması gereken bir aşama. Yaz bitmeden diyorum, artık şartlara göre bakılacak. Sonuç itibariyle bu sorunun Türkiye'nin gündeminden çıkarılmasını hedefleyen bir çalışma içindeyiz. Ümit ediyorum ki seçim takvimi başlamadan bu sorunu aşmış oluruz'' diye konuştu.
Akil insanlar komisyonu
Akil insanlar komisyonunun ne zaman kurulacağı, yasaya ihtiyaç bulunup bulunmadığı sorusu üzerine de Ergin, şunları kaydetti:
''Akil insanlar dediğimiz grup ya da çalışma ekibi sivil inisiyatifin kendisidir. Siz bunu belli bir statüye, yasaya yaslamaya çalışırsanız sivillik özelliğini kaybeder, bir kurum haline gelir.
Bu da fonksiyonlarına zarar verir. Sivil olarak kalması, bu şekilde çalışması çok daha anlamlı. Bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yok.''
Bu suçsa...
BDP'nin süreci yönetenlerle ilgili yasal teminat istediğinin hatırlatılmasına karşılık da Ergin, bu aşamada yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını dile getirdi. ''Bir savcı çıkar da dava açarsa çok zor durumda kalabiliriz şeklinde kaygı var'' denilmesi üzerine Ergin, şöyle konuştu:
''Bir savcı çıktığında, 'siz niye Türkiye'ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz diye hesap mı soracaktır? Akan kanın, göz yaşının dindirilmesi için niçin gayret ediyorsunuz diye mi soracaktır? Bu suçsa ben bu suçu işliyorum burada.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA