• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Açılışı Başbakan Erdoğan yapacak
19 Kasım 2012 Pazartesi 13:09

Açılışı Başbakan Erdoğan yapacak

Türkiye'nin en büyük projelerinden birisi olan Konya Ovaları Projesi dahilinde yer alan yüzyılın rüyası Mavi Tünel ve bu tünele su verecek Bağbaşı Barajı açılıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Konya Ovası'nı suya kavuşturacak projeler bir bir hizmete alınıyor.
Bu kapsamda, yaklaşık 1 milyon 500 bin dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel 12 Aralık 2012'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.
Açılışı yapılacak Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel'e yıllık ortalama çevrilecek su miktarı 180 milyon metreküp olacak. Bu su ile Çumra Ovası'ndaki sulama suyu ihtiyacının karşılanması, yeraltı suyunun beslenmesi ve Konya şehrinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacının olan 100 milyon metreküp su karşılanacak.
Göksu Nehri üzerinde inşa edilen baraj ile Göksu Havzası'ndan Konya Kapalı Havzası'na su derive edilecek. Yüksekliği 115 metreye ulaşan ve 205 milyon metreküp depolama hacmine sahip baraj 106 milyon liraya mal oldu.
-Yüz yıllık rüya Mavi Tünel-
Göksu'dan Konya Kapalı Havzasına yılda 414 milyon metreküp su aktaracak 4,2 metre çapında ve 17 bin 34 metre uzunluğundaki yüz yıllık rüya mavi tünel ise 234 milyon liraya mal edildi.
Konya Ovası'nın önemli bir bölümünü sulanabilir hale getirecek olan Mavi Tünel Projesi; aşırı yeraltı suyu çekimini ve çöküntü obruklarının oluşmasını engelleyecek, aynı zamanda atık suların değerlendirilip, kuruyan göllere su takviye edilmesiyle ovadaki verimliliğin artmasını sağlayacak. Proje ile Konya önemli bir su potansiyeline sahip olacak.
Konya Ovası Proje (KOP) kapsamında inşa edilen ve toplam maliyetleri 340 milyon lira olan, dünyanın beşinci uzun tüneli Mavi Tünel ve ona su sağlayacak olan Bağbaşı Barajı'nın açılmasıyla, özellikle tahıl ağırlıklı kuru tarımın yapıldığı Konya'ya ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA