• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Açılışı Ahmet Davutoğlu yaptı
09 Mayıs 2013 Perşembe 15:04

Açılışı Ahmet Davutoğlu yaptı

Selçuklu Belediyesi tarafından Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosnada yeniden inşa edilen Saraybosna Mevlevihanesinin açılışı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunun katılımıyla gerçekleşti.
• Selçuklu Belediyesi tarafından Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna’da yeniden inşa edilen Saraybosna Mevlevihanesi’nin açılışı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.
• Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna 'nın Milyatska Nehri kenarındaki Bentbaşı mevkisinde bulunan ve 1950'lerde Yugoslavya dönemindeki "kültürel talanda" yıkılan tarihi Saraybosna Mevlevihanesi Selçuklu Belediyesi'nin maddi desteği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)’nın çalışmaları ile yeniden inşa edildi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 1463 yılında inşa edilen ve eski Yugoslavya döneminde yıkılan, daha sonra Konya'nın Selçuklu Belediyesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yeniden inşa edilen tarihi Saraybosna Mevlevihanesi'nin açılışını yaptı.
Saraybosna'ya hakim bir tepede, tarihi Sarı Tabiya'nın hemen altında ve Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kabrinin de bulunduğu Kovaçi Şehitliği'ne 50 metre uzaklıkta bulunan mevlevihanenin açılışı için düzenlenen törene, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TİKA Başkanı Serdar Çam, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Saraybosna'nın Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç, Konya Selçuklu Belediyesi Meclis üyeleri, Konyalı milletvekilleri ile çok sayıda yetkili ve vatandaş katıldı.
Mevlevihanenin açılışında yaptığı konuşmada, bu manevi ve tarihi mekanda, şehitlerin ve Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç ile tarihleri, asırları aşarak bir geleneğin bu günlere taşınmasına vesile olan Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin huzurunda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu; “Tarihi Saraybosna Mevlevihanesinin yeniden açılması nedeniyle Türkiye'nin Dışişleri Bakanı aynı zamanda bir Konyalı ve bir Saraybosna aşığı olarak olarak büyük gurur duyuyorum. Bu güzel eser Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna Hersek Cumhuriyeti arasındaki ezeli ve ebedi dostluğun bir nişanesi olarak inşallah ebediyete kadar burada kalacak. Medeniyetimizin Anadolu'daki ve Rumeli'deki bu 2 büyük abide şehri, bu eserle yine ebediyete kadar bağlanmış oluyor " dedi.
Gönülden gönüle konuşanlar için tercümana ihtiyaç olmaz
Davutoğlu, Saraybosna'ya önceki yıl Ramazan Bayramı için geldiğini ve burada onbinlerce insanın bulunduğu bir etkinlikte yaptığı konuşmayı hatırlatarak, şunları kaydetti:
"Binlerce kişiye Türkçe olarak 'eğer insanlığın kurduğu bütün şehirler yıklımış olsaydı ve geriye sadece Saraybosna kalmış olsaydı, Saraybosna üzerinden insanlık tekrar inşa edilirdi' dediğimde o binlerce kişi daha Boşnakça'ya tercüme edilmeden tekbirlerle ve alkışlarla bu cümleyi karşılamışlardı. O zaman bir öğrencim 'Hocam, bu Boşnaklar ne zaman Türkçe öğrendi, çünkü tercüme edilmeden alkışladılar' dedi. Ben de dedim ki 'Eğer biz dilden kulağa konuşmuş olsaydık o zaman tercümana ihtiyaç olurdu. Gönülden gönüle konuşanlar için tercümana ihtiyaç olmaz. Biz Türkler asırlarca Boşnak kardeşlerimizle gönülden gönüle konuştuk ve ebediyete kadar gönülden gönüle konuşacağız. Bunu kimse engelleyemez.
Konyalılar asırlarca Saraybosnalılar'la gönülden gönüle konuştular
Birbirlerini görmese dahi, aralarında asırlar geçse dahi hep gönülden gönüle konuşan şahsiyetlerin olduğuna işaret eden Davutoğlu, Mevlana Cellalettin Rumi ve ondan asırlar sonra onun felsefesini, onu derinliğini bu asra çok zor şartlarda yansıtan Aliya İzzetbegoviç'in gönülden gönüle konuşan büyük şahsiyetlerden biri oldu.
 Davutoğlu, "Ben her iki büyük şahsiyetin de kendimi manevi talebesi gören birisi olarak bugün Aliya İzzetbegoviç'in manevi huzurunda, mezarının hemen yanı başında binlerce şehitle birlikte, Mevlana Cellaleddin-i Rumi'nin bu mekanının hizmete giriyor olmasını da büyük bir huzur içinde karşılıyorum. Allah emeği geçenlerden razı olsun" diye konuştu.
Mevlevihanenin birçok kere yıkıldığını ve yeniden inşa edildiğini ve bunun şehrin kurucusu İsabey İshakoviç'in mevlevihanenin kuruluşunda ettiği duanın kabul olduğunu dile getiren Davutoğlu, gelecek nesillere;“Bu mekanın burada ebediyete kadar yaşaması gerekiyor. Ola ki zalimler gelir bu mekanı yıkarlarsa, onların üzerine emanetimizdir ki tekrar yapıla ve kıyamete kadar burada Kur'an ve onun tefsiri Mesnevi okuna” diye seslendi.
Davutoğlu, mevlevihanenin yeniden inşa edilmesine verdikleri katkılardan dolayı Selçuklu Belediyesi'ne ve TİKA'ya teşekkür etti.
Türkiye'nin her alanda bir dünya gücü olduğuna işaret ederek Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç;"Türkiye gözümüzün önünde her geçen gün sürekli büyüyen bir dünya gücü oluyor. Burada üniversiteleri var, bizlere eğitim veriyorlar. Camilerimizi, köprülerimizi onarıyorlar. Ayrıca, burada son derece başarılı haber ajansları var. Bu şehirde barış hakim olsun. Türkler ile Bosnalılar arasındaki dostluk uzun yıllar devam etsin. Bu mevlevihane, çatısı altında iyi ve inançlı insanları bir araya getirsin."dedi.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, mevlevihanenin 1462 yılında inşa edildiğini, 1600'lü yıllarda yıkıldığını ve yeniden 1781 yılında yaptırıldığını belirterek, "Bu mevlevihane 1951 yılında yeniden yıkıldı, ancak yeri değiştirilerek yeniden Saraybosna'ya hakim tepede inşa edildi. Bu mevlevihanenin yapımına verdiğimiz destekten dolayı da çok mutluyuz. Ecdad mirasına sahip çıkarak yeniden canlandırdığımız için gururluyuz. 450 bin euroya mal olan Mevlevihane 150 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Mevlevihanenin açılışında bizleri yalnız bırakmayan Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, misafirperverliklerinden dolayı Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ve kardeş belediyemiz olan Saraybosna'nın Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç’e ve mevlehanenin yeniden inşasında bize olan katkılarından dolayı TİKA Başkanı Serdar Çam ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, mevlevihanenin hayırlı olmasını diliyorum."dedi.
TİKA Başkanı Serdar Çam ise yaptığı konuşmada, Bosna şehitlerinin, merhum Aliya İzzetbegoviç ve Mevlana Cellaleddin-i Rumi'nin manevi huzurunda bulunarak böylesi bir açılış töreninde bulunmak ve böylesi bir yapıya katkıda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. TİKA olarak böyle bir projede yer almaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Çam, projede yer alan Selçuklu Belediyesi ile Saraybosna Stari Grad Belediyeleri'ne de teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Davutoğlu, İzzetbegoviç ve beraberindekiler mevlevihaneyi gezdi ve yetkililerden bilgi aldı. Töreninin ardından mevlevihanede tasavvuf konularında yaptığı çalışmalarla tanınan Tuğrul İnançer tarafından, Mesnevi dersi yapıldı.
Saraybosna Mevlevihanesi
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 1463'te inşa edilen, 1600'lü yıllarda yıkılan, 1781 yılında yeniden inşa edilen ve son olarak 1951 yılında eski Yugoslavya döneminde yıktırılan tarihi Saraybosna Mevlevihanesi'nin yenden inşasına, Selçuklu Belediyesi ve TİKA tarafından geçen yıl başlandı. Kısa sürede tamamlanan Saraybosna Mevlevihanesi, başkente hakim bir tepede, tarihi Sarı Tabya'nın hemen altında ve Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarına 50 metre uzaklıkta bulunuyor. Tarihi Mevlevihane, daha önce Milyaçka Nehri kenarındaki Bentbaşı mevkisinde bulunuyordu."Balkanlar Mevlevihane Araştırma Merkezi" olarak bundan böyle hizmet verecek ve Hacı Muyaga Vakfı tarafından işletilecek mevlevihanede, Mesnevi dersleri, Mesnevi'nin Türkçe ve Boşnakça çevirileri ve kültürel etkinlikler yapılacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA