• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Açılış gongunu Başbakan Erdoğan çaldı
05 Nisan 2013 Cuma 10:09

Açılış gongunu Başbakan Erdoğan çaldı

Borsa İstanbul AŞ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çaldığı "gong" ile işlemlere başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda İstanbul'un dünyanın en önemli 10 finans merkezinden biri olması yolunda, en önemli kurumlardan biri olacak Borsa İstanbul AŞ'nin faaliyete başlaması dolayısıyla İstinye'deki merkezinde gong töreni düzenlendi.

Erdoğan tören öncesinde ''Osmanlı'dan Cumhuriyete Sermaye Piyasamız'' sergisini gezdi.

Erdoğan serginin ardından Babacan, Bağış, Ertaş ve Turhan ile Borsa İstanbul'un ilk gongunu çaldı.

Başbakan Erdoğan gongu çalarken, ''Borsa İstanbul'un tüm iktisadi hayatımızın en önemli noktası olarak şu anda gongunu çalıyoruz'' dedi.

Törende daha sonra Boğaziçi köprülerinden dalgalandırılan Borsa İstanbul'un bayrakları ile seans salonunda başlayan işlemlerden görüntüler katılımcılara ekrandan kısa süre gösterildi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi: ''140 yıl önce, Dersaadet Tahvilat Borsası'nın kurulmasıyla başlayan Türkiye Sermaye Piyasaları tarihinde çok önemli bir dönüm noktasına şahit oluyor ve bunun heyecanını yaşıyoruz. İnşallah, önümüzdeki günlerde, İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın da katılımı artık resmen de gerçekleşecek. Hem sermaye piyasalarımızın gelişimi hem ekonomimizin daha da büyümesi noktasında önemli bir adımı atmış olacağız.''

Bugün yaşanan heyecanın, bu tarihi güç birliğinin değişik anlamları olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Özellikle, bu güç birliğinin, bu yeni dönemin İstanbul'u finans merkezi yapma hedefimizi çok ciddi şekilde güçlendireceğine yürekten inanıyorum. Yola çıkarken böyle bir sözümüz vardı ve demiştik ki İstanbul Türkiye'nin tarihi itibarıyla zaten bir finans merkeziydi, bunu bu dönemde resmen fiziki şartları itibarıyla da oluşturacak ve bunun adımlarını atacağız.

New York gibi Tokyo gibi Londra gibi İstanbul'un da finans merkezi olma vasfını, bu güçlü borsa ile perçinleyeceğini umuyorum. İnşallah, borsamızın bu yeni yapısı, 2023 hedeflerimizle de paralel olacak, bu hedeflere ulaşmamızda bizi daha da hızlandıracak, motive edecektir.''

Yüzde 6 faizi çok görüyorum

Erdoğan,  hükümetin yüzde 63'ten aldığı faizleri yüzde 6'lara kadar çektiğini ifade ederek, "Ben bu yüzde 6'yı da fazla görüyorum. Temenni ediyorum ki, kısa zamanda bunu da daha da düşürmek suretiyle özellikle faiz baskısını bu ülkenin tüketicileri üzerinden kaldırmış olalım" dedi. 

IMF borçları kapanıyor

Erdoğan, IMF'ye önümüzdeki ay yapılacak 400 milyon dolar da ödemeyle IMF'ye olan borçların kapatılacağını ifade ederek, ''Şimdi bizden 5 milyar dolar gibi borç talepleri var. Onun teknik görüşmelerini yapıyoruz. Eğer 5 milyar dolar borcu kendilerine verirsek, bu defa IMF bize borçlu duruma düşecek.''

Erdoğan, finansın merkezi İstanbul deniyorsa diyorsa, finansın en önemli kontrol mekanizmaları olan kamu bankalarının da İstanbul'a çekilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Buna Merkez Bankası da dahildir. Ama baktık ki ülkemizin anamuhalefeti, yavru muhalefeti hepsi başladı şunu söylemeye; 'Yeniden Türkiye'nin başkentini İstanbul'a taşımak istiyor'. Benim ve partimizin böyle bir derdi yok" değerlendirmesinde bulundu.

5 yıllık eylem planımızı tamamladık

Başbakan Yardımcısı Babacan da sermaye piyasalarını ekonomiminin büyümesini destekleyen lokomotif olarak gördüklerini ifade etti.


Borsa İstanbul ile beraber 5 yıllık eylem planının çoğununun tamamlamış olduklarını ifade eden babacan, "2014'e kadar bir, iki küçük adımımız daha olacak. Artık iş özel sektöre düşecek'' diye konuştu. AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA