• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açık sulara hep Beraber

05 Haziran 2007 01:15
Tatil kavramı, yeni bir literatürle geçtiğimiz yıllarda “alternatif tatil modeli” ismiyle ortaya konmuştu. Bu tatil modelinde daha çok muhafazakar, mütedeyyin insanların aileleriyle, yapabilecekleri bir tatil öngörülüyor.

Bu modelle ilgili oldukça önemli yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlardan biride hafta sonu görkemli bir törenle kapılarını misafirlerine açan “Bera Alanya” oteli.

Hızla büyüyen bir ülke olan Türkiye, yeni yatırımlarıyla da bu hızın ivmesini daha da artırıyor. Bera Alanya için söylenecek en önemli cümle bu “Hızla büyüyen Türkiye’nin en önemli göstergesi”.

Çok değil 15 yıl önce hali vakti yerinde, parası pulu olan Konyalılar en fazla bir termal tesis ya da kaplıcaya gitmeyi tatil yapma mutluluğu olarak yaşarlardı. Bera Alanya Oteli görünce bunu bir kez da ha düşündüm. Çünkü Bera Alanya’nın iki temel özelliği vardı. İlki; sadece aileleriyle alternatif tatil yapmak isteyenler için düşünülmüş, öyle inşa edilmiş bir oteldi. Bu şunun için önemli; Kendi dünya görüşüne göre tatil yapacak biri için alternatifsiz bir alternatifti. Mesela bin kişilik muhteşem bir mescitte cuma ve bayram namazlarının kılınabileceği bir ortam var.

İkincisi de, (bu daha iddialı bir cümle) Belek’teki 7 yıldızlı oteller dahil, tüm Antalya-Alanya hattının en modern otellerinden biri Bera Alanya. Özellikle odaların tefrişi ve kullanılan malzemenin ayrıcalığı hemen dikkat çekiyor. Odalar için bir evde olması gereken her şey düşünülmüş ve yerleştirilmiş. Kısaca Bera Alanya alternatif tatil için alternatifsiz bir yer.

Çok abartılı bir tarif yaptığımı düşünenler olabilir. Ancak Anadolu’dan bir girişimci grubun bu işin (ki bu iş Anadolu’ya uzun zamandır uzak bir işti) nasıl en güzel yapılacağını göstermesi açısından çok önem taşıyor.
Bu anlamda bakıldığında bile Bera-Alanya Anadolu’nun gelişimi açısından önemli bir milat anlamına geliyor.

Otelin detaylarına gelince, anlatacak o kadar ayrıntı var ki. Mesela otellerde görmeye hiç alışık olunmayan şadırvan, Bera Alanya’nın en estetik yönlerinden biri. Üstelik bayanlara pembe, erkeklere mavi işlemeli Selçuklu motifleri ile çok önemli mesaj veriliyor. Çocuklar için özel oyun salonları gençler için internet kafeler, yetişkinler için bilardo, bowling ve okey salonları...

Bera Otelleri Genel Müdürü Mehmet Han Çopur, kurumuna çok ciddi mesafeler kat ettirmiş biri. Kanaatlerini paylaşırken de bu açıkça görünüyor. 2010 yılına kadar otel zinciri sayısını 10’a yükselteceklerini, özellikle İstanbul’da önemli bir yatırıma imza atacaklarını söylüyor. Mehmet Han Çopur, kendilerin konsepte en uygun oteller yaptıklarını, bu trendin Türkiye’de daha da yükselerek süreceğine emin görünüyor.

Otelin ilk günkü misafirleri ise Konya’nın tanıdık yüzleriydi. Konya protokolü başta olmak üzere, Konyaspor, MÜSİAD, AK Parti yöneticileri ile grubunun üst düzey yöneticileriydi. Bazı aday adayları da vardı. Ancak onlar bugün ya aday oldular yada işlerine döndüler.
Anadolu’dan böyle bir yatırımcının çıkması, böyle görkemli bir bina yapması bu işe hevesli yeni girişimcilerin önünü açacaktır. Bu bile Bera Alanya’nın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Gemi şeklindeki Bera Alanya, yeni limanlara yelken açıp “Vira Bismillah” deyip yol alırken, Konya önemli markalar üreten bir şehir olmayı çoktan hak ediyor.


Mevlana diyor ki : Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA