• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Acı Çekiyorsan Hapı Yutarsın
01 Mart 2009 Pazar 12:23

Acı Çekiyorsan Hapı Yutarsın

Hollandalı bilim adamları uzun süredir tartışılan kötü anıları yok eden ilacı sonunda insanlar üzerinde denedi.
Hollandalı bilim adamları uzun süredir tartışılan kötü anılarıyok eden ilacı sonunda insanlar üzerinde denedi. Sonuç olumluydu. Yaniacı dolu hatıralar bir hap sayesinde ortadan kalkıyordu. Peki siz builacı kullanarak anılarınızdan kurtulmak ister misiniz, yoksa ‘Beni benyapan acılarımdır’ diyenlerden misiniz? 
 
Mutluluk, sevinç, coşku, keder, üzüntü, sıkıntı... Hayatın içindeher şey var. İnsanoğlu için acı, çoğu zaman istenmeyen bir durum-dur.Ondan kurtulmanın reçeteleri tatbik edilir hayat boyunca. Geçen haftaHollanda’dan yeni bir haber geldi: ‘Haberde artık insan hayatında kötüanılar olmayacak çünkü yeni bir ilaç bulundu’ deniliyordu. Çünkü biliminsanları yine yapacağını yapmış acı dolu hatıraların silecek biryöntem geliştirmişti.

Amsterdam Üniversitesi, 60 deneğe aynıanda hem örümcek resimleri gösterdi hem de hafif elektro şok verdi.Deneklerin zihinlerinde şokun verildiği anın kaydedildi. Bir gün sonradeneklerin yarısına beta bloker diye adlandırılan ve kalp hastalarınaverilen propranolol ilacı, diğer yarısına ise plasebo etkisi yaratanilaç verildi. Daha sonra resimler gösterildiğinde, beta bloker verilenhastaların çok daha sakin oldukları görüldü.

Araştırmayıyürüten Dr. Merel Kindt, bunun anksiyeteyi önlemeyi amaçlayan bir hapolmadığını, hapın korku eğilimini ortadan kaldıracak şekilde duygusalhafızaya etki ettiğini söyledi. Bu yöntemle insanın hafızasınadokunulmuyor sadece anıların yol açtığı duygusal yoğunlukhafifletiliyordu.

ASKERLERE DE UYGULANACAK

ABDbu yöntemi özellikle Irak’a işgaline katılan ve ülkelerine psikolojiksorunlarla dönen askerlerde uygulamak istiyor. Bu hapla terörsaldırıları, doğal felaketler gibi travmatik deneyimler yaşayankişilerin yaşadıkları duygusal çöküntülerin çözümünde yepyeni bir yolsunacağı söylense de karşı çıkanlar da yok değil. Onların çıkışnoktası, bu hapı kullanan bireylerin kimliklerinin değişebileceği; zirakim olduğumuzun anılarımızla şekillendiği yönünde.

İngilizlerise ‘Bizi insan yapan şey ne?’ şeklindeki bir etik tartışmasınıneşiğinde. Onlar hatalardan ders almanın önüne geçileceğini düşünüyor.University of London’dan Dr.Daniel Sokol, ‘Kötü hafızaları silmek, birlekeyi silmek gibi değil. Bu kişiliğimizi de değiştirecek. Çünkühepimiz hatıralarımızla bağlantılıyız’ diyor.

PsikiyatristProf. Dr. Arif Verimli ise konuyu şöyle yorumluyor: ‘Henüz bilimcamiasında tartışılmadı ve bence ciddiyeti konusunda şüpheler var.Mantık olarak iyi bir etkisi olabileceğini söyleyebilirim. Çünküinsanlar genellikle eskiye dönüp acılarını deşerler. Biz buna gevişgetirmek diyoruz. Belki bu ilaç bu sistem üzerinde etkili olabilir.’Peki ilaç Türkiye’ye gelirse kullanacak olanlar var mı? Bunu ünlüleresorduk, bakın ne yanıt verdiler.

Beynim zaten unutuyor

Bu ilaçTürkiye’ye gelse kesinlikle kullanmam. Benim kötü anılarımı, üzüldüğümolayları beynim gayet güzel siliyor. Bende bir şey kalmıyor. İhtiyacımolsa dahi kullanmak istemezdim açıkçası çünkü acılarımızla,üzüntülerimizle biz biz oluyoruz. Bizim olgunlaşmamızı o acılarsağlıyor. Ayrıca insan hatırlamalı ki bir daha aynı hataya düşmesin.Ben bu ilacı kullanırsam kendimden eksilirim diye düşünüyorum. Hayat,bunalım içinde zaten ilerlemez. Acının üzerine çıktığınızda güçlüoluyorsunuz. Ve güçlü insanların bu tip haplara ihtiyacı yoktur.

Ben aspirin bile içmem

Zorunlu olmadıkçaaspirin bile almıyorum ben. Bana göre bu ilaç da bir tür uyuşturucu.İnsan acı da olsa bunu kendi içinde sağlıklı bir şekilde tedaviedebilir. Bizler nice insan kaybettik, nice acılar yaşadık. Bir ilaçsayesinde bütün bunları unutacak mıyız? Bu bana kolaycılıktan başka birşey değil gibi geliyor.

Bana düşen neyse yaşamak isterim

KİMİLERİiçin olumlu olabilir ama bazen acıyı yaşamak gerek. Hollandalı biliminsanların bulduğu bu ilaç basur acısına iyi geliyorsa kullanırız amakötü anılarımı siliyorsa kullanmam. Elbette kötü şeyler yaşadım. Buacıları bir ilaçla sonsuza kadar dindirmek ne derece doğru bilemiyorum.Bazı acıların unutulmaması gerekiyor. Her olayı bir ilaçla unutmayaçalıştığımızı düşünsenize... Geçenlerde uçak düştü. Ölen insanlarınacılarını her ilaçla unutuyoruz. Eeee, bir sonraki olay. Sanırım bu türşeyler ilaçla halledilemez.

Acımı yok edecekse kullanırım
İLGİNÇbir ilaç ve ben bu hapı kullanmak isterim. Annemin ölümünden çok acıçekmiştim mesela. Unutamadığım acıların silinmesi hiç fena bir fikirdeğil. ‘Acılar zamanla unutulur’ da deniliyor belki de bu ilaç ozamanın yerine geçecek ve durumu daha da çabuklaştıracak. Elbette benşu an tamamen insanca duygularla yanıt veriyorum. Bu ilaç benimpsikolojimi bozacak bir yan etkiye sahipse elbette kullanmak istemem.Nasıl ki depresyon ilaçları alınıyorsa bu tip bir ilaç da alınabilir.Çünkü insanların acılarını unutturmak çok enteresan geldi bana. Banagöre çoğu insan aşk acısı veya başka acıları yok etmek içinkullanacaktır.

Aynı yanlışı yapmamak için hatırlamak lazım

Yaşadığım anılariyi de olsa kötü de olsa bana aittir. Eğer ben istemiyorsam onlarıbünyem, kalbim zaten onları unutur. Çünkü bedenimiz bizi onlardankorumak için donatılmıştır, Ben kesinlikle kullanmam. Bir de tecrübediye bir şeyi ortadan kaldırıyor bu ilaç. Ben geçmişte yaptığım biryanlışı hatırlamalıyım ki bir daha yapmayayım, öyle değil mi?
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA